2. června projede Prahou Světová cyklojízda 2024

Publikováno: 29. května. 2024, 3 min. čtení
Úvodní foto: AutoMat
Publikováno: 29. května. 2024, 3 min. čtení
Úvodní foto: AutoMat

Tuto neděli 2. června se v Praze uskuteční tradiční cyklojízda pořádaná spolkem AutoMat (MNK je nezávislým projektem spolku, pozn. red.) ve spolupráci s OSN Praha a několika ambasádami. Účastníci budou mít možnost projet se na kole bezpečně a pohodlně po trasách, které běžně nejsou přístupné. Akce pro přátele i rodiny konající se při příležitosti světového dne jízdního kola má upozornit na důležitost podpory cyklistické dopravy.

Světová cyklojízda oslaví Světový den kola, který OSN vyhlašuje celosvětově od roku 2018. Vyzývá tak své členské státy k podpoře cyklodopravy a její začlenění do všech úrovní stání politiky. „Světová cyklojízda je skvělou příležitostí připomenout význam jízdního kola pro dopravu ve městech. Ten stoupá především v souvislosti se zdravím lidí, znečištěním ovzduší a klimatickou změnou. Proto je třeba budovat bezpečnou infrastrukturu pro kola i pěší, co přitáhne lidi, kteří jinak mají strach z provozu,” dodal Michal Kalina z AutoMatu.

Akce začne v 14:00 před Sokolem v Riegrových sadech na Praze 2. Cyklojízda pojede ulicemi Legerova, Sokolovská nebo Vinohradská. Projede i po Nuselském mostě. Po 10 kilometrech jízdy skrze město skončí v podniku Bike Jesus na ostrově Štvanice. Účastníci si budou moci bezpečně projet místa, která normálně slouží převážně autům.

Diskuze o magistrále, hudba i workshop

Na ostrově Štvanice bude následovat doprovodný program. Zahrne hudbu, program pro děti, workshop o opravě kol Bike Kitchen, prezentaci aktuálních výzkumů cyklodopravy spolku AutoMat i diskuzi o budoucnosti pražské magistrály. Té se zúčastní zastupitelka HMP, předsedkyně komise pro cyklodopravu Bára Soukupová (Piráti), zastupitel HMP Martin Sedeke (ODS), architektka Yvette Vašourková, Alžběta Rejchrtová, zakladatelka sdružení Občané postižení Severojižní magistrálou a radní pro dopravu Prahy 2 Tomáš Halva (ODS).

Záštitu nad akcí převzal náměstek pražského primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti) a je podporována velvyslanectvím Nizozemského království. Zúčastní se také zástupci velvyslanectví Belgie, Dánska, USA, Chile, Japonska, Švédska, Mexika, Norska, Slovinska, Lotyšska, Německa a Finska.

Největší sraz cargokol

Spolek AutoMat zároveň vyzývá všechny uživatele nákladních kol k účasti, chce totiž uspořádat největší „sraz“ nákladních kol v Česku. „Letos bychom rádi vytvořili fotografii s co největším počtem nákladních kol nejen z Prahy. Doufáme, že se nám pak tento počet podaří každým rokem zvětšovat,“ uvádí spolek v pozvánce. Ostatní si budou moci na místě nákladní kola vyzkoušet.

Registrační formulář k cyklojízdě najdete na oficiální stránce spolku AutoMat. Spolek zároveň na svých stránkách uvádí další informace stran programu, pravidel chování na cyklojízdě, i tipy na možné příjezdové nebo odjezdové trasy.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Komentáře k článku

tik 29. 5. 2024, 14:34
3
12

ty objizdne trasy pro ridice kreslil kterej retard bez vztahu k realite?

//bud jedu dal a jedu po nich automat*icky nebo potrebuju nekam do centra a v tom pripade jsou mi na nic

Jenda 29. 5. 2024, 15:47
12
2

tik: Já jsem četl, že po magistrále jezdí lidé, co jezdí „dál“ - a proto se s ní něco může dělat až když bude okruh!

Caidel 30. 5. 2024, 08:28
9
2

@Tik: Asi ten samý, co dělá objízdné trasy při opravách cykloinfrastruktury.

@all: Omlouvám se, že na něj reaguji, jinak by bylo obecně nejlepší trolla nechat vyhladovět a zhynout na nedostatek pozornosti.

Luděk 31. 5. 2024, 14:34

Díky za mapu a varování, aspoň vím, kterým oblastem se v neděli vyhnout.

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat