Novinky v cyklomapě na podzim 2018

Publikováno: 01. listopadu. 2018, 6 min. čtení
Aktualizováno: 29. ledna. 2021
Autor: Vratislav Filler
Publikováno: 01. listopadu. 2018, 6 min. čtení
Aktualizováno: 29. ledna. 2021
Autor: Vratislav Filler

V Praze se stále něco mění, a drobných změn doznává i naše cyklomapa. Každý půlrok děláme větší aktualizaci cykloobsahu společně pro Geoportál IPR a mapu Prahou na kole. V jejím rámci se doplňují nové realizace, některé se prověřují v terénu. Větší novinky prošly našimi stránkami formou zpráviček nebo článků, některé – zejména opravy starších nepřesností – ale byly nezaslouženě opomenuty. Co je tedy v mapě v posledních týdnech nového?

Novinky

Změny kolem pěších zón na Praze 1 se v mapě projevily jednak dočasným znázorněním časového omezení průjezdu v samotných zónách, jednak doplněním několika zřízených cykloobousměrek. S výjimkou cykloobousměrky v Martinské, která je částečně demontována, jsou v mapě nové cykloobousměrky zakresleny klikacími značkami (v mapce níže v kroužku). Dočasné značené objízdné trasy nejsou v mapě znázorněny. V mapě nově najdete proznačené vedení trasy A2 přes Prahu 1 a 2, o čemž Prahou na kole nedávno referovalo (zde a zde).

Výrazně se v mapě projevila rozsáhlá legalizace, nové přejezdy pro cyklisty a cyklopruhy na Vltavské, o kterých zde nedávno vyšla podrobná analýza. V mapě (odkaz zde) se objevilo mnoho nových cyklopruhů.

V ulici Ke Klíčovu na Praze 9 jednak přibyla poměrně dlouhá integrace (ovšem v části trochu nepovedeným způsobem, psali jsme o tom zde), jednak odstraněno nebezpečné šikmé křížení dvojkolejného vlečkového přejezdu do bývalých mlýnů Odkolek.

V mapě přibyl nový průjezd v Kyjích podél Rokytky areálem bývalých skleníků mezi ulicemi Morušovou a Čelákovickou (v mapě zde). Oproti dosavadním průjezdům vede nová trasa v údolí potoka a nestoupá zbytečně nahoru a dolů.

Výrazně se do mapy zapsaly také souvislé ochranné cyklopruhy v Broumarské ulici na Praze 14, o kterých zde také vyšel nedávno článek (bez vyobrazení). Nedaleké – a zdaleka ne tak zdařilé – cyklopruhy v Ocelkově ulici zatím v mapě nenajdete, se zákresem čekám na doplnění obou směrů.

Cyklostezka Vestec – Kunratice je také již dokončená a v mapě (zde) se objevila náhrada prašného průjezdu přes pole.

V mapě se objevila také  nová kratší cyklostezka spojující Hájek a Netluky, u které jsme psali o tom, že existuje podezření na její předražení. Zatím po ní nevedeme žádnou doporučenou trasu.

V mapě najdete některé nově vzniklé cykloobousměrky, na Praze 4 zejména ulice K sídlišti a V rovinách, kde byly komunikace nejprve zjednosměrněny a terpve dodatečně vznikly cykloobosměrky (v mapě zde).

Menší opravy a doplnění

V ulici U Uranie byla opravena integrace, která zde nebyla zakreslena správně. Šlo jen o drobnou opravu.

Trasa A26 na Elsnicově náměstí byla při rekonstrukci přeložena do severnější polohy, a frekventované komunikace nově kříží dvojicí přejezdů pro cyklisty (v mapě zde). Navazující rekonstrukce Zenklovy ulice ještě není zcela dokončena.

Ve Štěrboholech byly do aktuální podoby již několik let zřízené piktokoridory v ulici Ústřední (v mapě zde).  Aktualizován byl také dopravní režim v okolí pěší zóny u metra na Černém mostě. Drobná změna ve značení integrace se provedla také na Vršovické od Koh-I-Nooru po Eden směrem z centra (v mapě zde). Do mapy přibylo také orientační značení v úseku trasy A23 ve Vršovické ulici (v mapě zde).

V Běchovicích byl zrušen zákaz jízdy na kole v podjezdu železniční trati a doplněn přejezd pro cyklisty na trase A440 přes ulici Českobrodskou (v mapě zde).

Drobnou změnou bylo zkrácení pruhu Bus+taxi+cyklo v ulici Milady Horákové na Hradčanské (bez vyobrazení, v mapě zde). V mapě už je také omezení jízdy na kole na lávce přes D1 na trase A22 u Chodova (zpráva zde).

Pomozte nám doplnit mapu

V Újezdě nad lesy byla v mapě doplněna informace o vedení trasy A500 jednosměrnou ulicí Rápošovskou v protisměru (v mapě zde). Máme informace, že řada ulic v Újezdě byla letos zjednosměrněna, není ale jasné, zda jsou v mapě tyto změny zaznamenány: uvítám tak informace o tom, které ulice a kde byly přesně v nedávné době zjednosměrněny.

Nemám jistotu o přesném střídání dopravních režimů – cyklostezky a pěší zóny s povolenou jízdou kol – v Troji u plavebního kanálu. Můžete prosím někdo upřesnit, odkud kam sahá ona pěší zóna?

A stále platí: najdete-li v mapě chybu v cykloobsahu, napište nám prosím na mail redakce@prahounakole.cz. Pokusíme se ji v co nejbližší době odstranit.

Vratislav Filler

Zakladatel mapy a webu Prahou na kole, předchůdců tohoto magazínu. Zaměřuje se analyticky na cyklistickou infrastrukturu, především v Praze. Je členem pražské cyklokomise, poradního orgánu Rady hl. m. Prahy. Působí jako dopravní expert ve spolku AutoMat. Vědecký pracovník zaměřený na přesné aplikace globálních navigačních systémů.

Komentáře k článku×

Jiří Motýl 01. 11. 2018, 23:15

Letos v létě na Jižním Městě v okolí Chodova proběhla masová úprava přechodu na bezbariérové, zaznamenal jsem hodně změn i v okolí ulice Vojtíškova a ZČ Campanus, kudy vede A217. Už fotky nových nájezdů máte nebo je mám zaslat? Bohužel malování zůstalo jako přechod, přejezd tu není.

Vratislav Filler 01. 11. 2018, 23:29

Pavel Mašek: Fotky nemám, jestli máte, tak mi pošlete,díky! :-)
(jinak to nemám zase tak daleko, jestli je tam víc změn, které to chce překreslit do OSM, tak tam stejně asi zajedu sám...)

Zuzka 02. 11. 2018, 10:53

Jen pro info. Martinska je od vcerejska ve smeru od Uhelneho trhu opet zakazana. Dodatkova znacka povolujici vjezd je opet prelepena.

Pavel Mašek 02. 11. 2018, 12:24

@ Filler
- Dnes nebo zítra se tam projdu po trase, nafotím a pošlu a když to bude nedostačující, řeknete, dofotím, ať do budoucna vím, jaké fotky jsou třeba. Nebo ještě lépe - se tam můžem sejít společně :-) Napadlo mě o tom napsat i krátký článek, jak pro cyklistu jsou sjezdy a nájezdy jen polobezbariérové.

@ Zuzka
- nepřelepil to nějaký šprýmař? Městská část snad ne. Tam tudy normálně jezdím, když jedu z 28. října a potřebuji k Vltavě směr Podolí :-O

Vratislav Filler 02. 11. 2018, 20:01

@Pavel Mašek: O víkendu bohužel nejsem v Praze. Článek by šéfredaktor určitě uvítal.

@Zuzka: To je těžké, soud totiž kromě zákazu v zónách zrušil i ty cykloobousměrky a tak vlastně nyní nejsou legální. Jednali jsme o tom, zda by radnice nevydala extra stanovení jen na ty cykloobousměrky, ale vykroutili se z toho a po volbách už se s námi starosta nechtěl sejít.

Piskvor 05. 11. 2018, 12:41

Asi by stálo za to vyznačit uzavírku mostu v Bubenské - sice by se tam dalo, co jsem viděl, nelegálně protáhnout mezi bloky a projet po uzavřeném, ale nejsem si jist, zda bych si troufnul, a to jsem cyklista dosti otrlý. (Updatem mapy došlo k zajímavé situaci, kdy je v mapě trasa, ale nikoli most, po němž vede ;))

Pavel Mašek 05. 11. 2018, 16:37

@Filler
- tak jsem včera nafotil snad vše, co je potřeba od první úpravy u Roztylské až po ulici U Kunratického lesa. Dokonce jsem měl štěstí (i když je to na denním pořádku vlastně) a při focení jsem narazil na nákladní i osobní auto blokující stezku v plné šíři. Snad něco sesmolím ještě tento týden :-). Každopádně není to tady pro cyklisty zrovna dvakrát přívětivé, číhá tu dost skrytých nebezpečích :(

Piskvor 05. 11. 2018, 17:08

Stav na Bubenské minulý týden: https://i.imgur.com/ebuNGlI.png

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Co si myslíte o našem webu?
Redakční blog,

Co si myslíte o našem webu?7

13. ledna. 2021, 6min. čtení