Olomouc plánuje opravu důležité dopravní tepny, počítá s cyklopásy

Publikováno: 25. března. 2024, 2 min. čtení
Úvodní foto: MAAUS s.r.o.
Publikováno: 25. března. 2024, 2 min. čtení
Úvodní foto: MAAUS s.r.o.

Olomoucká radnice plánuje rekonstrukci ulic Palackého, Litovelská a třídy Míru, po kterých vede tramvajová trať. Oprava této frekventované dopravní trasy má stát bezmála 900 milionů korun. Územní studii rekonstrukce těchto tří ulic minulé pondělí schválila městská rada. Na sociálních sítích to oznámil primátorův náměstek Tomáš Pejpek (ProOlomouc).

Rekonstrukce má podle něj zlepšit podmínky pro hromadnou dopravu. Město tam chce vybudovat komfortnější a zčásti i jinak umístěné zastávky městské hromadné dopravy. Po tramvajové dráze by mohly jezdit i autobusy MHD.

Schválená studie počítá i s bezpečnějšími přechody pro chodce, obousměrnou cyklotrasu po celé délce ulic či dopravním zklidnění Palackého ulice a převedení průtahu silnice 2. třídy do nedaleké Hynaisovy ulice. Součástí projektu bude také rekonstrukce inženýrských sítí či nová stromořadí lemující ulice.

Radní odhadli, že rekonstrukce Palackého ulice, Litovelské ulice a třídy Míru si vyžádá necelých 900 milionů korun. „V příštím roce začne projekční příprava. Velkým úkolem bude zajistit financování,“ dodal Pejpek.

Možné vedení cyklistů bude především stanoveno detailněji v následujících projekčních pracích. Zároveň je ale již ze schválené územní studie patrné, že se předpokládá s jednosměrnými cyklistickými pásy po každé straně ulice.

Samotná územní studie v některých úsecích naznačuje více styl dánských pásů, které jsou přes křižovatky provedeny bez ztráty předností, v jiných úsecích ale naznačuje více vedení v přidruženém prostoru a po cyklopřejezdech. Zvláště u rozlehlých křižovatek bude komfortnost a rychlost průjezdu cyklistické dopravy velmi úzce spojena se zvoleným finálním řešením trasování průjezdu jízdních kol.

Přidej komentář

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat