Choceňské nádraží má nové prostory pro parkování bicyklů

Publikováno: 25. května. 2022, 2 min. čtení
Úvodní foto: Martin Šnobr
Publikováno: 25. května. 2022, 2 min. čtení
Úvodní foto: Martin Šnobr

Přednádražní prostor v Chocni v Pardubickém kraji prošel revitalizací. V podloubí nového parkoviště pro auta vznikly také dvě kolárny zahrnující přibližně 120 míst u stojanů a také 48 míst pro parkování v cykloboxech.

Součástí projektu zvaného „Terminál v zeleni“ byla změna organizace prostoru před nádražím, který dříve sloužil pouze jako parkoviště. Prostranství prošlo obnovou zahrnující předláždění i nový mobiliář. Parkoviště bylo přesunuto na místo starého drážního domu, který byl zdemolován.

Stojany i cykloboxy

Lidé, kteří na nádraží přijíždí na kole, mají nově několik možností, kam uschovat své kolo. Přímo před budovou je 20 míst u nezastřešených, ale kvalitních stojanů. Pár kroků opodál jsou dvě podloubí pod parkovištěm. Jedno nabízí přibližně 70 míst u stojanů typu „drátolam“, druhé podloubí nabízí dalších 35 míst v „drátolamech“ a 24 cykloboxů od firmy BixeBox, jež provozuje město Choceň. Do těchto boxů se vejdou až dvě kola a jejich uschování je zdarma. Půlka sestavy cykloboxů navíc zahrnuje nabíjení elektrokol. V prostoru nechybí ani stojan pro servis bicyklů a kamerový dohled.

Projekt obnovy 22,5 miliony podpořila Evropská unie, město k projektu doplnilo: „V důsledku projektu je očekáváno zvýšení počtu cestujících vlakem, snížení individuální automobilové dopravy, nové možnosti bezpečného parkování osobních vozidel a jízdních kol u terminálu, zavedení nových zastávek náhradní autobusové dopravy, globální snížení emisí. Projekt by měl vyřešit problémy spojené s nevyhovující dopravní a technickou infrastrukturou.

Přednádražní prostor je na devítitisícové město napojen cyklostezkou vedoucí přes zámecký park.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Zbyněk 25. 5. 2022, 16:08

Jenže autobusák je stále v odsunuté poloze. Přinejmenším, by měl být blíže než parkoviště.
Není Choceň na cestě do Brna? :-)

Neo Moucha 25. 5. 2022, 16:15

Asi jen škoda těch drátolamů no...

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat