Cyklodopravu podpoří letos Liberecký kraj 14 miliony Kč

Publikováno: 11. února. 2024, 3 min. čtení
Úvodní foto: Jana Kodymová DiS.
Publikováno: 11. února. 2024, 3 min. čtení
Úvodní foto: Jana Kodymová DiS.

Cyklodopravu podpoří letos Liberecký kraj 14 miliony korun, je to o 2,2 milionu méně než v loňském roce. Peníze z dotačního programu poslouží na výstavbu a opravy cyklostezek, ale znovu také na podporu sdílených kol ve městech.

Dalších více než 30 milionů dá ale kraj do výstavby cyklostezek mimo tento program. ČTK to v první polovině ledna řekl náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj). Podpora cyklodopravy patří k prioritám kraje, loni na ni bylo přes 32 milionů korun.

„Cyklistika se těší stále větší oblibě, proto nesmíme zapomínat na vytvoření kvalitní infrastruktury pro sportovce a turisty. Není to jen otázka pohodlného svezení, ale také bezpečnosti. Je v zájmu všech, aby cyklisté měli dostatek prostoru, a nedocházelo tak ke zbytečným kolizím s motorovými vozidly,“ doplnil Sviták. I proto je podle něj největší objem peněz z dotačního programu – 6,5 milionu korun – určen právě na výstavbu nových úseků. Kraj ale od loňského roku podporuje také údržbu a rekonstrukce cyklostezek.

Výrazně se podle Svitáka změnil přístup Libereckého kraje v případě páteřních cyklotras, jako je Cyklostezka Odra-Nisa, Greenway Jizera, Cyklostezka sv. Zdislavy nebo Cyklostezka Ploučnice. „Ve stále větší míře přebírá Liberecký kraj gros těch činností na sebe,“ řekl hejtmanův náměstek. V současné době se podle něj připravuje například další úsek Greenway Jizera. „Teď byla podávána žádost o dotaci na úsek z Turnova do Svijan a předpokládám, že tu stavební část přebereme,“ dodal.

Totéž platí podle Svitáka na Cyklostezce Ploučnice, pro úsek okolo Novin, a na Cyklostezce sv. Zdislavy. „Tam už byl dokončen úsek z Bílého Kostela a pokračujeme v projekční činnosti na úsek v okolí Jablonného v Podještědí, kde řešíme nějaké dílčí problémy při přechodu silnice první třídy,“ doplnil. Kraj se podle náměstka snaží hlavně z malých obcí sejmout břímě budování takto složitých a finančně náročných staveb.

I v letošním roce kraj podpoří sdílená kola ve městech, poprvé tento dotační program otevřel loni. K dispozici budou stejně jako v loňském roce tři miliony korun. Loni dotaci využily jen Jablonec nad Nisou a Liberec, které získaly po půl milionu korun. Letos mohou žádat až milion. „Jeden rok je krátká doba, na to aby se to vyzkoušelo, proto jsme se rozhodli program zopakovat,“ řekl Sviták. O dotaci z programu mohou žádat větší města, kde podle náměstka dává tento způsob dopravy větší smysl.

 

 

Komentáře k článku

Zbyněk 11. 2. 2024, 08:32

Cit. "Není to jen otázka pohodlného svezení, ale také bezpečnosti. Je v zájmu všech, aby cyklisté měli dostatek prostoru, a nedocházelo tak ke zbytečným kolizím s motorovými vozidly,“ 

A proto napr. cykloobousmerky prakticky nestanovujeme ani v sebesirsi ulici.

Kuba 11. 2. 2024, 10:52

Pro srovnani meritka, 14 milionu, to je v Liberci cena 14 parkovacich mist pro auta krajskych uredniku v novem parkovacim dome vydavanem kvuli dotacim za P+R v centru mesta...

Zdenek X 14. 2. 2024, 12:35

Jezdim po ceste do prace ulici Zelanskeho, kde probehla kompletni rekonstrukce (silnice byla nekolik mesicu zavrena a rozkopana az na podlozi), v ramci ktere probehlo i nakresleni cyklopruhu v jednom stoupacim smeru (byl tam jiz pred tim, ale uz nebyl prakticky videt). Nevim, jak se projevil cyklopruh, ale muj pocit cyklisty se zasadne zlepsil novym povrchem, okrajem bez der velikosti detske hlavy, nepropadlymi kanaly predevsim ve sjezdu, kde neni problem jet rychlosti 50+ ... (kde jsem za tech 10-15 let, co tudy jezdim, menil prorazenou dusi mnohokrat, v zime potme to fakt bylo videt blbe). Mohu opravu silnice s cenou pravdepodobne v radu desitek milionu (ty bile cary mohly stat maximalne male statisice) pocitat alespon castecne do toho, co mesto investovalo do cyklodopravy? Takovych prikladu mohu vyjmenovat vice.

To jen k tomu pocitani a uvadeni cisel bez souvislosti a porovnavani s jinymi akcemi. Ono to chce jezdit a nikoli se uzirat tim "coby, kdyby" ... .

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat