V Poděbradech budou se seniory jezdit na cyklorikše, začali s pilotním provozem

Publikováno: 03. srpna. 2022, 2 min. čtení
Aktualizováno: 02. srpna. 2022
Úvodní foto: Na kole v každém věku
Publikováno: 03. srpna. 2022, 2 min. čtení
Aktualizováno: 02. srpna. 2022
Úvodní foto: Na kole v každém věku

Poděbrady na Nymbursku začaly v testovacím režimu využívat k projížďkám seniorů takzvanou cyklorikšu. Elektrokolo s vozítkem, kde jsou místa pro jednoho nebo dva lidi v přední části, vyšlo město na 150.000 korun, provozovat ho bude městská společnost Poděbradská sportovní.

Na začátku července se projela první poděbradská seniorka, město chce v létě otestovat další jízdy a dokončit pravidla pro půjčování. ČTK to řekl místostarosta Miroslav Holas (Naše Poděbrady).

Poděbrady plánovaly využití cykloterapie už před několika měsíci, kvůli covidu se ale pořízení a zprovoznění zpozdilo. „Inspirovali jsme se v jiných městech, kde to dobře funguje, senioři, kteří už znají víceméně jen společenské místnosti sociálních zařízení nebo nejbližší okolí, se mohou konečně podívat dál, třeba k Labi,“ řekl Holas. Využívání cyklorikši má i sociální význam, senioři si na vyjížďce mohou povídat s řidičem, a přijdou tak do kontaktu s mladší generací. „Řešíme i určité vylepšení, aby si řidič a pasažéři mohli popovídat a bylo to bezpečné, budou mít interkom a sluchátka,“ doplnil Holas.

Poděbradská cyklorikša bude vyjíždět od penzionu Na Ostende, kde je nové stanoviště na dobíjení elektrokol. Půjčovat by si ji také mohli příbuzní seniorů a další dobrovolníci.

Na kole v každém věku

Cyklorikšy pro seniory do Česka přivedl mladoboleslavský spolek Kolem na kole. Projekt propaguje pod názvem Na kole v každém věku a inspiroval se konceptem z dánské Kodaně, který vznikl již v roce 2012. Jeho zakladatelem je Ole Kassow, jehož nápad Cycling withou age se mezitím rozšířil takřka do celého světa. V Česku cyklorikšu kromě Poděbrad využívají pro seniory a lidi se zdravotním omezením například v Bohumíně, v rehabilitačním ústavu v Kladrubech nebo právě v Mladé Boleslavi.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat