Primátor Svoboda pro Rozhlas: do konce roku vygumujeme zásadním způsobem cyklopruhy

Publikováno: 14. března. 2023, 4 min. čtení
Aktualizováno: 16. března. 2023
Úvodní foto: David Sedlecký, Wikimedia
Publikováno: 14. března. 2023, 4 min. čtení
Aktualizováno: 16. března. 2023
Úvodní foto: David Sedlecký, Wikimedia

Nový primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) se v rozhovoru pro Český rozhlas vyjádřil o plánech jím vedené koalice v oblasti cyklistické dopravy. Mimo jiné nastínil možnost zásadní revize cyklopruhů ve městě ještě v tomto roce.

Primátor na dotaz moderátorky potvrdil, že by mohly ještě letos zmizet cyklopruhy z nájezdu Hlávkova mostu, Plzeňské ulice a Rozvadovské spojky (patrně se hovořilo o cyklopruzích v ulici Bucharova, pozn. red.). „Já si myslím, že do konce roku zásadním způsobem,“ uvedl Svoboda na dotaz moderátorky, zda ještě letos zmiňované cyklopruhy plánuje vygumovat.

Nemůžete mít cyklopruh okolo silnice s rychlostí 120

Nutno podotknout, že minimálně v ulici Bucharova je již od loňského roku ve výstavbě nová křižovatka spojená se zprovozněním nájezdu na Rozvadovskou spojku z ulice Nárožní. Tato akce ale s cyklopruhem počítá. Dokonce dojde k jeho úpravě do bezpečnějšího stavu: zmizí kontroverze vzbudující „presmyčka“ přes řadící pruh. Ten nově budou cyklisté překonávat pomocí semaforu.

„Je navržena úprava stávajících dělících ostrůvků v křižovatce Bucharova x Nárožní a kompletní výměna světelného signalizačního zařízení (SSZ) v křižovatce Bucharova x Nárožní. V ulici Bucharova ve směru na Motol je nově navrženo vedení cyklodopravy a nový způsob křížení s výjezdovou větví z Rozvadovské spojky, zajištění SSZ,“ uvádí na stránce Opravujeme.to Technická správa komunikací (TSK).

Dále primátor Svoboda uvedl, že on preferuje na kole spíše cesty mimo město, po městě se z časových důvodů přepravuje elektroautem. Cílem podle Svobody je, umožnit bezpečný pohyb všech druhů dopravy: „Všechny tyhle věci musíme změnit a udělat to tak, abychom cyklistům zajišťovali nejenom to, že mohou jet, ale že mohou bezpečně jet. To samé musíme zajistit řidičům automobilů. Že je cyklista nebude ohrožovat tak, že budou v riziku. Rovnováha tam musí být v maximální možné míře,“ uvedl pro Český rozhlas Svoboda.

Koalice slibuje podporu bezmotorové dopravy

Dle koaliční smlouvy se koalice shodla na podpoře cyklistické dopravy. „Budeme dále zlepšovat podmínky pro chodce i cyklisty. Bezbariérový přístup ke kvalitní pražské MHD budeme dál rozšiřovat a současně odstraňovat zbytečné bariéry pěšího a cyklistického pohybu po městě tam, kde to je účelné,“ uvádí koaliční smlouva Spolu, Pirátů a Starostů. Přesto, jak ukázala naše předvolební anketa, představa jednotlivých stran, jak by tato podpora měla v detailu vypadat, může být velmi odlišná.

Cyklopruhy jsou bezpečné, potvrdila městu studie

Dle nedávno publikované tiskové zprávy magistrátu ale cyklopruhy nejsou v Praze nebezpečné. Naopak: počet nehod díky nim klesá, ukázala studie, kterou si magistrát objednal.

„I když cyklostezka pro cyklistu bude vždy etalonem bezpečí, tak už pouhé vyznačení cyklopruhu na výpadovou komunikaci zajistí, že po ní cyklista ujede bez nehody dvojnásobnou vzdálenost než po zcela průměrné ulici bez cykloopatření. Celkovou nehodovost na úseku, nehledě na zřízení cyklopruhu, ovlivňují i křižovatky s nedostatečnou nebo nevhodnou místní úpravou. Současně platí, že zřízení cyklopruhu nezvýší celkovou nehodovost na dané komunikaci,“ uvedl v únoru tohoto roku pražský magistrát k výsledkům výzkumu.

Redakce Městem na kole podrobné výsledky studie na žádost od magistrátu obdržela, článek s jejich podrobnějším představením připravujeme.

Rozhovor na stránce Českého rozhlasu

Celý rozhovor je k poslechu a přečtení na stránce Českého rozhlasu zde.

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Komentáře k článku

David 14. 3. 2023, 13:28
22
2

Jestli spolu se smazáním cyklopruhu postaví podél Plzeňske cyklostezku, tak OK. Ale legalizace chodníku to nezachrání a musím říct, že mi tam cyklopruhy každý den dost pomáhají.

Ondra 14. 3. 2023, 14:01
29
8

Když udělají náhradu v podobě cyklostezky, ok. Jinak to dáme společně k soudu ne ?

Brahma 14. 3. 2023, 14:06
21
2

Pan Svoboda je veliký milovník aut. Už v první primátorské funkci se dal slyšet, že on nejezdí autem, ale Volvem. Není se co divit, že on osobně upřednostňuje IAD přede vším ostatním. No a cyklisté jsou jako vždy první otloukánci na řadě.

David 14. 3. 2023, 15:21

Tam jsou jen ochranné cyklopruhy, návrh OOP se tedy při jejich mazání vyvěšovat nebude muset. Nebude co žalovat. Cyklopruhy zmizí a bude "vymalováno" ...

Petr 14. 3. 2023, 19:44
13
6

Ale tak se nedivte. V ulicích máme desítky, možná stovky automobilistů ročně, které bezohlední cyklisti při nehodách zraní; je jen šťastná náhoda, že žádného řidiče nezabili. Svoboda tyhle ohrožené řidiče přeci nemůže ignorovat. I kdyby to mělo jen jednoho automobilistu zachránit před smrtí vinou bezohledného cyklisty, tak to sakra stojí za to!

MaT 14. 3. 2023, 20:10
13
2

Jo aha, takže: "To samé musíme zajistit řidičům automobilů. Že je cyklista nebude ohrožovat tak, že budou v riziku."

Chudáci řidiči, dennodenně ohrožovaní ve svých autech těmi cyklisty... Nebo to myslel že jsou ohrožována ta auta samotná? Třeba nějakým škrábancem na kapotě, když se po nich nějaký cyklista sveze?

Jenda 14. 3. 2023, 20:11
21

No ale když zrušej cyklopruhy, tak pak budou muset předjíždět s odstupem 1.5 metru, ne?

David 14. 3. 2023, 20:16
5
2

Na 1,5 metru nám se*e Bilej Tesak...

David 14. 3. 2023, 20:23

Začínám být zvědavý, jestli a v čem Hřib v cyklu překoná Scheinherra...

Michal 14. 3. 2023, 21:02
11

Jsem myslel, že tohle je v gesci náměstka pro dopravu, tedy Hřiba...

David 14. 3. 2023, 21:06

...zlatá slova,
zrak mi plane,
žampiony nadívané...

Jan Fiala 14. 3. 2023, 22:33
17
3

Svoboda preferuje cyklistiku mimo město. Já zas preferuji automobilistiku mimo město.
Když jedu 3km do krámu pro chleba, tak mám jet mimo město? Nebo si vzít na ty 3 km auto?

Caidel 14. 3. 2023, 22:53
18

Popravdě, uvěřím až uvidím. Svoboda je nastrčená figurka která sice asi bude chrlit podobná prohlášení, ale na reálných chod čehokoli bude mít pravděpodobně vliv pramalý. Tak jsem zvědav, jestli si Hřib dokáže uhájit svoje, když už si tu dopravu Piráti (snad naštěstí) tedy vydupali.

Zdenek X 14. 3. 2023, 23:23
5
9

No, nevim, slysel jsem dnes Svobodu na iDnes, pustil jsem si i zde odkazovany rozhovor, nijak me to nenadzvedlo, myslim, ze budu (se bude) ve skutecnosti jezdit jako doposud.
Z diskutovanych mist mohu komentovat pouze Bucharovu, kterou obcas jezdim: piktogramy od Plzenske nahoru povazuji take za nesmysl, tam se vydavam pouze v naproste casove tisni (jinak pres golf) a povazuji to svoji pitomost, v zimnim obdobi ve tme a mokru je to ruska ruleta. Tam by zadne piktogramy nemely cyklisty motivovat k jizde.

Jestli chapu spravne planovanou zmenu krizovatky Bucharova x Narozni, potom to znamena, ze i pravy pruh Rozvadovske spojky (smer Motol) bude koncit semafory, takze se tam budou stosovat auta stejne, jako v soucasnosti v levem pruhu smer Butovice (uz jsem tam autem v ranni spicce nejel alespon dva roky, ale byvalo to tak). Pripada mi to jako ptakovina. Stejne tak si nedokazu predstavit, ze kdyz pojedu na Motol od Butovic na kole (nebo prijedu z Narozni), dobrovolne zatocim k tem semaforum a budu cekat, az mi padne zelena, abych prekonal prijezd ze spojky -- ani nahodou, uplne normalne pojedu rovne v pruhu s auty. V pripade, ze se pred tim semaforem na R.spojce bude skutecne delat kolona, lidi, kteri si budou tukat na celo a ptat se, proc se udelal semafor kvuli nemnoho cyklistum, bude dost.

Jenda: s tim 1.5 metrem je to dobry zasah. Pevne stanovenou hranici 1.5 m povazuji za nevhodnou. Ve meste casto neaplikovatelne a zbytecne. Dalo se to cekat, dalsi plevel v zakonech, na ktery se kasle. I ja na kole na nej kaslu, typicky Belohorska, dojizdeni k semaforum, v tu chvili jedu rychleji nez auta a (na hulvata?) je beru zprava nebo stredem, jednoduse se nejak "prostrilim" dopredu. S pravidlem 1.5 m bych mel asi zustat trcet nekde vzadu.

Pruhu/pikrogramu na Plzenska bude asi skoda. Otazkou je, jak do jednoho z mala udoli smerem na zapad nacpat auta, MHD, chodce, kola, ... .

Tomek 15. 3. 2023, 09:35
8
1

Díky moc za článek.
K tomu novému stavu na Bucharově - doplnění semaforu, svedení cyklistů k němu atd... Věřím, že to tak bude bezpečnější. Ale z většího odstupu si říkám, že to mají řidiči těžký. Protože nejsou ochotni zpomalit, nejsou schopni udržet pozornost, chovat se ve městě jako ve městě (což je všechno výsledkem špatného dizajnu řekli by seveřani...protože je to vše lidská přirozenost), tak musí dostat červenou... Přitom by třeba stačilo, kdyby tam byla v celém úseku ze všech stran 30... Jasně, sprostý slovo, fuj... Ale ono to fakt funguje z hlediska bezpečnosti a hlavně plynulosti dopravy (nejde o to panu Svobodovi?).
Pro mě byl oči otevírající příklad v tomto směru křižovatka na Novodvorský - Zálesí X Pod lesním divadlem https://goo.gl/maps/MbP4iaC3rpwtqaaX9 , X křižovatka, přechod, byli tam furt nehody atd. No a místo toho, aby tam jebli jako všude světla, tak tam dali 30 a radary...takže všichni dodržujou...a výsledek? Chodci můžou přecházet, auta z vedlejší vyjíždět...zdržení? Tak jednoznačně lepší a plynulejší provoz (a taky úspornější), než kdyby tam byla světla...
Bohužel jsme zatím ve stavu, že pokud nejsou radary, tak se nedodržuje ne 30, ale ani 50 (viz Modřanská). A nevadí, že na dalších světlech ty frajery autem 50kou zase dojedu...Nemůžou být všude radary, značka sama o sobě je k ničemu, musí k tomu vést i dizajn silnice. A hlavně by se museli jinak chovat politici, protože tohle je třeba lidem vysvětlovat a přesvědčovat je, ukazovat jim data...Ne být populista a hrát jim do noty...
A to nedokáže ani Svoboda...a co sleduju, tak asi ani Hřib. Budou radši budovat bezpečné cyklostezky (těším se za 50 let třeba, že se po nich nekam dostanem po Praze), vyhánět cyklisty z provozu...
Je to smutný, ale jedeme dál, budoucnost nám dá za pravdu.

ŠVL 15. 3. 2023, 09:45

Zdeněk X: semafor na nájezdu z Rozvadovské spojky na Bucharovu směr Motol žádným problémem nebude, auta budou najíždět na Bucharovu do vlastního pruhu jako dosud, takže na semaforu mohou mít stále zelenou a případný cyklista si na ostrůvku zmáčkne tlačítko (a nebo samozřejmě může jet v pruhu s auty jak píšeš a pak si rizikový přesmyk vyřešit sám).
S předjížděním jsi asi nepochopil zákonnou úpravu - 1,5 m musí dodržet vozidlo při míjení cyklisty, nikoliv naopak. Když předjíždíš auta v koloně zprava, je to tvůj problém, jaký odstup zvolíš (správně bys pokud se nepletu měl takto předjíždět jen stojící kolonu). Jinak moje osobní zkušenost s odstupem 1,5 m je pozitivní - těsných předjetí ubylo a znatelně přibylo těch výrazně ohleduplných...

Jenda 15. 3. 2023, 09:46

Zdenek X: 1.5m odstup neplatí když předjíždí cyklista.

JirNinja 15. 3. 2023, 09:59
4
22

Konečně od primátora rozumný názor. Kolo ano,ale v přírodě. Určitě ne cyklistika na úkor automobilové dopravy.

Zdenek X 15. 3. 2023, 11:03
4
1

@SVL: tlacitko je dobry napad. Jestli to nejakym cyklistum vyhovuje, proc ne. Ja si tedy nedokazi predstavit, ze pojedu z Narozni (z toho smeru jezdim navic casteji), pockam jedny svetla pred krizovatkou, potom najedu na ten pas, cekam (na tlacitko) druha svetla ... jednoduse doufam, ze ridici me budou normalne tolerovat ve "jejich" jizdnim pruhu a krizovatku projedu za par sekund.

Samozrejme vim, jak pravidlo 1.5 m plati. Jenom rikam, ze na pravidlo "podjizdim pouze stojici kolonu" (ktere ma k bocnimu odstupu blizko) sam na kole kaslu (a co vidim, nejsem sam), jezdim i stredem (na "zrcatka"), a celkem me neprekvapuje, ze ve meste pomerne casto nekdo naopak predjede tesneji. Proc ne, vidi cyklistu, ktery vypada vyjezdene a pri smyslech, jede 30+, o aute za sebou zjevne vi, dverni zona se v danem miste nekona ... klidne, at me predjede tesneji. Kdyz na kole pojede dite, pocka dele a vezme jej vetsim obloukem. Normalni oboustranne tolerantni jednani. Z praktickeho hlediska nevidim moc rozdil, kdyz me kazde rano na Evropske predjizdi na 70 cm auta a ja jsem v ochrannem pruhu (za ktery jsem rad, nic proti pruhum).

Caidel 15. 3. 2023, 11:39
11
3

@JirNinja: No, hlavně ne automobilová doprava na úkor lidí ve městě žijících...

Jiří Motýl 15. 3. 2023, 12:27
10

Ad Bucharova a tlačítko: A teď si ještě představit, že by tam byla nějaká funkční detekce předem, co by těch 67 cyklistů, co tam denně projede, zaznamenala s předstihem a ten odbočovák z Rozvadovské tedy zhruba 3x do hodiny zastavila tak, že by tam nedocházelo ke zpomalování cyklistů, když už tamtudy pojedou.

Já vím, scifi...

Tomek 15. 3. 2023, 20:10

Mezitím v Ostravě:
Úprava uspořádání dopravy počítá se snížením povolené rychlosti na 30 km/h, a to v úseku od Úřadu městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky po Mariánské náměstí. Zklidnění umožní bezpečný pohyb cyklistů v hlavním dopravním prostoru, od úřadu po ulici Novoveskou pak vzniknou samostatné cyklopruhy v obou směrech.
https://zdopravy.cz/ostrava-opravi-ulici-premyslovcu-v-obvodu-marianske-hory-a-hulvaky-pribudou-cyklopruhy-a-snizi-se-rychlost-149251/

Nightrider 17. 3. 2023, 16:50
7
1

Aha, tak tohle se chystá na té křižovatce mezi Bucharovou a Nárožní! Jezdím tamtudy do práce, každý den ráno tam a večer zpátky. Začal jsem pár měsíců před namalováním cyklopruhů a můžu říct, že s nimi je to výrazně lepší. Autům žádné pruhy ani parkoviště neubyly, takže si nemají na co stěžovat. Na kole vyjedu z Nušlovy a případná kolona až po Nárožní mi nevadí, protože ji cyklopruhem objedu (aniž by tím byl kdokoli omezen). Před křižovatkou se ochranný pruh mění na vyhrazený a hlavní pruh se rozšiřuje, takže si tam nepřekážím ani s autobusy a kamiony. Na tom "smrtelně nebezpečném" přesmyku za křižovatkou jsem za víc než dva roky nezažil ANI JEDNU nebezpečnou situaci (slovy: čistá nula). Od křižovatky k přesmyku je to do kopce, auta zleva, zprava i já uprostřed máme každý svůj vyhrazený pruh, takže je dost času na pomalou bezkolizní souběžnou jízdu a sledování, co se odkud blíží a kam se dá zařadit. Většinou přejíždím doprava kousek před nakresleným přesmykem, protože auto zprava už předem zpomalí a pustí mě, i když by ještě nemuselo (nejspíš efekt značky "pozor, křížení s cyklisty" na konci dálnice). Taky proč ne, když ho o pár metrů dál stejně zastaví další semafor (u kterého už si zase navzájem nepřekážíme, protože tam pokračuje ochranný cyklopruh). Ohleduplnost, tolerance a klid na všech stranách. V dobách před cyklopruhy to byla ruská ruleta: zleva auta natěsno (pravotočivá zatáčka, takže zadní náprava skoro u čáry), zprava auta z dálnice (v plné rychlosti, protože tam cyklistu nikdo nečekal) a já kličkoval uprostřed jako zajíc pod palbou. Tohle zpátky fakt nechci.

Pane Svobodo, zkuste někdy na kole vyrazit do práce, ne jenom na projížďku do lesa. Zkoušejte to aspoň týden nebo dva, ať máte důvod najít si nejrychlejší a nejsjízdnější trasu (nikdo z nás nemá čas trávit na kole půl dne). Poznáte na vlastní kůži, k čemu ty cyklopruhy vlastně jsou.

Martin P. 20. 3. 2023, 23:35

Zdeněk X: No, nevim, slysel jsem dnes Svobodu na iDnes, pustil jsem si i zde odkazovany rozhovor, nijak me to nenadzvedlo.

Netvrdím, že po přečtení odkazu vidím rudě a plivu síru, ale že by to byly jen nevinné tlachy, to zas taky asi ne. Je tam spousta podpásových nepravd a nejspíš je tady, my co spolu mluvíme, dokážeme věcně okomentovat, ale dostat ty komentáře na iRozhlas už tak snadno nedokážeme a to je, oč v tom mediálním světě běží. Některá prasátka jsou si prostě rovnější. :-(

Tomáš 23. 3. 2023, 13:42

Dnes jsem se na interpelacich na zastupitelstvu HMP Svobody a Hriba na to gumovani zeptal. Svoboda zbabele mlcel, ale Hrib rikal, ze zadne podnety na mazani cyklopruhu neeviduje a ze se zadne masove gumovani nechysta.

Tomek 23. 3. 2023, 13:48
2
1

@Tomáš To je větší šašek, než jsme čekali... Myšleno Svoboda.
Jako určitě super, že realita se asi bude míjet s mediálními výlevy pana primátora. Jen ten posun diskurzu je blbý... Těžko se vydobyl respekt s 1,5 metru, kdy se velká část řidičů jen v podstatě z té mediální "osvěty" začala chovat líp...to si snad potvrdíme všichni... A teď do toho Svoboda a jeho modráci aby si nahnali body jedou rétoriku proti cyklistům... Takže normalizují/posilní tenhle přístup k cyklistům u části veřejnosti (akorát nás brzdí, dokonce ohrožují!!!).
Njn, dopravní cyklistika bude vždy boj.

Jan Fiala 26. 3. 2023, 09:54
2
1

V zóně 30 nejsou cyklopruhy potřeba. Svoboda tedy skrytě propaguje zavedení zóny 30 v Praze.

Bob 28. 3. 2023, 23:38

ad Bucharova: V technickém nákresu je u nového cyklopřejezdu zakreslena detekční kamera i tlačítko, tak uvidíme. Občas tu jezdím a v kritizovaném dosavadním křížení na sjezdu z RS se mi nikdy nestalo, že by mě auto ohrozilo.
Někteří řidiči si tu naivně myslí, že to cyklisté mohou objet Pekařskou, ale to fakt nejde, protože 1) projíždím tu z Nárožní a 2) křižovatka s Pekařskou má indukční smyčky nedetekující cyklisty (takže pořád červená, dokud nepřijede auto).
Je však škoda, že rekonstrukce zahrnuje odstranění levého odbočovacího pruhu na RS na mostě, ale zrušený pruh se jen vyšrafuje namísto aby se posunuly stávající pruhy a vpravo domaloval cyklopruh přes most (je před i za tímto úsekem, ale těchto 100 m bude nadále chybět) - bylo by to lepší pro řidiče i cyklisty.

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Co chystají městské části: Praha 15
Praha,

Co chystají městské části: Praha 15

22. května. 2023, 4min. čtení6
Praha 5: nový cyklopruh v ulici Svornosti
Praha,

Praha 5: nový cyklopruh v ulici Svornosti

17. května. 2023, 3min. čtení15