Vídeň má problém: cyklostezky kapacitně nedostačují. Lidí na kole je víc než kdy předtím

Publikováno: 18. července. 2021, 2 min. čtení
Aktualizováno: 20. července. 2021
Úvodní foto: Ulrich Kielmayr
Publikováno: 18. července. 2021, 2 min. čtení
Aktualizováno: 20. července. 2021
Úvodní foto: Ulrich Kielmayr

V červnu jezdilo po Vídni na kole tolik lidí, jako nikdy předtím. Místní média dokonce píší o cyklistických kolonách. Sčítače po městě napočítaly až 1,4 milionů průjezdů cyklistů a cyklistek, což předčilo očekávání organizace VCÖ, která se monitoringem cyklistické dopravy ve Vídni zabývá. Lidé upozorňují na nedostatek cyklostezek a malou kapacitu stávající infrastruktury.

Celkem třináct sčítacích míst zaznamenalo přesně 1,37 milionů cyklistů a cyklistek. To je o 26 procent více než v loňském červnu a dvojnásobně více než v letošním březnu.

„Stále více Vídeňanů používá kolo jako dopravní prostředek a přispívá tak významně k ochraně životního prostředí a k minimalizaci dopravních problémů. O to důležitější je odstranit stávající zúžení a dočasně rozšířit cyklistické pruhy,“ říká k aktuální situaci cyklistické dopravy ve Vídni mluvčí VCÖ (Mobility budoucnosti) Christian Gratzer. Ten navrhuje obzvláště nyní v létě, kde je ve Vídni méně aut, vyhradit některé jízdní pruhy pro kola. Takové opatření by podle Gratzera motivovalo mladistvé k pohybu a usnadnilo výletění Vídeňanům, kteří na svých kolech vyjíždějí v letních měsících k vodě.

Chybí 17 tisíc parkovacích míst pro kola

Ve Vídni je celkem 50 700 parkovacích míst pro kola. Od minulého června jich přibylo přibližně 700, cílem Vídně je budovat 2000 až 3000 parkovacích míst pro kola ročně. Iniciativa „Platz für Wien“ vyčíslila, že ve Vídni chybí parkovacích míst pro kola přibližně 17 tisíc. Kritika se týká i nedostatku cyklostezek a jejich malé kapacity, zejména ve špičkách.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Pavel Mašek 15. 1. 2022, 12:21

Jaká je tam podpora ze strany zaměstnavatelů?

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat