Pandemie koronaviru: v Praze chodci ani cyklisté nemusí mačkat tlačítka

Publikováno: 06. dubna. 2020

Náměstek primátora hl. m. Prahy Adam Scheinherr (Praha sobě) 3. dubna na svém Facebooku zveřejnil zprávu o tom, že ve městě byly přenastaveny semafory tak, aby chodci nemuseli na přechodech mačkat tlačítka. Toto opatření se týká i většiny cyklistických semaforů ve městě, které nyní spouští zelenou i bez zmáčknutí tlačítka. Celá zpráva zde:

Na všech přechodech, kde si zelenou musíme přivolat prstem stisknutím malého tlačítka, bude odteď do konce nouzové stavu v časovém intervalu automaticky skákat zelená. Na displejích svítí nápis ČEKEJTE a není důvod se dotýkat zařízení. Opatření se netýká novějších přístrojů s většími tlačítky, které jdou zmáčknout loktem. Reagujeme tím jednak na hygienická doporučení, ale i na přání spousty z vás, kteří mi s tím psali včetně kolegů z Prahy 2. Stejné opatření už mimochodem funguje také v Bostonu, Sydney nebo Lausanne.

Ilustrační foto

Vzhledem k třetinovému úbytku automobilové dopravy v Praze si přenastavení semaforů můžeme dočasně dovolit. Pro jistotu jsem svolal pracovní skupinu expertů z TSK PrahaPražská integrovaná doprava a magistrátního odboru dopravy, kteří budou sledovat dopady přenastavených semaforů na dopravu a případně pružně reagovat na vzniklé problémy.
K opatření se vyjádřila také Technická správa komunikací Prahy, celý příspěvek je zde.

Komentáře k článku7

Pavel Mašek 07. 04. 2020, 15:44

Ha, dočkali jsme se, pecka :-)

David 07. 04. 2020, 16:01

No, co se týče chodeckých tlačítek, je to dost peklo. Když na každém druhém semaforu padne člověku zbytečně červená a nikde nikdy žádný chodec, dost to zdržuje i na kole...

Neo Moucha 08. 04. 2020, 12:35

Jo, v Chuchli do kopce je to děs běs, padne mi to většinou těsně před kolo :) V 7 ráno sice nikde nikdo, ale na červenou přece nepojedu :(

josuk 09. 04. 2020, 14:04

ta okrouhlá strojová tlačítka se z principu k přechodům vůbec nehodí, nyní se to jen více pociťuje... (všemožně upatlaná bývají normálně..), možná elegantnější by bylo pokud možno nyní některé semafory vypnout, jako se to někde s úspěchem dělá..

Jiří Boháč 09. 04. 2020, 19:06

Chodecká tlačítka jsou u nás v naprosté většině případů ne pro chodce, ale proti chodcům.

Chodec se jím většinou poníženě doprosí toho, aby křižovatka v následujícím cyklu milostivě zařadila fázi pro chodce.
Podle mě by na složitějších křižovatkách, kde se střídají směry, měla prostě zelená padat chodcům stejně jako padá autům ve stejném směru.

Kde by naopak tlačítka dávala smysl jsou semafory, které jsou tam jen kvůli přechodu, nebo semafory na křižovatce, které jsou v módu blikání oranžovou. Tam by podle mě mělo tlačítko okamžitě světla zapnout/hodit červenou a chodci do několika málo sekund dát zelenou.

Cokoli jiného je opovrhování pěší dopravou, kterou by si město mělo jako nejméně náročnou naopak hýčkat.

LukášM 09. 04. 2020, 19:58

To Jiří Boháč: stejně to vidím i já

David 09. 04. 2020, 23:17

O. Bohac: Na semaforu, kde cekaji chodci v každém směru na kazdou fázi, proč ne. Ale většina semaforu po většinu času v každém směru svého chodce nemá. Chodecka fáze (i hluchá) ale prodlouží celkový čas cyklu, i když ho už auta v daném směru nepotřebuji (např. z nevytizene vedlejší) a prodluzuje kolonu na hlavní. Vypnutí chodeckeho tlačítka ale hlavně způsobí, že na hlavni padá červená v pevném intervalu, i když na přechodech ani vedlejší nikdo nečeká. Jak u blbych na dvorecku..

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Revoluční bez revoluce
Hodnocení infrastruktury,

Revoluční bez revoluce6

05. května. 2021, 6min. čtení