12 důvodů, proč si vybrat kolo jako dopravní prostředek

Publikováno: 14. března. 2022, 6 min. čtení
Úvodní foto: Ross Sneddon (Unsplash), ilustrace
Publikováno: 14. března. 2022, 6 min. čtení
Úvodní foto: Ross Sneddon (Unsplash), ilustrace
! Toto je komerční sdělení. Městem na kole není jeho autorem a neodpovídá za jeho obsah.

Ekologičnost cyklistické dopravy jsme vždy považovali za samozřejmost. Pokud ale teprve začínáte – nebo se třeba snažíte přesvědčit zaměstnavatele, že dojíždění do práce na kole je dobrá věc – shromáždili jsme pro vás tucet důvodů, proč nechat auto před domem a začít brázdit město na dvou kolech. Pojďme jezdit!

1. Financování nového kola je jednodušší než financování nového auta
Za cenu jedné splátky za auto si můžete pořídit kvalitní kolo do města, které by mělo bez větších poruch přežít většinu aut. Přidejte ještě pár stovek na výbavu do deště jako jsou blatníky, světla a příslušenství a máte dopravní prostředek do každého počasí.

2. Jízdní kolo má ve srovnání s autem malou ekologickou stopu
Veškeré vyráběné zboží má dopad na životní prostředí, ale jízdní kola lze vyrobit za zlomek nákladů na materiál, energii i přepravu, které stojí vyrobit automobil.

3. Jízdní kola při provozu neprodukují žádné významné znečištění
Jízdní kola nemají výfuky, které by vypouštěly do atmosféry jedovaté zplodiny. Rovněž eliminují olej, palivo a hydraulické kapaliny, které automobil odkapává na povrch silnice – což znamená méně toxických splachů do místních vodních toků. Stejně tak kola produkují méně prachových částic, což je významný zdroj znečištění ve městech.

4. Jízdní kola šetří peníze daňových poplatníků: snižují opotřebení silnic a zajišťují zdravější populaci
Dvacetikilové jízdní kolo vozovku opotřebovává mnohem méně než dvoutunový osobní automobil. Každé jízdní kolo na silnici znamená ušetřené peníze za záplatování výmolů a obnovu povrchu městských ulic. Jízda na kole je také zdravá, lidé jezdící pravidelně na kole mají lepší kondici, trpí méně civilizačními chorobami a šetří tak peníze za veřejné zdravotnictví.

5. Jízdní kola jsou efektivní alternativou k druhému autu
Možná nejste v situaci, kdy byste si mohli pořídit kolo jako primární dopravní prostředek. Ale kola jsou skvělým druhým dopravním prostředkem. Na kolo můžete přesedlat, když jedete kratší cestu do práce, nebo když potřebuje jen pro něco drobného skočit do obchodu o víkendu. Díky kolu tak třeba ušetříte peníze a v rodině si vystačíte jen s jedním autem. Všimli jste si také, že kola jsou velmi populární pokud třeba vykonáváte dočasně práci v zahraničí? Lidé v takových případech často volí i bikesharing. Kola mají prostě své výhody!

6. Používání kola k dopravě vám pomůže zhubnout a zlepšit celkový zdravotní stav
Zdravotní přínosy pravidelného aerobního cvičení jsou dobře známé. V závislosti na stylu jízdy a místních silničních podmínkách můžete při svižné jízdě na kole snadno spálit 600 kalorií za hodinu. Ale i běžná nesportovní jízda má své zdravotní plusy. Řada osob dojíždějících na kole uvádí, že během prvního roku v sedle kola zhubla 15 až 20 kilogramů, aniž by změnila své stravovací návyky.

7. Na jedno parkovací místo o velikosti automobilu můžete uložit tucet jízdních kol.
Parkoviště mají obrovský dopad na životní prostředí a finance, zejména v urbanizovaných oblastech. Čím více kol můžete dostat na silnici, tím méně parkovacích míst je třeba vybudovat.

8. Jízdní kola nespalují benzín
Ceny pohonných hmot kolísají. Zvláště v dnešní době jsou na svém maximu. Mnoho lidí na kole znamená snížení poptávky po benzínu. A vy osobně za paliva ušetříte. Obzvláště na cestách o vzdálenosti do 5 kilometrů je kolo skvělou alternativou, odvezete na něm i drobný nákup, a benzín vám zbyde na delší cesty, kde auto potřebujete nezbytně nutně.

9. Jízda na kole může být rychlejší a efektivnější než jízda autem
V městských oblastech je jízda na kole často rychlejší než jízda autem, zejména ve městech, kde bylo vyprojektováno dostatečné množství kvalitní cyklistické infrastruktury. Není nic příjemnějšího, než když dojíždíte do práce na kole a cyklopruhem předjíždíte dlouhou kolonu aut v zácpě.

10. Údržba a provoz jízdních kol stojí mnohem méně než u automobilů
Jízdní kola sice vyžadují servis, ale většinu údržby se můžete naučit provádět sami. I když si necháte něco udělat v servisu, náklady budou ve srovnání s autem zanedbatelné.

11. Jízdní kola poskytují mobilitu těm, kteří nemohou řídit
Ne každý může (nebo chce) získat řidičský průkaz a náklady na pořízení, pojištění a údržbu auta jsou pro mnoho lidí nedostupné. Nebo zkrátka mají jiné priority. Téměř každý si může dovolit nějaký druh jízdního kola, třeba i z druhé ruky. Kromě chůze je kolo nejlevnějším dopravním prostředkem po městě.

12. Studie ukazují, že lidé dojíždějící na kole jsou zdravější, produktivnější a potřebují méně volna v práci
Z těchto důvodů většina osvícených zaměstnavatelů ochotně vychází vstříc dojíždějícím cyklistům. Zdraví zaměstnanci jsou lepší pracovníci – a to je dobré pro výsledek práce. Jízdní kola jsou chytrý byznys.

! Toto je komerční sdělení. Městem na kole není jeho autorem a neodpovídá za jeho obsah.
Reklamní sdělení
Toto je komerční sdělení. Městem na kole není jeho autorem a neodpovídá za jeho obsah.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat