Počet lidí v Brně na kole za posledních 20 let vzrostl více než dvojnásobně

Publikováno: 21. března. 2023, 6 min. čtení
Úvodní foto: Brno na kole
Publikováno: 21. března. 2023, 6 min. čtení
Úvodní foto: Brno na kole

Počet lidí, kteří po Brně jezdí ve všední den na kole, za posledních 20 let narostl na více než dvojnásobek. Podle dat Brněnských komunikací, které zpracoval spolek Brno na kole, činil v roce 2001 na měřených místech zhruba 12.000, zatímco loni už to bylo přes 25.000 za den. Naopak počet cyklistů o víkendu spíše klesá.

A zatímco na poříčních stezkách už počty lidí stagnují, především v covidových letech výrazně vzrostl počet cyklistů v ulicích. Opoziční Piráti proto vyzvali město, aby se zaměřilo na rychlejší stavbu bezpečné infrastruktury tam, kde je to potřeba, uvedl v tiskové zprávě jejich lídr a zastupitel Marek Lahoda (Piráti).

Cyklistická veřejnost i někteří odborníci na bezpečnou dopravní infrastrukturu dlouhá léta kritizují vedení města za to, že potřeby cyklistů opomíjí. V širším centru vznikla poslední a jediná cyklostezka oddělená od silnice v Botanické ulici už v roce 1994. Od té doby přibyly v některých místech cyklopruhy (Nové sady, Kounicova, Lidická) či krátké a nespojité úseky, v řadě rekonstruovaných ulic město infrastrukturu pro cyklisty pominulo a vyznačilo nejvýše informativní piktogramy (Milady Horákové, Minská, Horova, Plotní, Lesnická, Merhautova, Údolní).

„Centrum Brna stále trápí nedostatek cyklostezek. Brno za posledních 30 let vložilo dvě třetiny všech investic do cyklodopravy do poříčních cyklostezek. Ty však každodenní dopravě do práce slouží jen omezeně a jejich rekreační využití už vzhledem k přeplněnosti nemá kam růst,“ uvedl Lahoda. Naopak v centru města zažívá podle něj cyklodoprava stabilní růst navzdory nízkým investicím.

Růst cyklistické dopravy je evidentní

Růst cyklodopravy potvrzuje i samotný brněnský magistrát. Kromě dat od městské společnosti Brněnské komunikace zmiňuje i pravidelný dopravně-sociologický průzkum, jehož výsledkem je podíl osob využívajících jednotlivé druhy dopravy – „modal split“, kde magistrát podle tiskového mluvčího Filipa Poňuchálka sleduje až trojnásobný nárůst intenzit cyklistické dopravy.

Brnu podle cyklistické veřejnosti chybí spojitá síť cyklostezek. „Projekty na cyklostezky město chystá, ale pomalu a nesystematicky. Peníze jsou, stát i EU nabízí jeden dotační program za druhým, ale vedení města tyto zdroje nečerpá, protože nemá připravené projekty. Chybí totiž lidské kapacity,“ uvedl Lahoda, který je zároveň předsedou Komise BESIP a městské mobilitě se věnuje dlouhodobě.

Radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS) pro Městem na kole dodává, že zavádění chráněné cyklistické infrastruktury je v rámci kompromisů velmi náročné: „Spolek (Brno na kole, pozn. red.) často namítá, že řešení formou cyklopruhů není dostatečné a je možné budovat oddělené cyklostezky. Je potřeba říct, že řešení formou cyklopruhů je kompromisním řešením, kdy v rámci přípravy rekonstrukce ulic je potřeba sledovat celou řadu zájmů a respektovat vyjádření správců městské infrastruktury. Oddělená cyklostezka tak sice možná je, ale znamenalo by to například dopad do plynulosti MHD, bezpečnosti chodců nebo úplné zamezení možnosti parkovat vozidla. Věříme, že pokud se podaří zklidnit centrum města od automobilové dopravy, bude řešení formou cyklopruhů dostatečné. Mimo užší centrum města směrem do okrajových částí by měli být samozřejmě cyklisté vedení po separovaných cyklostezkách, ale je možné je vést i zónami 30, které město také zavádí.“

V posledních čtyřech letech, kdy dopravu řídí ODS, se počet úvazků na cyklodopravu zvýšil z 0,5 na dva, ale podle Lahody to stále nestačí. „Pokud chce ODS skutečně v dohledné době vybudovat aspoň pár kilometrů cyklostezek, je potřeba k tomu přistoupit stejně jako ke stavbě dálniční sítě. Vytvořit tým lidí a připravit Strategii rozvoje cyklodopravy v Brně. V ní musí město vytyčit páteřní trasy a harmonogram jejich výstavby. Udržitelná doprava musí být pro Brno prioritou,“ míní Lahoda.

Zástupce spolku Brno na kole Michal Šindelář loni před komunálními volbami vyjádřil naději, že se přeci jen podaří cyklostezky k centru města dovést, protože se příprava rozhýbala a mohla by se v ulicích projevit za dva roky až deset let. „Stále se zvyšuje tlak na to, aby se podařilo vyřešit cyklodopravu v širším centru města. Je čím dál více obkličováno výstavbou cyklostezek, které vygenerují ještě větší množství cyklistů v ulicích, a tehdy se začne lámat chleba. Nyní už je cyklodopravu extrémně těžké ignorovat,“ uvedl Šindelář.

Plány Brna

Magistrát dodává, že na řadě míst jsou připravovány změny. „V rámci přípravy rekonstrukcí ulic se cyklistická doprava zohledňuje vždy a v nových projektech vzniknou na řadě míst cyklopruhy,“ říká mluvčí Poňuchálek. A dodává, že nové cyklopruhy vzniknou i letos. Kromě toho město připravuje 7 úseků páteřních cyklotras v širším centru či na okraji města pro lepší spojení města s jeho okolím. Těchto 7 úseků je ve fázi přípravy projektové dokumentace.

V rámci plánování infrastruktury se pak magistrát snaží vzít v úvahu i data ze své sítě sčítačů a z aplikace Strava, která dle svých slov aktivně využívá.

Pavel Kadera 21. 3. 2023, 19:16

Věděli byste proč ta víkendová čísla od roku 2014 klesla?

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat