Nejzajímavější články PrahouNaKole za uplynulý rok

Publikováno: 17. dubna. 2009, 1 min. čtení
Aktualizováno: 17. března. 2012
Autor: redakce

Cyklista na náplavceNová podoba prahounakole.cz se zpravodajstvím, příručkou Jak na to a servisem ,,poradíme vám trasu“ v tyto dny slaví svůj první rok existence. Dnes již je prahounakole.cz nejen mapou, ale obecněji místem, které se snaží pomáhat začínajícím cyklistům a zkušenější více vtáhnout do děje, nabízet inspirace. Na další rok máme mnoho plánů, spustili jsme cyklospolujízdu, spolupracujeme na skutečné tištěné mapě, cyklistickém slabikáři tras i na tištěné verzi příručky. Zatím jsme pro vás udělali malý výběr těch nejkvalitnějších článků, které jsme za uplynulý rok vydali.

V článku Backlighty z cyklojízdy jste se mohli dočíst, jaká byla největší cyklistická akce roku v ulicích Prahy. Zvali jsme vás i na festival United Islands, cyklojízdu muzejní nocí, cyklojízdu sprna ’68, na vánoční večírek, na výstavy, na filmy i na další akce.

Psali jsme o tom, jak se ježdění na kole stává moderním a politicky razantně podporovaným způsobem dopravy v mnoha evropských metropolích. Přinesli jsme překlad celostránkového článku z The Telegraph současného primátora Londýna, který sám jezdí po městě na kole. V překladu ze Sunday Times jste si zase mohli přečíst rady, jak jezdit příjemně a stylově, třeba i od ředitelky BBC One Jay Hunt. Psali jsme o velkých bruslařských jízdách v Paříži a na videu jste mohli zhlédnout, jak mění atmosféru ville lumiére nově zaváděný Vélib. Psali jsme o tom, že v Kodani chtějí docílit 50% podílu jízdních kol na dopravě v roce 2010 a co pro to dělají.

V létě si jeden z redaktorů PrahouNaKole pořídil městské kolo a byl z toho tak nadšen, že hned napsal krásný fejeton o tom, jak najednou vidí svět z výšky. Trošku pesimističtější byl Miloš Čermák v Lidových novinách v pár poznámkách všedního cyklisty, nicméně nás potěšilo, že se o naší věci píše i jinde.

Poté, co odložil ,,maillot jaune“ (nebo alespoň si to myslel) se loni do podpory městské cyklistiky v americe vložil také šampion Tour de France Lance Armstrong. Pražští politici nás mezitím seznamovali se svými apokalyptickými vizemi a tak jsme napsali článek Na betonový problém betonovou záplatu.

Atmosféry amerického odpoledne na Brooklyn bridge jste se mohli nadýchat v ubitém článku Chrise Ketchama Jak jezdit peklem a milovat to. Postupným vydáváním rad a tipů jsme sepsali příručku Jak do města, která pomůže začínajícím cyklistům překonat některé prvotní potíže s ježděním na kole a učiní jeho používání ve městě jednodušší a příjemnější.

http:/youtu.be/K1nYWIfwm7k

Snažili jsme se vás držet v obraze o tom, co se ve městě kolem cyklistiky děje, o čem se jedná, kde se co staví, ale i zapojit zájemce aktivně do procesu rozhodování o důležitých věcech. I díky mnoha dopisům čtenářů prahounakole.cz se v Legerově ulici objevil prostor pro kola a pražský radní pro dopravu nakonec přislíbil i budoucí cyklopruh.

Na Apríla se nám pak podařilo udělat menší rozruch informací, že jakýsi šprýmař přes noc maloval cyklopruhy v centru města a tak je například Pařížská ulice již konečně průjezdná obousměrně. Vše by asi bylo vcelku zapadlo, kdybychom to nebývali doložili ,,skutečnými“ fotografiemi z terénu…

Stále hledáme spolupracovníky, přispěvatele, pomocníky. Bavilo-li by vás dělat něco okolo PrahouNaKole, jste ochotni nám napsat o vaší zkušenosti s jízdou po městě nebo můžete-li nás nějak podpořit, napište nám prosím na redakce@prahounakole.cz

redakce
Redakční tým online magazínu Městem na kole

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat