Zastupitelstvo hlavního města Prahy na svém jednání koncem května označilo nadřazené cyklotrasy A1 až A9 za klíčové dopravní stavby.
Stalo se tak v rámci doplnění usnesení zastupitelstva číslo 2/7 ze dne 23. 3. 2023, které dávalo Radě hlavního města za úkol u některých klíčových dopravních staveb představit harmonogram jejich realizace, včetně rozpočtových nároků.
Dopad současného rozhodnutí je především symbolický, nemá přímý vliv na realizaci nadřazených cyklotras. Zároveň je ale realizace nadřazených cyklotras na základě rozhodnutí zastupitelstva stanovena jako významná součást dopravních investic.
Pražský celoměstský systém cyklotras obsahuje takzvané cyklotrasy nadřazené, páteřní a hlavní. Jedná se o systém, který by měl po svém dokončení zajistit základní plošnou a bezpečnou prostupnost města pro cyklisty.
Trasy nadřazené jsou nejvyšší kategorie, jsou značeny kódy A1 – A9 (+ okruh kolem města A50). Ideově se jedná o tzv. cyklodálnice, koridory kudy by měla vést výhledově skutečně kvalitní a oddělená cyklistická infrastruktura. Tyto koridory zároveň byly v celém systému definovány teprve nedávno, první nadřazené trasy jako takové byly definovány v aktualizaci z roku 2019. Jednalo se i o reakci na přípravu několika cyklostezek po bývalých železničních tělesech (např. Vršovická drážní promenáda, cyklostezka po tělese trati na Kladno).
Trasy páteřní , značené desítkovými kódy A10 – A99, zajišťují základní cyklistickou prostupnost všech oblastí Prahy. Dřívější páteřní cyklotrasy A1 a A2 jsou od roku 2019 definovány jako součást cyklotras nadřazených.
Trasy hlavní jsou pak označovány stovkovými kódy A100 – A999 a zajišťují především lokálně významné cyklistické propojky, které dále zahušťují základní systém nadřazených a páteřních cyklotras.
Aktuálně platný výhledový stav celoměstského systému cyklotras si lze zobrazit v městském geoportálu.
(Zdroj: usnesení zastupitelstva)
Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.
Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz
Pavel Mašek 20. 6. 2023, 12:23
7
1
kéž by to nebylo jen symbolické :-(
Zdenek Novak 7 20. 6. 2023, 14:32
To pořadí má význam?
Pavel Mašek 20. 6. 2023, 15:38
1
Všiml si někdo, jak A4 přes D1 vede přes neexistující most/lávku? :-D Ví někdo, v jakém je tam ta stavba stádiu?
Jiří Kadlec 26. 6. 2023, 17:58
4
Uvítal bych, kdyby toto pomohlo k vylepšení A1 podél Vltavy na Kampě (bylo by super stezku v parku rozšířit, aby se tam lépe vešli pěší turisté i cyklisté), a hlavně podél Strakonické mezi železničním mostem a Lihovarem - udělat tam po celé délce cyklostezku nebo aspoň chodník s povolenou jízdou na kole a cyklopruh.
Také A1 rušnou ulicí Nábřeží Edvarda Beneše by si zasloužila velké vylepšení, hlavně v podjezdech pod mosty, místo parkoviště pro autobusy by se tam cyklostezka vešla.
komentář