Žatec dokončil cyklozónu podél Ohře

Publikováno: 21. listopadu. 2023, 2 min. čtení
Aktualizováno: 20. listopadu. 2023
Úvodní foto: Žatec
Publikováno: 21. listopadu. 2023, 2 min. čtení
Aktualizováno: 20. listopadu. 2023
Úvodní foto: Žatec

Město Žatec letos dokončilo výstavbu cyklistické zóny na páteřní cyklotrase č. 6 podél Ohře. Nový dopravního režim spolu s asfaltovou vozovkou na dvoukilometrovém úseku zvýšil pohodlí při jízdě na kole.

„Cílem projektu bylo zajistit kontinuální provoz nově postavené či zmodernizované komunikace pro cyklisty a doprovodné cyklistické infrastruktury,“ uvádí město Žatec na svých stránkách.

Dva kilometry dlouhá komunikace je vedena v režimu cyklozóny s povoleným vjezdem motorových vozidel. Režim cyklostezky nemohl být zvolen z důvodu nutnosti zachování vjezdu vozidel pro obsluhu okolních nemovitostí, zejména zahrádkářských kolonií, uvedlo město.

Tento dopravní režim je v českém zákonu již od roku 2016. Doposud ale fungoval jen na dvou místech v Ostravě. Přední výhodou je možnost jet na kole vedle sebe a to v celé šířce ulice. Nová cyklozóna podél Ohře má šířku mezi 3 až 3,6 metry, na výhybnách se rozšiřuje až na 5,3 metru.

Jak funguje cyklozóna

Režim cyklistická zóna v českém zákoně figuruje teprve od roku 2016. Inspirací pro něj byly obdobné dopravní režimy v Nizozemsku či Německu. Na komunikacích určuje rychlost 30 km/h a dává přednost lidem na kole, kteří mohou jet vedle sebe a v celé šířce ulice. Další vozidla mohou do zóny vjet, pokud je jim ve spodní části značky cyklistické zóny povolen vjezd.

Lidé jedoucí na kole zároveň musí v cyklistické zóně umožnit motorovým vozidlům jízdu. Zóna je stejně jako například zóna 30 nebo pěší zóna vymezena zónovými značkami upozorňujícími na její konec a začátek.

Nový úsek začíná jižně od železničního mostu v ulici Stroupečská. Dále se cyklozóna line zahrádkářskými koloniemi podél Ohře až do údolí pod obcí Záhoří. Celkové náklady akce byly 13,7 milionů, 85 procent z této částky zaplatila Evropská unie.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Komentáře k článku

David 22. 11. 2023, 15:17

Informace nebude nejčerstvější (a nebo úplná) https://mapy.cz/s/popenubaku
Možná by stálo za to pozastavit se také nad skutečností, proč není možné povolit vjezd vozidel na stezku pro chodce a cyklisty (a zda je tomu skutečně tak)...

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat