Praha novým značením informuje o fungování ochranných cyklopruhů

Publikováno: 04. května. 2022, 2 min. čtení
Aktualizováno: 08. května. 2022
Úvodní foto: Adam Scheinherr
Publikováno: 04. května. 2022, 2 min. čtení
Aktualizováno: 08. května. 2022
Úvodní foto: Adam Scheinherr

Na devíti lokalitách v hlavním městě vzniká dopravní značení, které na začátku ochranných cyklopruhů ukazuje, že je mohou pojíždět rozměrnější vozidla: tedy autobusy nebo nákladní vozy.

Jak informoval radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě), jedním z těchto míst jsou jsou ochranné cyklopruhy v ulici Evropská na Praze 6. Na jejich začátku bude na fungování ochranných pruhů pro cyklisty upozorňovat svislé i vodorovné dopravní značení.

Jak to funguje?

V hlavním městě v poslední době vznikalo velké množství ochranných cyklopruhů. Ty se na rozdíl od plnohodnotných cyklopruhů „vyhrazených“ vejdou i na uzší komunikace a nemusí je doprovázet svislé dopravní značení.

Jak naznačuje akce hlavního města, ochranné pruhy pro cyklisty mohou pojíždět rozměrnější vozidla, která se do svého jízdního pruhu nevejdou. Musí dát ale přednost cyklistům jedoucím v cyklopruhu. Pro menší vozidla se pak ochranný cyklopruh chová stejně jako vyhrazený cyklopruh.

Po vzoru Ostravy

Hlavní město se zřejmě inspirovalo v Ostravě, kde toto značení doplňuje ochranné cyklopruhy na třídě 28. října. Za akcí stojí zdejší magistrát. Samotné provedení i informační kampaň je pod patronací ostravského Městského ateliéru prostorového plánování a architektury (MAPPA). Na této ulici vzrostl počet cyklistů po realizaci nových cyklopruhů o 41 procent.

Martin Šnobr
Student architektury se zájmem o urbanismus, udržitelnou dopravu a fungování měst. Členem redakce od roku 2018.

Komentáře k článku

Zdenek X 4. 5. 2022, 16:55
6
2

Z pozice ridice, jezdiciho po Praze autem cca 1x mesicne, bych uvital naopak mensi "smog" znacek. Z pozice cyklisty, jezdiciho usekem na fotografii skoro kazdy pracovni den, je mi to uplne jedno, tahle znacka je zbytecna. Z pozice obcana mam hruzu z toho, cim se zabyvaji urednici. Ale za chvili se na tu krasu alespon podivam, zatim jsem si ji nevsiml.

David 4. 5. 2022, 23:58

Z čeho soudíte, že se jedná o dočasné značení? Ve stanovení jsem to nenašel. Respektive dle stanovení je dočasná jen doplňková E13 s vysvětlujícím textem. Ta, která na fotografii není skoro vidět, protože je otočena rovnoběžně s vozovkou, čelem k chodníku... Ale třeba se pletu. Už je to dlouho, co jsem to četl.

Martin Šnobr 7. 5. 2022, 22:54

@David – soudíme tak dle příspěvku Adama Scheinherra, který o tom informoval.

JVjr 8. 5. 2022, 19:18

Za prvé by vás snad nezabilo na to "informování" odkázat: https://twitter.com/Adam_Scheinherr/status/1521762209461907457

Za druhé byste tak ušetřili čtenářům nemálo mrzení: když píše "Od včerejška na Evropské. Rozšiřujeme povědomí […] značení bude do konce měsíce na devíti lokalitách v Praze.", fakt to neznamená, že na Den dětí na Evropské už nebude, ale naopak, že přibude na osmi dalších.

"Soudíme" znamená ve vašem případě totéž co myslet dle lidové moudrosti: vědět... velké kolové.

Martin Šnobr 8. 5. 2022, 19:41

@JVjr – díky za upozornění, v textu jsem chybu opravil.

David 8. 5. 2022, 22:32

Ve čtvrtek už bylo i na Plzeňské ZC (2x). Teď zbývají ještě Mariánské Hradby. Tam jsem zatím neměl cestu, tak nevím.

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat