Začal Evropský týden mobility. Účastní se ho 36 českých měst

Publikováno: 17. září. 2021, 4 min. čtení
Aktualizováno: 18. září. 2021
Úvodní foto: European Mobility Week
Publikováno: 17. září. 2021, 4 min. čtení
Aktualizováno: 18. září. 2021
Úvodní foto: European Mobility Week

Evropský týden mobility každoročně již od roku 2002 oslavuje udržitelné způsoby dopravy. Jeho letošní téma zní „Bezpečně a zdravě udržitelnou dopravou!“ V celé České republice se letos této evropské iniciativy účastní celkem 36 obcí a měst. Například v sousedním Rakousku je těchto obcí a měst 430.

Na Den bez aut 22. září se automobilové dopravě uzavře a jiné dopravě otevře několik ulic. Probíhají také sousedské akce Zažít město jinak.

Praha: pojízdný cykloservis, dny bez aut, cyklojízda,...

Pražský magistrát, některé městské části či neziskové organizace v Praze během sedmi dní Evropského týdne mobility pořádají několik akcí. Celý týden po městě jezdí pojízdný cykloservis Čistou stopou Prahou, který je zdarma. V pátek 17. září proběhne Den bez bariér.

4 uzavřené ulice

Během víkendu 18–19. září se po městě konají tři Dny bez aut. Ulice bez automobilů si tak budete moci vyzkoušet v městských částech Praha-Dolní Měcholupy (sobota), Praha-Újezd (sobota), Praha 13 – Nové Butovice (neděle) a v Praha-Suchdole (úterý). Například městská část Praha-Újezd uzavírá téměř dvoukilometrový úsek ulice Formanská již třetím rokem. Konají se zde hry pro děti, bleší trhy, koncerty a další nejen sportovní soutěže.

Aktivnímu pohybu otevře ulice také událost Zažít město jinak, která se opět koná v Praze i v řadě měst po celém zemi. V Česku nevídaná akce ukazuje, co se stane s ulicí, když patří jen lidem a jejich fantazii.

V neděli od 19:00 v parku Folimanka proběhne také Galasova cyklojízda.

Během nadcházejícího týdne Centrum architektury a městského plánování (CAMP) pořádá komentovanou projížďku tramvají. V Praze 5 si budou zájemci moci vyzkoušet elektrické sdílené skútry BeRider.

Týden vyvrcholí ve středu 22. září, kdy bude před budovou pražského magistrátu probíhat „Mobility Day aneb oslava zdravé dopravy„. Součástí budou diskuze, workshopy, program pro děti a další kulturní vyžití, včetně výstavy vozidel na alternativní pohony.

Více informací najdete na oficiálních stránkách Evropského týdne mobility v Praze.

Pěšky do školy

Součástí týdne mobility je také akce Pěšky do školy, kterou pořádá organizace Pešky městem. Jde o podzimní výzvu, do níž se mohou zapojit jednotliví žáci, třídy ale i školy. Cílem je omezit počet aut, které ráno znepříjemňují situaci před školou. Iniciativa upozorňuje na to, že děti mají nedostatek pohybu a zároveň jsou často zbytečně do škol a školek sváženy auty. Cílem je, aby děti nejen více chodily, ale také využívaly MHD, kola či koloběžky.

Do práce na kole

Od začátku týdne po celém Česku probíhá též tradiční výzva Do práce na kole. „Naším cílem není vyhecovat veřejnost k jednorázovým rekordním sportovním výkonům, ale dlouhodobě měnit dopravní návyky. A taky přimět k přemýšlení o dopadech výběru dopravního prostředku nejen na zdraví jednotlivce, ale celého města jako organismu,“ komentoval akci koordinátor Jan Haruda ze spolku AutoMat.

Další česká města

Programy Evropského týdne mobility v českých městech naleznete v jednotlivých odkazech: Brno, Frýdek-Místek, Hradec Králové, Chrudim, Jablonec nad Nisou, Jihlava, Krnov, Ostrava, Plzeň, PrachaticeNový Jičín, Třebíč, Třinec, TurnovÚstí nad Labem. Kompletní seznam 32 účastnících se měst a obcí najdete zde. Seznam jejich programů zde.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Brno značí cyklopruhy v Kohoutovicích
Česko,

Brno značí cyklopruhy v Kohoutovicích

20. července. 2024, 1min. čtení1
Jihlava zavedla další cykloobousměrky
Česko,

Jihlava zavedla další cykloobousměrky

18. července. 2024, 1min. čtení