Zobousměrňuje se Národní mezi Jungmannovou a Spálenou

Publikováno: 22. září. 2020
Zdroj: MČ Praha 1

Ulice Národní mezi Jungmannovým náměstí a Spálenou se v následujících dnech zobousměrní pro veškerou dopravu, čímž vznikne pro cyklisty přímý průjezd z ulice 28. října k mostu Legií. Na Jungmannově náměstí vznikne malý kruhový objezd. Projekt je nestavební, bude provedený bez změny stávajících obrub. Součástí úprav je také cykloobousměrka v ulici Na Perštýně směrem k Martinské, cestou do Rytířské tak bude možné vyhnout se ulici Perlové.

Změny by měly vejít platnost o následujícím prodlouženém víkendu 26.–28. září.

Zdroj obrázku: Praha 1

Komentáře k článku12

Zbyněk 22. 09. 2020, 15:05

Tak to je za cyklo nečekaná bomba.

Zuzka 22. 09. 2020, 15:31

Ted jeste zrusit jednosmerku na zacatku Jungmanky a bude to uplne dokonale.

Martin 22. 09. 2020, 18:49

Nádherná zpráva!!

újezďák 22. 09. 2020, 22:53

Za mě velká paráda, je vidět, že asi někdo na Praze1 jde proti současnému a naprosto šílenému trendu jednosměrek ,které postupně dělají z měst a obcí bludiště a z cyklistů " narušitele" v očích ostatních účastníků provozu. Velká velká JEDNIČKA Praze 1!!!

David 22. 09. 2020, 23:59

Újezďák: Spíš bych řekl, že je to reakce na dlouhodobě neudržitelný stav parkování v Perlovce, která spolu s kolečkem blbosti přes Skořepku způsobovala nekonečný štrůdl aut na Národní, v Jungmance, Charvátově, občas až do Spálené. Proto to zobousměrnění pro všechna vozidla,. Jedničku pro P1 bych dal v případě, že by současně zavřeli průjezd Jungmankou před MHMP/palácem Teta a do Perlovky umístili protisměrný cyklopruh, aby se na kole dal důstojně objet Zlatý kříž. Ale obávám se, že tudy cesta nyní směřovat nebude a spíš se obratem vrátí do Perlovky předchozím vedením zrušené oboustranné parkování.

MM 23. 09. 2020, 11:22

Jakožto chodec bych to nadšení trochu zchladil, protože podle mých každodenních zkušeností tam víc jak polovina cyklistů+koloběžkářů jede stejně po chodníku, bez ohledu na směr i intenzitu provozu.

Takže praktický dopad chci fakt vidět.

Leda by se naše slavné bezpečnostní složky pochlapily a fakt v tom úseku začaly plnit své povinnosti.

Že se teď o sobě něco dozvím, opět:-), je mi jasné:-),

Vratislav Filler 23. 09. 2020, 13:24

Dovolím si trochu backgroundu. Praha 1 na to měla dlouho studii na stavební úpravy, v rámci které by se ale kácelo severní stromořadí. Tato úprava vznikla jako nestavební na základě dohody MČ a magistrátu. Přesně jak píšete výše, ten objezd přes Skořepku je peklo i pro IAD. Chtěla to tedy Praha 1 i magistrát. A vyjednat se to povedlo, byť byly některé instituce proti, neboť ( třebas nestavební ) okružka na Jungmannově náměstí "narušuje kruhy" některým budoucím záměrům, například podobě hradebního korza dle připravované studie IPRu.

David 24. 09. 2020, 16:21

Škoda, že k cykloobousmerce Na Perštýně nepribude také cykloobousměrka v Husově až k Mafianskemu namesti. Pak bych uvěřil, že to P1 začíná myslet s cyklisty vážně (a v dobrém) :o)

Marek Turnovec 27. 09. 2020, 14:33

Já si to přečetl a nejdřív to pochopil blbě, jako že půjde jen o cykloobousměrku... Až po přečtení komentářů (a opětovném a pozornějším přečtení původní zprávičky) mi došlo, že to má být obousměrné i pro auta. Ale pak si tedy říkám - jak se tam vejdou? Tam se myslím parkuje po obou stranách a toho místa mi tam přišlo na míjení dost málo i pro ty cyklisty. Takže se tam nějaké parkování zruší? Nebo z šikmého na jedné straně se udělá podélné, stejně jako je už teď na druhé straně?

No jsem na to fakt zvědavý. Možná bych tamtudy hned v úterý mohl jet do práce. Nebo se zajedu podívat ještě teď o tom prodlouženém víkendu... :-)

Martin Šnobr 27. 09. 2020, 18:17

@Marek Turnovec – ano, po jedné straně bylo šikmé parkování, které se změní v podélné.

Marek Turnovec 28. 09. 2020, 02:00

Tak jsem si to tam dnes projel. Už změnilo. :-) Ano, po obou stranách je nyní podélné parkování... Je tam jak ten kruháč (spíš "kruháček" - no ale kamión se po něm snad točit nikdy nebude), tak ta obousměrka. Je fakt, že je tam teď najednou toho místa spousta. Dvě auta vedle sebe se tam krásně vejdou. Uprostřed ulice je bílá čára (myslím, že bílá), ta vypadá nějak čerstvěji...

Nejezdím tudy až tak často - ale díky tomuhle možná budu častěji. Odpoledne je to na Můstku dost na houby - spousta lidí a teď navíc jak je tam ta ohrada a ještě někoho napadlo do toho nejužšího místa přidat nějaké stánky... Ale právě ráno jsem občas chtěl jet takhle po Václaváku dolů a pak na Národní. V tu dobu na Můstku obvykle nebývá skoro ani noha. Ale to objíždění Perlovkou, Skořepkou a Perštýnem bylo dost na prd... Aspoň pro nás poctivce. I když dost expertů tam bylo schopných jezdit i před tím v protisměru, nebo po chodníku - to bohužel i v dobách, kdy tam po tom chodníku proudily davy - a někteří borci to po tom chodníku brali i ve směru do centra, kdy tedy kvůli jednosměrce fakt nemuseli...

Piškvor 29. 09. 2020, 13:41

Jo, to vypadá užitečně, ten předchozí stav byla velká pakárna.

Mimochodem, ta cykloobousměrka v Martinské už je zase zrušená? Podle plánku se touhle akcí Martinská neměnila... Všiml jsem si někdy na začátku září, že tam je dodatková cedulka "cyklisti v obou směrech," ale v mapě to někdo revertnul, že už to neexistuje *shrug* - podíval bych se v terénu, ale tento týden asi v centru nebudu.

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Zprávy z dubnové až červnové cyklokomise
Blogy,

Zprávy z dubnové až červnové cyklokomise8

07. června. 2021, 21min. čtení