Dobříš na zkoušku zavádí školní ulici

Publikováno: 25. dubna. 2023, 3 min. čtení
Aktualizováno: 30. dubna. 2023
Úvodní foto: Pavel Svoboda, Twitter
Publikováno: 25. dubna. 2023, 3 min. čtení
Aktualizováno: 30. dubna. 2023
Úvodní foto: Pavel Svoboda, Twitter

Město Dobříš ve Středočeském kraji na zkoušku zavádí před základní školou Komenského školní ulici. Tři týdny bude pro auta uzavřena část ulice Za Poštou, která se kvůli intenzitě aut stávala pro děti ráno nebezpečná.

Ranní zklidnění ulic před budovami škol má za cíl zvýšit bezpečnost a zpříjemnit pohyb v okolí škol. Rodiče, kteří vezou děti do školy autem, je vysadí opodál a neblokují tak například přechody před školou.

Tento režim je běžný například v sousední Rakousku, v Paříži vjezd aut do ulic před školami zakazují permanentně. V Česku tento režim funguje u několika a škol a školek v Praze. Dvě školní ulice fungují v Praze 6, ověřily se také v Klánovicích, Horních Počernicích a Říčanech. Chystá se zapojení řady dalších škol.

Experiment v Dobříši potrvá tři týdny, ulice před školou má omezený průjezd aut půl hodiny před začátkem výuky: od 7:30 do 8:00. Pro ty, kteří jdou do školy pěšky, nebo jedou na kole, zůstává ulice otevřená.

Půlka dětí by alespoň občas jezdila na kole

Škola ještě před zavedením školní ulice uspořádala anketu, kde se žáků ptala, jak se do školy dopravují a co by se mělo změnit, aby začali jezdit do školy na kole. Z celkem 285 dojíždí 41 % žáků do školy autobusem či vlakem, 34 % přichází pěšky, 18 % vozí rodiče autem a 2 % dětí jezdí na kole nebo koloběžce. Jako překážku ježdění do školy většina žáků uvedla absenci místa na zamknutí kola (21 %), 8 % dětí by přesvědčila větší ohleduplnost řidičů a bezpečné trasy, dalších 8 % chce jezdit s kamarády. 51 % dětí uvedlo jiné důvody, jako například nesouhlas rodičů, nebo, že je jízda na kole „trapná“.

Anketa ukázala, že by necelá polovina dětí (46 %) alespoň jednou za čas jela do školy na kole – kdyby k tomu byly lepší podmínky. Kompletní výsledky jsou zde.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Zdenek X 25. 4. 2023, 09:32
3
1

Add jezdeni deti na kole: cerstva, vcerejsi zkusenost. V duvodu zdravotniho handikapu meho nejmladsiho ditete s nim jezdim jako doprovod na skoly v prirode, lyzaky apod. Letos se jede na skolu v prirode do Jizerek (3. trida), navic na misto, ktere je idealnim startem pro vylety na kole, cyklostezky zacinaji za penzionem, zadna potreba jet po silnici. Tak jsem pedagogum navrhl, ze by si deti mohly vzit kola, ze zaridim vlek pro odvoz kol, budu se starat o kola deti, resit opravy, budu pomahat s organizaci ... . Pedagogum (vsechno zeny) se to libilo, nektere byly nadsene. Tak jsem napsal krasny motivacni dopis pro rodice, vylicil, ze Jizerky jsou idealni bezpecne misto na cyklistiku, ve vsedni dny mimo sezonu liduprazdne, po silnici se nepojede NIKDY. Nabidl jsem, ze vyresim i situaci, kdy nekdo nema kolo. Aby se akce mohla uskutecnit, byl potreba 100% souhlas rodicu. Zduraznil jsem, ze kdyz mi nekdo neodpovi, je to nesouhlas, tudiz potrebuji, aby skutecne reagovali vsichni. Vysledek? Ve tride je 30 deti, odpoved jsem dostal od 10 rodicu, 6 souhlasnych, 2 castecne nesouhlasne (nebude-li nikdo kategoricky proti, pojedou), 2 kategoricky proti. Zbytek mlceni, tedy nevyjadreny nesouhlas. Ti, kteri byli proti (kategoricky ci castecne), vyjadrili obavu o bezpecnost. A to mluvime o vesnici kousek za hranici Prahy, kde jsem si myslel, ze na kole alespon trochu jezdi kazde dite.

To jenom takova poznamka k tomu, ze v Dobrisi by jelo do skoly skoro 50% deti na kole.

David 26. 4. 2023, 09:29
4
1

Ve vesnicích kousek za hranicí Prahy je ježdění na kole pěkně "o ústa" a jezdí tam leda sebevrazi, jako já. Důvody?
1) každá nová "rezidenční" ulice se ve velké části z nich buduje jako "uzavřená kapsa". Developer koupí, napojí, prodá jeden blok... Kamkoli jinam se musí po hlavní, kde je milion aut. Žádné "vsi" krátkých vzdáleností. I já to mám na úřad 80 m vzdušnou čarou, ale nejkratší cesta měří 870 m.
2) kde která třetí třída na hranici Prahy zvládne za den víc aut, než průměrná I. třída v Karlovarském kraji
3) šířka silnic 5,5 - 6 m
4) oddělená infrastruktura? Tak ten byl dobrej. A když, tak přerušená každou křižovatkou, i nepoužívanými sjezdy, ideálně s cyklisto veď. https://mapy.cz/s/kevoremunu

V těchto podmínkách je kolo skutečně jen pro blázny a sebevrahy a jedno auto na člověka nutnost, ne luxus.

Ondra 26. 4. 2023, 09:49
1
1

Přidávám link na twitter starosty dobříše. Budou tam mít Urban Arrow (cargo kolo) k zapůjčení a rodiče si tak můžou vyzkoušet takto děti do školy vozit. https://twitter.com/Pako_dObris/status/1651088068424744960

Zdenek X 26. 4. 2023, 11:03
1
1

@David: tak to mate smulu. U nas se na naves (kde je urad, posta, skola, skolka, hospoda, ...) mohu vzdy dostat alternativni cestou mimo rusnou silnici a neni to 10x delsi. Rekl bych max. 1.5x z libovolneho mista vesnice (porovnavat vzdusnou vzdalenost je blbost, my to mame ke skole taky asi 150 m, ale musime jit 800 m, na vine ale nejsou silnice, ale ulicni sit, mame to za blokem domku/zahrad). Na kole tu jezdi plno deti, vcetne mych.

Ale o tom prispevek nebyl. Rodice mohli poslat deti na kolo do hor, kde skutecne nehrozi od aut zadne nebezpeci (protoze tam ZADNA nejsou), a presto je neposlali. Ti, co byli zcela/castecne proti a odpovedeli mi, jako duvod uvedli, ze jim jednoduse jizda na kole pripada moc nebezpecna.

David 26. 4. 2023, 11:11

No vždyť jo. Tam, v bezpečných horách, se jim na kole ještě zalíbí - a pak se toho hazardu budou dožadovat i doma... :)

U nás na vesnici jezdili na kole jen malí Ukrajinci z ubytovny. Když ten pětiletý z nich skončil na JIPce, protože nedostal v obytné zóně přednost zprava, přestali. Ale uplynulo pár měsíců a cca. už od Vánoc zase jezdí. Ony totiž ty Ukrajinské děti u nás jinou možnou nemají.

Ale že by někdo z místních jezdil na kole, toho si vědom nejsem.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat