Nová cyklostezka na třídě 17. listopadu v centru Olomouce je již téměř dokončena

Publikováno: 22. února. 2024, 2 min. čtení
Úvodní foto: Jiří Motýl
Publikováno: 22. února. 2024, 2 min. čtení
Úvodní foto: Jiří Motýl

Olomouc již téměř dokončila stavbu cyklostezky na třídě 17. listopadu v centru města, o jejíž připravované stavbě jsme psali vloni na jaře. 700 metrů dlouhý úsek propojil již existující cyklostezky podél třídy Kosmonautů se Šmeralovou ulicí. Úsek již čeká jen na doplnění některých detailů, jako je finální vodorovné značení.

Přímé napojení na cyklostezky tak získala Přírodovědecká fakulta UP nebo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Cyklostezka byla zbudována v Olomouci hojně využívaným řešením oddělené chodníkové stezky se samostatným pásem pro pěší a pro cyklisty. Cyklistický provoz je obousměrný, vedený po východní straně ulice.

Provoz cyklistů je tak zcela oddělen od motorového i pěšího provozu. Křížení vedlejších ulic je řešeno v úrovni vozovky, nikoliv ve vyvýšené úrovni cyklostezky/chodníku. Zvolené řešení pak v Česku mírně trpí skutečností, že i když vede cyklostezka souběžně s hlavní komunikací, z hlediska českých předpisů na kříženích vedlejších ulic cyklisté zpravidla ztrácí přednost.

Zajímavostí celého úseku je využití již dříve zbudovaného a nikdy oficiálně nevyznačeného úseku cyklostezky podél Přírodovědecké fakulty UP. Ve finále si cyklostezka prohodila oproti původně zamýšlenému uspořádání místo s částí pro pěší.

Pěší provoz je tak v již dříve realizovaném úseku podél fakulty veden blíže silnici po asfaltovém pásu dříve zamýšleném pro cyklisty, naopak cyklistický provoz je nově nasměrován na dlážděný povrch blíže budově fakulty.

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Přidej komentář

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat