Sdílená kola v Novém Boru nebudou, záměr nezískal v anketě velkou podporu

Publikováno: 23. dubna. 2023, 6 min. čtení
Aktualizováno: 29. dubna. 2023
Autor: ČTK
Úvodní foto: Nový Bor
Publikováno: 23. dubna. 2023, 6 min. čtení
Aktualizováno: 29. dubna. 2023
Autor: ČTK
Úvodní foto: Nový Bor

Sdílená kola letos v Novém Boru na Českolipsku nebudou, záměr nezískal pro radnici dostatečnou podporu. Na webu města to uvedl starosta Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj). Radnice vyhlásila v únoru anketu, do které se zapojilo 364 lidí. Pro zavedení služby se jich vyslovilo 173, proti bylo 191 hlasujících, což je 52,5 procenta. Mezi nesouhlasnými stanovisky převážil názor, že by se kola povalovala po městě, případně, že jejich pořízení je s ohledem na rozlohu města zbytečné.

Nový Bor má celkem přes 11 tisíc obyvatel a rozlohu kolem 19 km². Anketa tak také nevzbudila příliš široký zájem veřejnosti.

Liberecký kraj letos připravil na podporu sdílených kol nový dotační program, rozdělit chce tři miliony korun. Program na podporu městské mobility je určený pro desítku obcí s rozšířenou působností, o dotaci budou moci žádat od 3. května do konce června. „Získat mohou od 10.000 do půl milionu korun, maximálně ale 70 procent nákladů,“ řekl ČTK náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj). Cílem projektu je podle něj snížení individuální automobilové dopravy ve vybraných obcích.

Nový Bor se ale do pilotního programu nezapojí. „Protože výsledek ankety je velmi těsný, nepřevážil jednoznačný souhlas či nesouhlas, nebudeme v současnosti záměr realizovat,“ doplnil Dvořák. Město mělo šanci získat v rámci projektu 40 jízdních kol, která by byla rozmístěná na deseti až 15 stanovištích. Využívat by je mohli lidé po registraci v aplikaci, jejímž prostřednictvím se odemyká digitální zámek. Prvních 15 minut mělo být zdarma, pak už by lidé platili zhruba 20 korun za každých 30 minut jízdy. Dotace od kraje by pokryla polovinu odhadovaných nákladů. Z ankety ale navíc vyplynulo, že nejvíce by lidé kola využili ve volném čase (140 odpovědí), na cestu do zaměstnání či do školy by na nich jezdilo 58 respondentů

Turnov a Česká Lípa

Pro anketu se rozhodli také v Turnově, vyhlásili ji na konci března a lidé mají čas do 28. dubna se ke sdíleným kolům vyjádřit. „Chceme zjistit zájem veřejnosti, uvědomujeme si, že má ten projekt nějaké hranice,“ řekl turnovský starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Kola podle něj nemohou používat například děti, protože v jejich případě je povinná přilba, problémem je i nedostatečná síť cyklostezek ve městě nebo náročný terén. „Na druhou stranu je to velká příležitost získat peníze z kraje na projekt, o kterém už delší dobu uvažujeme,“ dodal Hocke. Náklady Turnov odhaduje na 600.000 korun.

Liberecký kraj do budoucna počítá s napojením systému sdílených kol na nový odbavovací systém veřejné dopravy s cílem usnadnit lidem cestování. Třeba v České Lípě ale zatím využití sdílených kol také nejsou příliš nakloněni. „Obáváme se nepořádku a problémů s tím spojených,“ přiznala starostka Jitka Volfová (ANO). Ze zkušeností z jiných měst ví, že lidé často neodkládají kola na určená stanoviště a nechávají je pohozená různě po městě, kde blokují ulice nebo chodníky. Takové negativní zkušenosti má například i Liberec se sdílenými koloběžkami.

Jablonec nad Nisou

Jelikož se Liberec na zavedení systému sdílených kole nechystá, naopak reportuje dřívější negativní zkušenosti, největším městem Libereckého kraje s tímto systémem se pravděpodobně stane Jablonec nad Nisou.

Jablonec by letos měl podle odhadů na sdílená kola vynaložit 1,35 milionu korun. „Radnice teď čeká na nabídky poskytovatelů těchto služeb. Na projekt bude žádat dotaci z nového krajského programu na podporu městské mobility, kde jsou k dispozici tři miliony korun. Na kola je šance získat z kraje až půl milionu korun,“ sdělil primátor Miloš Vele (ODS). Podle náměstkyně primátora Lenky Opočenské (Společně pro Jablonec) dostalo zatím město nabídku od společnosti Nextbike, oslovila také dalšího poskytovatele – společnost Rekola, ta ale zatím nabídku nepodala.

„Ve městě je vytipováno 20 až 30 míst, kde budou mít kola stanoviště. Zatím nebudou vybavena stojany, budeme se hlásit do toho dotačního programu kraje, abychom zafinancovali právě stojany. K dispozici budou sedmirychlostní kola, nikoli elektrokola,“ doplnila Opočenská. Kola by měla být ve městě k dispozici od května do listopadu. Záměr kritizovali opoziční zastupitelé zejména z ANO. Jitka Baláková upozornila na to, že v sousedním Liberci se sdílená kola neosvědčila a město od toho ustupuje. Podle jejího stranického kolegy Davida Mánka je záměr zcela nepřipravený. „Po Liberci a Vratislavicích to bylo tak, že ta kola byla téměř všude, kola válející se po příkopech nejsou nic hezkého. Přijde mi v našich klimatických podmínkách vynaložit takové peníze na projekt na několik měsíců poněkud bláznivé,“ dodal Mánek. Kola se navíc podle něj hodí spíš do měst na rovině.

ČTK
Česká tisková kancelář (ČTK) je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů.

Komentáře k článku

Tomek 24. 4. 2023, 12:39
4
1

Hm, tak to je smutný město...

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat