Pod Prašnou branou vzniká cykloobousměrka

Publikováno: 29. dubna. 2021, 2 min. čtení
Aktualizováno: 27. května. 2021
Úvodní foto: Martin Šnobr
Publikováno: 29. dubna. 2021, 2 min. čtení
Aktualizováno: 27. května. 2021
Úvodní foto: Martin Šnobr

V centru Prahy se rýsuje nečekané opatření, v Celetné ulici totiž vzniká cykloobousměrka. Nové opatření umožní lidem na kole přímější a rychlejší průjezd centrem města. Pod Prašnou branou, kde se do roku 2019 dokonce parkovalo, cyklisté projedou od náměstí Republiky, z cykloobousměrky Hybernská nebo Na Příkopě. Nový průjezd na cyklotrase A25 pomůže těm, co směřují do okolí Staroměstského náměstí či na Ovocný trh nebo se při průjezdu centrem chtějí vyhnout pěší zóně Na Příkopě.

Ulice Celetná je pro obousměrný průjezd cyklistů díky své šířce vhodná již dávno. Na stránce Cyklisté sobě leží podnět na její zobousměrnění již pět let. V roce 2019 napsala Praha 1 k podnětu jejího zobousměrnění (od autora tohoto textu) pro kola toto: „Toto opatření by bylo povoleno v případě zvažovaného uzavření této části komunikace pro motorová vozidla. Do té doby nikoliv. Cyklisté mohou do centra jet po cyklo pruhu Na příkopě, Praha 1.

Další změny v centru Prahy

Tento rok již centrum pár drobných změn pro cyklisty doznalo. Zhruba 200 metrů dlouhá cyklostezka byla vyznačena u Rudolfina. Vzniklo také několik parkovacích míst pro kola přímo ve vozovce – a to Národní třídě, v Dlouhé a Lannově ulici.

Po loňském zobousměrnění Národní třídy také došlo k úpravě dopravního značí v Perlové ulice, kam mají nyní zákaz všechna vozidla mimo cyklistů a zásobování. Cyklisté jsou naopak nadále vykázání z ulic V Kotcích a Havelská, kam nyní platí zákaz všem vozidlům mimo dopravní obsluhy. Zvláštní je, že se zákazem byl do nich umožněn vjezd – byly totiž odstraněny velké květináče, které fungovaly jako bloky proti autům.

Martin Šnobr
Student architektury se zájmem o urbanismus, udržitelnou dopravu a fungování měst. Členem redakce od roku 2018.

David 29. 4. 2021, 23:17

Ale není dneska první apríl, že ne?

Martin Šnobr 29. 4. 2021, 23:23

@David tak dobrý photoshop bych už nezvládl:)

bob 30. 4. 2021, 22:52

Ta parkoviště pro kola a koloběžky jsou super, snad konečně zmizí z chodníků. Blbé na nich ale je to, že jsou použitelná jen pro sdílená kola, vlastní kolo si tam nemám k čemu zamknout.

Zdeněk 1. 5. 2021, 13:52

@bob: vlastní kolo raději ke kandelábru

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat