Královéhradecký kraj dá na podporu sdílených kol čtyři miliony korun

Publikováno: 05. března. 2024, 3 min. čtení
Aktualizováno: 07. března. 2024
Autor: ČTK
Úvodní foto: Martin Š.
Publikováno: 05. března. 2024, 3 min. čtení
Aktualizováno: 07. března. 2024
Autor: ČTK
Úvodní foto: Martin Š.

Královéhradecký kraj má nový dotační program na podporu udržitelné mobility formou služby sdílených kol. Jeho prostřednictvím plánuje rozdělení čtyř milionů korun. Další milion přidá Nadační fond Škoda Auto (NFŠA).

Možnost zažádat až o 70procentní dotaci má každá obec v kraji včetně statutárního města Hradec Králové. Maximální výše podpory je 500.000 korun, informovali ČTK zástupci hejtmanství. O dotaci mohou obce žádat od 29. února do 13. března na této stránce.

„Klíčové jsou podmínky, aby použití kol bylo prvních 15 minut zdarma a služba byla alespoň šest měsíců v roce. Cílem výzvy je motivovat obce, aby zavedly nebo pokračovaly se službou sdílených kol a tím nabídly alternativu k individuální automobilové dopravě,“ uvedl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.

V novém dotačním programu na podporu udržitelné mobility formou služby sdílených kol je pět milionů korun, z toho čtyři miliony poskytl kraj a zbytek NFŠA.

„Pro Královéhradecký kraj je podpora rozvoje služeb sdílených kol novou výzvou, se kterou do spolupráce s NFŠA vstupuje. Systémy sdílených kol fungují v metropolích po celém světě a jejich popularita roste. Věřím, že i města a obce v našem kraji mohou nabídnout alternativu k cestování MHD či osobním automobilem,“ řekl hejtman Martin Červíček (ODS).

Rozvoj udržitelné dopravy je součástí Strategii rozvoje Královéhradeckého kraje a také Strategii Královéhradeckého kraje v oblasti cyklistické dopravy do roku 2035.

„Sdílená kola jsou stále populárnější volbou pro přepravu na krátké vzdálenosti. Poskytování prvních 15 minut zdarma slouží jako podpora pro ty, kteří využívají tuto formu dopravy při cestě do práce nebo ve spojení s vlakovou či autobusovou dopravou,“ uvedl radní pro regionální rozvoj Adam Valenta (Piráti).

Službu sdílených kol podporují v Královéhradeckém kraji města Hradec Králové, Dvůr Králové nad Labem, Rychnov nad Kněžnou, Vrchlabí, Jičín a Hořice a letos na jaře se přidá i Trutnov. Podle hejtmanství se kraj stává jedničkou v počtu měst, která tuto službu nabízejí.

ČTK
Česká tisková kancelář (ČTK) je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů.

Komentáře k článku

Vojta 7. 3. 2024, 22:36

Ve výčtu měst chybí Jičín, kde už sdílená kola fungují.

Jiří Motýl 7. 3. 2024, 22:44

Vojta: Děkuji za doplnění, přidáno.

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat