Vězeňská: nová cykloobousměrka v Praze 1

Publikováno: 06. března. 2022, 2 min. čtení
Úvodní foto: Martin Šnobr
Publikováno: 06. března. 2022, 2 min. čtení
Úvodní foto: Martin Šnobr

První pražská městská část získala letos již druhou cykloobousměrku. Ulice Vězeňská zlepšuje prostupnost cyklodopravy Starým Městem, konkrétně v úseku mezi Španělskou synagogou a Kozím pláckem.

Cykloobousměrka ve Vězeňské byla vytipována už v roce 2007 jako ideální spojka mezi náměstím Jana Palacha (cyklotrasa A2) a Haštalským náměstím. Tato trasa bude funkční poté, co vznikne cykloobousměrka i v krátkém úseku ulice Široké. Ta byla stanovena loni na podzim společně s Vězeňskou. V navazující jednosměrné ulici Haštalská funguje obousměrný provoz lidí na kole již 12 let – od léta 2009. Úsek mezi Kozí a Rámovou od dubna 2013.

Ve Vězeňské nově i kvůli cykloobousměrce platí omezení rychlosti na 30 km/h. Vozovka 130 metrů dlouhé ulice je široká 4,3 až 4 metry.

V centru Prahy letos vznikla cykloobousměrka také v Melantrichově ulici. Usnadňuje pohyb v okolí Rytířské a Havelské ulice. Je dlouhá 60 metrů a vznikla na podnět občana ze září 2021.

V mapě MNK novinku najdete zde.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Komentáře k článku

Kuba 6. 3. 2022, 14:43
14
1

Je to pěkný, ale jsou to kapky v moři. Zobousměrnění všech jednosměrek pro kola by měla být naprostá samozřejmost, ze který bude jen minimum (odůvodněnejch) výjimek. Ne naopak, že se za každou takovou jednosměrku musí bojovat. A město a městský části by se dávno měly soustředit na lepší a lákavější řešení a ta dělat pořádně.

Brahma 7. 3. 2022, 10:08
8
1

Celé Staré město a Malá strana s výjimkou hlavních ulic by mohla mít naprosto hladce omezení rychlosti na 30km/h a všude cykloobousměrky a přednost z prava . Stejně se tam rychleji jet autem nedá. Všude vyskakují chodci zpoza zaparkovaných aut a po těch kočičích hlavách a velkých boulích na ulicích to také nijak rychle nejde. To bránění cykloobousměrek je jen šprajc městské části ovládané ODS.

TomášM 7. 3. 2022, 21:19

V těchto dnech se dokončují práce na křižovatce Na Florenci (Těšnov) x Na Poříčí. Z pohledu cyklisty nově sdružený přechod pro chodce a přejezd pro cyklisty (východní rameno křižovatky) a taktéž přes výjezd ze smyčka tramvají Těšnov. Déle legalizace části chodníků (vjezd cyklistů povolen) a nově je ulice Těšnov obousměrná.

Martin Šnobr 9. 3. 2022, 19:30

@TomášM Díky, víme o tom. :-) Pokud budeme mít cestu kolem, můžete nám na redakce(zavináč)mestemnakole.cz zaslat fotky.

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat