Chystáme se do města

Publikováno: 18. března. 2010, 1 min. čtení
Aktualizováno: 08. listopadu. 2016

Zima už je snad definitivně pryč a jaro se chystá: a s ním tisíce natěšených cyklistů, kteří nedočkavě vyhlížejí, zda už tenhle víkend bude dostatečně snesitelný a v okamžiku, kdy sluníčko vyžene polední teplotu nad pět stupňů, vyrazí na první sobotní vyjížďku. S jarem nastává čas také pro ty městské cyklisty, kterým letošní tuhá zima přinesla přestávku v ježdění do práce, i pro ty, kteří by to chtěli letos poprvé vyzkoušet.

Na co si vzpomenout, než letos poprvé vyrazíme do města? A jak vám mohou s rozjezdem do nové sezóny pomoci materiály, které najdete na našem serveru?

Kolo v cajku

První, co bychom měli před začátkem sezóny udělat, je zpytovat svědomí, pokud jde o stav svého kola. Jen ti nejpečlivější si nechali dát kolo do pucu hned po Vánocích, kdy se osazenstvo cykloservisů každoročně kouše nudou. Ta doba už je ovšem dávno pryč, teď budou mít servisy napilno. Je tedy na čase zajít do sklepa, omést z kola pavučiny, najít pumpičku a nářadí a vlastními silami se pustit do odstraňování škod, které na kole zanechalo loňské ježdění podzimními plískanicemi.

Je jen na vás, na co si troufnete sami a kdy už s kolem přeci jen zajdete do opravny. Před výjezdem na jarní ulice byste měli mít ale přinejmenším slušně seřízené brzdy (srovnat si „véčka“ dovede skoro každý — případně každého brácha, manžel či jiná osoba blízká). Mrkněte, zda ve světlometu nevytekly baterky, neolámaly se vám odrazky a jestli není třeba připevnit odpadávající blatník nebo nosič. Od věci není ani namazaný (a neprotažený) řetěz, dobře jdoucí přehazovačka, pláště, ze kterých neleze kord a kola vycentrovaná aspoň tak, aby vás při každém otočení nevyhazovala ze sedla. Nevyléčitelní optimisté mohou své kolo také pečlivě umýt.

To hlavní: výbava a oblečení

S opravami to ale nepřehánějte, již Jerome Klapka Jerome moudře pravil, že na jednom kole můžete buď jezdit, nebo jej spravovat. Koneckonců, pojízdné kolo je pro městského cyklistu jen základem, nad kterým dochází k zásadnímu zamyšlení: Jak jej (nebo ji) pro letošní sezónu vylepším?

Pokud vás blízcí už o Vánocích obdarovali zvoncem hodným vozu elektrické dráhy a pleteným košem na řidítka, máte vyhráno. V opačném případě nezbývá, než projít katalogy městských cykloshopů, nabídku dovozců a zahraničních obchodníků, případně obejít obchody samotné, protože veletrh For Bikes už byl. A nebo to můžete nechat na náhodě; koneckonců laciných cyklistických doplňků jsou právě teď plné diskonty.


Ne, bez tohohle sedla letos na ulici nemůžu!

Neméně důležité je správné cyklistické oblečení. V této věci vás mohou inspirovat dvě největší světové autority na stylové cyklistické odívání: newyorský The Sartorialist a Mikael Colville Andersen z Kodaně. Koneckonců, v jejich stylu jsme si přihřáli polívčičku i my.


Ovšem tohle by Sartorialist hodil do koše: Barva obleku naprosto není sladěna s barvou kola!

Poznámka: pokud vás po shlédnutí poslední fotografie napadlo, že nějak nemáte do města to správné kolo, nezoufejte. Pražský styl je definovaný kombinací odívání á la Carrie Bradshaw a nekompromisních horáků.

Kudy vyrazit?

Jestliže vás loňská pravidelná cesta do práce nebo do školy týrala nějakou drobnou nepříjemností (tucet schodišť po trase, stříhání plotu Ruzyňského letiště, průjezd smečkou vyhladovělých vlkodavů či odbočení vlevo ze čtvrtého pruhu Sokolské), můžete se zkusit mrknout, zda se náhodou přes zimu něco nezlepšilo, případně si můžete vymyslet trasu novou, lepší.

Pokud jde o novostavby, tak kliku má především Hloubětín a následující pražské kolonie, kterým spojení do centra ulehčí již mediálně proslulá silnice první třídy (pardon, cyklostezka) Rokytka. Každým týdnem se také očekává zpojízdnění stezky na Vítkově, kde se momentálně naplno dobudovává. Přibyla řada cyklopruhů (Českomoravská, Počernická, Koněvova, Střešovická…), jak se můžete přesvědčit na magistrátní cyklistické mapě, a to buď na webu, nebo v tištěné verzi (pokud si jí vyprosíte například na vaší městské části).

Dovolím si ale hrdě prohlásit, že nejlepší trasy najdete stejně jedině v naší cyklomapě (která má i tištěnou podobu, k dostání v e-shopu vydavatele, u všech dobrých knihkupců, obchodníků i dobrodinců lidstva obecně).


Tušíte, kde se od října 2009 nachází toto dopravní hřiště? Naše mapa to ví.

Průjezdy centrem řeší ještě podrobněji na našem webu umístěný cyklistický slabikář centra. A kdyby vám to nestačilo, můžete si od nás nechat poradit.

Jak v provozu — není nad osvěžení

Praha je v novém roce dopravně poněkud klidnější (to víte, Blanka, krize…), přesto se vás při pohledu do mapy města může zmocnit pocit zděšení: Tudy že jsem loni jezdil? říkáte si a kroutíte nevěřícně hlavou. Není proto nad to osvěžit si teoretické základy jízdy v provozu. Připomenete si, že stačí nezapomínat na pár běžných zásad a nemusíte se bát ani na městské highwaye typu Plzeňské či Evropské.

Náš seriál Jak do města pokrývá většinu toho, co potřebujete znát (a často i ledacos navíc). Kapitola Na ulici poslouží především těm, kdo se poprvé chystají pustit do městských ulic. Vaše bezpečí rozhodně zvýší znalost triků jak se vyhnout nejčastějším nehodám. Podrobné kapitoly věnujeme zamykání kola, braní kola do MHD, jízdě za zhoršeného počasí, v cyklopruzích, ale i převážení nákladů nebo jízdě mezi tramvajemi.


Ulicí Na Pankráci? Běžně.

Deset základních kapitol seriálu jsme shrnuli do příručky, která je ke stažení a tisku ve formátu PDF. A komu by to bylo málo podrobné, může si projít techničtěji zaměřený materiál komise pro cyklistickou dopravu.

Přes tu přemíru informací, kterými se můžete nechat zahltit věřte, nebo nevěřte: Pro bezpečnou jízdu v městských ulicích stačí vědět, kdy máte přednost a dodržovat ta nejzákladnější pravidla shrnutá v našem kratičkém letáčku:

jak_prahou_na_kole_letak_spojene_540

Sejdeme se na ulici

Máte-li všechny tyhle přípravy za sebou, nezbývá, než se podívat z okna. Právě dnes je nejspíš den, kdy jarní sluníčko rozpouští poslední zbytky sněhu na stezkách ve stínu dálničních náspů a jižní vítr zanáší až do Prahy vůni Středozemního moře. My, ta hrstka ,,bláznů“, která jezdí na kole i v zimě, se už nemůžeme dočkat, až na ulicích spatříme desítky neznámých tváří sezónních cyklistů. Už v tom zase nejsme sami, pomyslíme si.

Sejdeme se na ulici.

Vratislav Filler
Zakladatel mapy a webu Prahou na kole, předchůdců tohoto magazínu. Zaměřuje se analyticky na cyklistickou infrastrukturu, především v Praze. Je členem pražské cyklokomise, poradního orgánu Rady hl. m. Prahy. Působí jako dopravní expert ve spolku AutoMat. Vědecký pracovník zaměřený na přesné aplikace globálních navigačních systémů.

moon 18. 3. 2010, 09:19

No jo, nechal jsem to na poslední chvíli, to ze mně budou mít v servisu radost :) Nevíte někdo jestli bude a kdy velká jarní cyklojízda?

újezďák 18. 3. 2010, 09:33

Prosím pěkně já jsem dnes jako už neodolal :-D
Příjemná cesta okořeněná faktem, že kolega z újezda jel mhd do práce asi 2 hodiny kvůli bouračce v Běchovicích u zahradnictví.

Zároveň tímto dávám důrazné varování na sjezd/nájezd z nové cyklostezky (stará železnice) u Hlaváku , je to ten zadní z viaduktu do ulice Seifertova . Tak posrané a skla plné místo jsem už dlouho neprojel.......

Vratislav Filler 18. 3. 2010, 09:47

Velká cyklojízda bude ve čtvrtek 22.4. Ale zrovna dneska je malá :-)

Hynek Hanke 18. 3. 2010, 10:34

moon: Ještě před jarní cyklojízdou proběhne první letošní svépomocná cyklodílna v Truhlářské. Tam si kola poštelujem. Datum zatím ještě není známé.

moon 19. 3. 2010, 07:51

Dík za info a tip. Včera jsem udělal "cyklojízdu" do servisu a naštěstí se jarní nával nekonal.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
8 kroků, jak na školní cyklojízdu
Návody,

8 kroků, jak na školní cyklojízdu

13. dubna. 2024, 5min. čtení