Kam na kole v zimní Praze a okolí?

Publikováno: 07. ledna. 2022, 5 min. čtení
Aktualizováno: 14. března. 2022
Úvodní foto: Bistock.com
Publikováno: 07. ledna. 2022, 5 min. čtení
Aktualizováno: 14. března. 2022
Úvodní foto: Bistock.com
! Toto je komerční sdělení. Městem na kole není jeho autorem a neodpovídá za jeho obsah.

Pražská kotlina nabízí rozmanité trasy pro všechny milovníky cyklistiky. Pokud preferujete dálkovou cyklistiku, v Praze si přijdete na své.

Abyste ale dojeli bezpečně k cíli, na cestu v zimě se pořádně připravte a pořiďte si potřebnou zimní výstroj. Možnosti kde koupit cyklistické oblečení a doplňky v Praze je opravdu mnoho. Praha a její okolí se sice zdají jako lokality bez velkých výkyvů počasí, ale také zde vás dokáže překvapit náhlá změna teploty, sněžení, mrazivý vítr a další rozmary zimního počasí. Teprve díky správnému cyklo oblečení a bezpečnostním prvkům si užijete tu pravou radost z jízdy a spoustu okouzlujících výhledů.

Že už jste na cestu dobře vybaveni? Potom vám přinášíme dvě úžasné cyklotrasy vhodné na zimní období – dvouhodinovou jízdu na Karlštejn i 45 kilometrů dlouhou cestu do Mělníka.

Na Karlštejn podél Berounky

Úžasná trasa na známý státní hrad začíná v Praze u Barrandovského mostu. Cyklostezka je označena jako A1.

Na začátku trasy se vydáte podél Vltavy až do Lahovic. Tady se do Vltavy vlévá řeka Berounka, čehož si možná ani nevšimnete. Pokud ale vystoupáte na jednu ze dvou vyhlídkových věží na Lahovickém mostě, soutok krásně uvidíte. Odtud už jednoduše pojedete podél řeky Berounky přes Radotín, Černošice, Dobřichovice, Hlásnou Třebáň až na Karlštejn. A nebojte, během cesty určitě neumřete hlady. Trasa podél Berounky je příjemná a nabízí různé možnosti občerstvení.

Státní hrad Karlštejn založil císař Karel IV a jde o významnou národní kulturní památku. Pokud byste se chtěli podívat dovnitř, na výběr máte několik prohlídkových okruhů. Můžete si tak užít krásné výhledy na okolní krajinu nebo se pokochat úchvatnou hradní kaplí. Ale i když se do hradu nepodíváte, tahle trasa se vám bude určitě hodně líbit.

Cesta trvá přibližně dvě hodiny a měří asi 26 km. Zpátky můžete jet vlakem, který je uzpůsobený na převoz jízdních kol.

Bez stoupání podél Vltavy až do Mělníka

Po čas zimy určitě také oceníte trasu bez většího stoupání, vyasfaltovanou téměř po celé své délce. Tato speciální vltavská cyklotrasa začíná napojením vltavské cyklotrasy číslo 7 na pražskou cyklotrasu A2 hned za ulicí V Zámcích.

Na prvním úseku podél řeky až k obci Klecany zažijete prakticky jediné, asi 70metrové stoupání na celé trase. Během další části cesty z Klecan do Kralup si můžete udělat přibližně 1,7 km zajížďku do Máslovic a prohlédnout si místní muzeum másla.

Následně sjeďte za hřištěm ve Vodochodech k Vltavě a pokračujte do Chvatěrub podél zříceniny místního zámku. V části mezi Kralupami a Nelahozevsí se nachází zpevněné cestičky, které jsou dobře sjízdné. Najdete tady i pískovcové skály a tři železniční tunely z roku 1850. Za zmínku stojí místní zámek. Po cestě narazíte také na proslavený zámek Veltrusy. Od něj pokračuje stezka k zřícenině Egyptského pavilonu s unikátní sochou Sfingy.

Za vesnicí Bukol si můžete zkrátit trasu po nové lávce do Lužce nad Vltavou. Je to příjemná nová cesta a vyhnete se nepříjemnému přenášení kola po schodech a lávce u Zátvor, kterou cyklisté využívali dříve před otevřením lávky nové. Trasa končí za zámkem Hořín v Mělníku, kde se nachází další zámek a známý chrám sv. Petra a Pavla.

Jak sami vidíte, po cestě je řada památek a trasa je skvělá pro milovníky historie.

Trasa je o něco náročnější – měří 45 kilometrů. Pokud vám to ale i tak bude málo, z Mělníku můžete pokračovat do Ústí nad Labem a odtud až do Německa. Nebo se vydejte opačným směrem přes Kolín, Pardubice až do Vrchlabí.

Šťastnou cestu!

! Toto je komerční sdělení. Městem na kole není jeho autorem a neodpovídá za jeho obsah.
Reklamní sdělení
Toto je komerční sdělení. Městem na kole není jeho autorem a neodpovídá za jeho obsah.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat