„Nejezdi jak netopejr,“ Praha opět spustila kampaň pro správné osvětlení cyklistů

Publikováno: 15. listopadu. 2022, 4 min. čtení
Aktualizováno: 13. listopadu. 2022
Úvodní foto: Praha.eu
Publikováno: 15. listopadu. 2022, 4 min. čtení
Aktualizováno: 13. listopadu. 2022
Úvodní foto: Praha.eu

Už posedmé se konala na frekventovaných místech kolem pražských cyklotras bezpečnostně preventivní akce Nejezdi jak netopejr, při které hlavní město ve spolupráci s Městskou policií hl. m. Prahy kontrolovalo vybavení cyklistů i ostatních účastníků silničního provozu. Cílem bylo předcházet riziku střetu s auty.

Městská policie hl. m. Prahy ve spolupráci s odborem dopravy Magistrátu hl. m. Prahy připravila další ročník akce Nejezdi jak netopejr. Strážníci na cyklisty čekali na často užívaných stezkách a kontrolovali povinnou výbavu jízdního kola. Názorně cyklistům vysvětlovali, které části povinné výbavy nemají správně a v případě potřeby jim před další jízdou pomohli povinnou výbavu doplnit.

„S nástupem chladnějších měsíců se také krátí dny a každý reflexní prvek snižuje riziko, že řidič cyklistu přehlédne a stane se nehoda. Důležité je, aby na to lidé na kolech mysleli, ale nesmí se zapomínat také na vzájemnou ohleduplnost cyklistů a řidičů. Cyklistům chceme poradit, jak na lepší bezpečnost, a s tím pomohou i kolegové z městské policie, kteří zkontrolují výbavu kola a popřípadě vysvětlí, co chybí a proč je to důležité,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha sobě).

Akce odstartovala už v pondělí 31. října 2022 u vodního prostupu Rokytka pokrčovala následující dva týdny na celkem šesti frekventovaných místech, jako je Podolské nábřeží, cyklostezka pod Trojskou lávkou nebo u Modřanského zdymadla. Odezva cyklistické veřejnosti na tuto akci je dlouhodobě pozitivní.

Hlavní město na základě zkušeností z minulých let oceňuje, že výbava cyklistů se každoročně zlepšuje. Jízdní kola jsou za snížené viditelnosti ve většině případů vybavena světly předepsaných barev a také nedostatků ve výbavě reflexními prvky rok od roku ubývá. Zastihnout zcela neosvětleného cyklistu již dá mnohem více práce, než tomu bylo před několika lety. Přesto bude Městská policie hl. m. Prahy po zbytek zimní sezony pokračovat v kontrolách povinné výbavy cyklistů i při své běžné činnosti, při které však již za zjištěné nedostatky bude udělovat i pokuty.

Cyklista je povinen za snížené viditelnosti mít za jízdy rozsvícen světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadní svítilnu se světlem červené barvy nebo přerušovaným světlem červené barvy. Je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena, může cyklista použít náhradou za světlomet svítilnu bílé barvy s přerušovaným světlem. (zákon č. 361/2000 Sb., § 58)

Je důležité vědět, že každé kolo musí být vybaveno odrazkami, které jsou povinnou výbavou, lze je ale nahradit i reflexními prvky na oblečení. Vzadu musí být červená odrazka, vpředu bílá, v pedálech pak odrazky oranžové. Dále musí být oranžové odrazky v drátech předního nebo zadního nebo obou kol, případně mohou být nahrazeny odraznými materiály například na bocích pneumatik. A za snížené viditelnosti je cyklista povinen mít za jízdy rozsvíceno přední bílé světlo a vzadu pak světlo červené, které může být přerušované.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Komentáře k článku

Kuba 15. 11. 2022, 09:16
5
4

Konecne opravdovej podzim. Bez tradicni stedry porce victim blamingu od mesta a mestske policie by nebyl kompletni...

Vit 15. 11. 2022, 09:39
11
1

Neříkám, že je to něco špatného, ale mohli by místo dělání kampaní radši pokutovat auta stojící na chodnících a cyklopruzích.

Brahma 15. 11. 2022, 10:16

Dostal jsem dvě nálepky s odrazkou a na výměnu trubičky do drátů. Ty trubičky jsem měl už docela unavené, tak se výměna hodila.

Petr 15. 11. 2022, 12:32
5
1

Jasně, victim blaming, haha. Jsem teď často večer již za tmy pracovně na křižovatkách po celé Praze a můžu říct, že naprostá většina cyklistů je úplně bez světel, často navíc v černém oblečení. A nemluvím o cyklistech na cyklostezkách, ale normálně jedoucích ve vozovce. Když už je osvětlený, jedná se většinou o sdílené kolo.
Je to naprosto špatně, stejně jako stání vozidel na přechodech, ve vyhrazených pruzích apod.

Vratislav Filler 15. 11. 2022, 13:47
10

Tohle není victim blaming, tohle je potřebná prevence. Cyklisti v Praze většinou svítí, ale pár ninja pitomců jsem už také zahlédl, a u světel je ten preventivní účinek jednoznačný. Takže tohle má smysl. Když z toho někdo dostane blikny zadarmo, budiž mu to přáno. A je to signál pro necyklistickou veřejnost, že cyklisti jsou také pod nějakou kontrolou a nejsou zcela nepostižitelní.

Vratislav Filler 15. 11. 2022, 13:51
12

A dodám, že z preventivních akcí zaměřených v Praze na cyklisty je tato nejlepší. Nezapomínejme, že prevence v Praze se jinak rovná buď chytání německých cykloturistů ve Vyšehradském tunelu (kde už to nejde, takže teď je loví na Výtoni), nebo akce "na kole jen s přilbou." Ve srovnání s tím je ten Netopejr stokrát smysluplnější.

Kuba 15. 11. 2022, 14:25
2
3

Petr, Vratislav Filler: jo, jsou i ještě horší formy victim blamingu. A osvětlení je dobrá věc, to bezpochyby. Ale pokud srovnám energii, kterou MP věnuje tomuto a energii, kterou věnuje tomu, aby cyklopruhy nesloužily jako parkování aut a na druhou stranu to, jakej příspěvek pro bezpečnost by to byl ...

David 15. 11. 2022, 17:00
1
1

Kuba: Tyhle akce dělají preventiste. I když je zrušite, počet udělených pokut tím nezvysite. Na druhou stranu má MP Praha povinnost zabývat se každým podnětem, který obdrží. Pokud vám tedy vadí nepokutovani aut parkujicich v cyklopruhu, stačí vytočit 156, nahlásit konkretni místo, přestupek, zeptaji se vás ještě na barvu a RZ toho hříšníka a pokud to někoho ohrožuje, je dobré uvést i to. Schválně můžete počkat za rohem, jak dlouho jim to bude trvat. Myslím, že pokud nebude zrovna dopravní špička nebo střídání směny, budete pozitivně překvapen.
Možná by to bylo smysluplnejsi než plácat něco o victim blendingu u akce, která jim rozhodně není... Když už si je ze "svých" peněz platíte, tak jim nenadavejte, ale využijte je ;o)

tik 15. 11. 2022, 17:19
4
2

Venoval bych tichou vzpominku vsem, kteri si dopredu davaji cervenou blikacku...

Vratislav Filler 15. 11. 2022, 19:13

Kuba: Vykydání cyklopruhů od blikajících parkérů je ovšem taky potřeba, to nepochybně. To ale neznamená, že Netopejr postrádá smysl. Fakt tu teď po městě jezdí pitomci, co nesvítí, nebo svítí blbě, a dělají ostudu všem, kdo svítí.

Jerzy 15. 11. 2022, 19:47

Kuba/David: Mohu potvrdit, v sobotu jsem jel s dětmi na hřiště a jako obvykle se čtyři auta v řadě za sebou rozhodla modrou zónu vyřešit postavením na nedalekém chodníku tak, že kočárek kolem nich neprojel jinak než vozovkou. Modrá i fialová zóna v širém okolí samozřejmě poloprázdná. Nehledě na to, že o víkendu se v ní ani neplatí. Do 15 minut byla hlídka na místě.

Kuba 15. 11. 2022, 20:48

Vratislav Filler: Nějaký přínos určitě ta akce má, to jo. Ale to podle mě neznamená, že nejde o victim blaming. Dělaj ji instituce, který maj na starosti věci pro bezpečnost výrazně důležitější a účinnější a nezvládaj je, nebo na ně v horším případě kašlou úplně.

Kdyby stejnou akci dělala firma prodávající cyklodoplňky jako reklamní, nebo nějakej spolek, bylo by to podle mě OK a fajn. Když ji dělá město a MP se svou autoritou, je to podle mě victim blaming.

David 15. 11. 2022, 21:20
3
2

Abychom MP Praha nekřivdili, že bezpečnost cyklistů zcela zanedbává i v rámci represe, stačí si opět prolistovat dobu nedávno minulou ve zdejším plátku. Pokutování cyklistů na stezce pro chodce a cyklisty na Trojském mostu. Magistrála - No cyklist. Pokutování cyklistů za jízdu po chodníku (místa nemusím specifikovat, už bylo zmiňováno). Tvrzení, že v oblasti bezpečnosti a cyklistů MP Praha nevyvíjí vlastní aktivitu a nepůsobí represivně, se dle zde publikovaných zaručených zpráv nejeví pravdivě. Netopejr zdá se mi býti však sympatičtější akcí, která v relativně pozitivním duchu osloví více cyklistů, ale i (neosvětlených) chodců na společných stezkách ...

David 15. 11. 2022, 21:24

A pokud chcete, aby MP Praha pokutovala více konkrétní přestupky, musíte jí skutečně v konkrétních případech iniciativně napovědět. Jednak si podněty eviduje a jejich počet a způsob řešení eviduje a zveřejňuje, neboť musí zdůvodni a obhájit svou existenci, výkonnost i rozpočet, a druhak - necháte-li to na jejich vlastní iniciativě, nedopadne to evidentně podle vašich představ.

Jenda 16. 11. 2022, 00:19

Jak řešíte reflexní prvky když máte SPD? Na pedály nic dát nejde (PD M520) a na botách jsem měl reflexní potisk, ale už je dost ošoupaný. Zkoušel jsem tam lepit reflexní samolepky, ale brzy opadají.

Kuba: Mně to nepřijde jako victim blaming a upozorňuji, že neosvětlený cyklista může zranit i jiného cyklistu: například když přejíždím do levého pruhu, ohlédnu se, nic tam nevidím, začnu přejíždět a najednou mě dojíždí cyklista bez předního světla a já jedu přímo do něj. (stalo se, naštěstí bez srážky)

Kuba 16. 11. 2022, 08:08

Jenda: pouzivam takovy ty reflexni pasky, ktery drzej rovny nebo stoceny, kolem kotniku. Za svetla, kdyz je nepotrebuju, je vozim namotany kolem predstavce.

klon 16. 11. 2022, 10:42

Jenda 16. 11. 2022, 00:19
Reflexní pásek dělám svůj, kus 3M reflexní 50 mm pásky a sucháč, už to ani nešiju, jen lepím tavným. Dávám nad kotníky. Další se hodí na ruce, lépe je vidět ukazování změny směru.

Petr 16. 11. 2022, 13:51

Zrovna minulý týden jsem byl pár dnů v Amsterdamu. Brzká tma, stejně jako u nás; časté přeháňky. Přesto spousta cyklistů, známe to. A mimo nejužší centrum svítila cyklistů tak čtvrtina; a z těch svítících, co jsem měl šanci si prohlédnout, byla drtivá většina ne-rodilých Amsterdamanů. Jinak to pro pěšího bylo kličkování mezi netopýry. Já mezi nimi jako neosvětlený chodec. Nepřejel mě nikdo, a to že jsem jim párkrát do cesty vlezl; brblat jsem slyšel jednoho.

Nepodporuji, nekritizuji; sděluji. "Just a data point".

MaT 18. 11. 2022, 00:19
4
2

Jaký "victim blaming"? Já si myslím, že kdo vyjede za tmy bez světel, tak není oběť, ale sebevrah...

Jiří Kadlec 23. 11. 2022, 23:19

Pokud má člověk přední a zadní blikačku na baterky, hodí se teď na podzim vozit v kapsičce náhradní baterky. Už se mi jednou stalo, že jsem ráno vyjížděl za šera, měl jsem světlo rozsvícené, po dojezdu (už za světla) jsem blikačku zapoměl zapnout a večer byla skoro vybitá :-( A všimnul jsem si toho až za jízdy, kdy mě na to upozornil jiný cyklista, kterému tímto děkuji.
Tady mají výhodu rekola a nextbike, kde je dostatečně silné svícení vždy zajištěno.

Zdenek X 24. 11. 2022, 10:22

@JK: bez dvou zaroven pustenych zadnich blikacek (kdyz teba jednu zapomenu nabit) si pripadam zatracene nervozni (stejne tak bez zariveho prebalu na batoh). Za me dve zadni blikacky nutnost, vami popisovany pripad neocekavaneho vypnuti je pomerne bezny. A jet bez blikacky az za hranici Prahy je listek do marnice. Zrovna tak je bezne, ze potkam alespon 2x tydne nejakeho "netopyra".

Pišta 25. 11. 2022, 13:51

Praha by radšej mala spustiť kampaň na čistenie cyklosteziek. A heslo tejto kampane malo byť "Nejezdi jak prase." Netopier nie je celý od blata. :-)

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Co dokáže změnit jeden email
Kampaně,

Co dokáže změnit jeden email

21. prosince. 2022, 4min. čtení