Praha 7 pomocí dalších cykloobousměrek zlepší prostupnost města

Publikováno: 30. března. 2023, 3 min. čtení
Aktualizováno: 31. března. 2023
Autor: ČTK
Úvodní foto: Mapy.cz
Publikováno: 30. března. 2023, 3 min. čtení
Aktualizováno: 31. března. 2023
Autor: ČTK
Úvodní foto: Mapy.cz

Vedení radnice Prahy 7 plánuje rozšířit počet jednosměrných ulic, kterými cyklisté mohou jezdit v protisměru. Nově by to mohlo být asi v desítce ulic. Cílem je zlepšit pro cyklisty spojení jednotlivých částí Prahy 7, zvýšit bezpečnost a odradit cyklisty od jízdy po chodníku. Radnice také plánuje zvýšit počtu cyklostojanů. V rozhovoru s ČTK to řekl místostarosta Pavel Zelenka (Praha 7 Sobě).

„Nyní prověřujeme ulice v Holešovicích. Cyklisté to nyní již dělají (jízda v protisměru), jenže se dostávají do situace, kdy páchají přestupek. Řeší to pak tím, že páchají jiný přestupek, a sice jedou po chodníku. Nechci, aby páchali přestupky a navíc ohrožovali chodce,“ řekl Zelenka.

Tzv. cykloobousměrky jsou plánovány v ulicích, kde to nevyžaduje stavební úpravy a zároveň nezkomplikuje dopravu. „Všechny budou v ulicích, kde v současné době platí zóna 30, tedy auta tam mohou jet rychlostí maximálně 30 kilometrů v hodině,“ řekl Zelenka.

V Holešovicích cykloobousměrky fungují ve více než 20 ulicích. To je případ ulice Osadní nebo části Tusarovy ulice. Rozšířit je nyní chce radnice například do chybějícího úseku Tusarovy, pak také do Poupětovy, Kouteckého, U Parního mlýnu, U Staré plynárny, Skalecká, Strossmayerovo náměstí nebo úřad prověřuje možnost zavést ji v ulici U Měštanského pivovaru. „Rád bych, aby městská část byla pro cyklisty prostupná ve všech směrech,“ řekl Zelenka. Cykloobousměrky vzniknou také v okolí Letné.

Zvýšit by se měl počet cyklostojanů. K jejich umístění by radnice chtěla využít prázdná místa před přechody, která jsou označena bílými pruhy a auta v nich nesmějí parkovat. „Vytipováváme místa a prověřujeme, jak to udělat, aby to právně bylo v pořádku. Podle mé představy by jich měly být desítky, protože podobná opatření nemají smysl, když jsou izolovaná,“ řekl Zelenka. Opatření by mělo také pomoci řešit problémy spojené s parkováním sdílených kol.

Aktualizace 31. 3. 2023: Vymazána chybná informace, že zřízení cykloobousměrky musí povolovat Policie ČR. Ta pouze vydává stanovisko, kterým se úřady nemusí nutně řídit, i když standardně tak dělávají. Více k závaznosti stanovisek policie zde.

ČTK
Česká tisková kancelář (ČTK) je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů.

Kuba 30. 3. 2023, 21:15
7
1

Kéž by se jim brzy podařilo protlačit, zřejmě přes zabržděnou Policii, ten kus U Studánky, kterej chybí k tomu, aby šla legálně využít jako klidná alternativa ke stoupání Veletržní. A zlepšit ten průjezd Malým Berlínem, to jsou pro mě dva aktuálně nejpalčivější špunty na P7.

Zbyněk 31. 3. 2023, 12:31

https://zdopravy.cz/praha-7-zvazuje-zmenu-parkovani-z-podelneho-na-sikme-pribyla-by-mista-152086/

A teď zpátky zem.

Kuba 1. 4. 2023, 12:16

Zbyněk: tak ono to, že P7 nastavuje ostatním MČ v Praze co do řešení ulic a infrastruktury obecně laťku, neznamená, že ta laťka není ve výši kolen...

O to děsivější je, že ostatní MČ se radši z nesmyslných ideologických důvodů namáhavě plazí, nebo si dokonce kopou hluboké příkopy, aby tu laťku mohly podejít, než aby jednoduše trochu zvedly nohu a překročily ji.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Tři nové cykloobousměrky na Praze 6
Praha,

Tři nové cykloobousměrky na Praze 6

06. května. 2024, 5min. čtení6