Do ulic Jičína v březnu vyrazí 60 sdílených kol Nextbike

Publikováno: 23. února. 2024, 2 min. čtení
Aktualizováno: 26. února. 2024
Úvodní foto: Nextbike
Publikováno: 23. února. 2024, 2 min. čtení
Aktualizováno: 26. února. 2024
Úvodní foto: Nextbike

Město Jičín bude dalším českých městem s provozem sdílených kol. Rada města na začátku února podepsala smlouvu s firmou Nextbike Czech Republic. Na provoz částečně přispěje dotace Královéhradeckého kraje.

V ulicích šestnácti tisícového města bude v prvním roce provozu 60 jízdních kol. Ty lidé najdou na 20 stanovištích. Jičín chce zavedením bike-sharingu podpořit udržitelné způsoby dopravy. Prvních patnáct minut jízdy budou mít všichni uživatelé zdarma. Za další zahájenou půlhodinu bude účtováno 25 korun.

Umístění 20 stanovišť vyplývá z dopravních výzkumů, které si město vypracovalo v minulých letech. Kromě samotného Jičína budou sdílená kola i v Popovicích, které jsou s Jičínem propojeny cyklostezkou. Stanice bude i v obci Robousy, které ale bezpečným spojením do města nedisponují.

Město za provoz zaplatí 1,3 milionu korun, kraj přispěje částkou půl milionu korun. Firma Nextbike se jako jediná zúčastnila veřejné zakázky.

V žebříčku hodnotícím množství cyklistické infrastruktury CykloRank se Jičín v roce 2023 umístil na 29. místě z 125 českých měst nad 10 tisíc obyvatel.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Přidej komentář

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat