Křižovatka ulic Ke Štvanici a Wilsonovy získala ochranné cyklopruhy

Publikováno: 08. října. 2021, 2 min. čtení
Aktualizováno: 09. října. 2021
Úvodní foto: Martin Š.
Publikováno: 08. října. 2021, 2 min. čtení
Aktualizováno: 09. října. 2021
Úvodní foto: Martin Š.

V Praze prošla obnovou další světelná křižovatka. Na ulici Ke Štvanici přibyl 200 metrů dlouhý úsek ochranných cyklopruhů, které umožňují snadnější předjetí kolony a vymezují lidem na kole prostor pro jízdu. V jižním směru je úsek cyklopruhů jen před křižovatkou (cca 80 metrů).

Krátký řadící ochranný cyklopruh přibyl také u výjezdu z ulice Pobřežní. Na všech ramenech křižovatky byla též standardně doplněna předsunutá cyklistická stání.

Co je to ochranný cyklopruh?

Ochranný cyklopruh (v zákoně nazvaný jednoduše jako jízdní pruh pro cyklisty) mohou na rozdíl od vyhrazeného jízdního pruhu pro cyklistypojíždět rozměrnější vozidla, která se do svého jízdního pruhu nevejdou. Musí dát ale přednost cyklistům jedoucím v cyklopruhu. Pro méně rozměrná vozidla se pak ochranný cyklopruh chová stejně jako vyhrazený cyklopruh. Jde o ochranné integrační opatření, které lze používat i ve stísněnějších podmínkách, zároveň ale poskytuje větší ochranu než obyčejný piktokoridor.

 

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Pavel Mašek 9. 11. 2021, 19:33

Když jsem tam jezdíval, líbilo se mi, jak je to tam široké a i v noci to nebylo mezi autobusy tak nepříjemné, jako jinde. Pruh je sice super, ale třeba na Wilsonova-Hybernská-Husitská bych ho tehdy uvítal víc, tam je to i pro ateistu na modlení.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Co chystají městské části: Praha 14
Praha,

Co chystají městské části: Praha 14

31. května. 2023, 3min. čtení13
Obrazem: Staronová lávka v Praze-Radotíně
Praha,

Obrazem: Staronová lávka v Praze-Radotíně

30. května. 2023, 1min. čtení3