Školní ulice v Praze 6 se osvědčila

Publikováno: 14. prosince. 2021, 4 min. čtení
Aktualizováno: 24. dubna. 2023
Úvodní foto: Praha 6
Publikováno: 14. prosince. 2021, 4 min. čtení
Aktualizováno: 24. dubna. 2023
Úvodní foto: Praha 6

Mezi zářím a říjnem proběhl pilotní provoz „školní ulice“ před základní školou Hanspaulka v Praze 6. Mezi půl osmou a osmou hodinou nesměla na předškolní úsek ulice Na Čihadle vjíždět auta. Protože se režim osvědčil a byl kladně přijat žáky a rodiči, bude pokračovat natrvalo.

Nový dopravní režim zásadně zlepšil podmínky pro děti jezdící do školy na kole, MHD nebo přicházející pěšky. Zabránil totiž nebezpečným situacím spojeným s parkováním a vysazováním dětí z aut v blízkosti vstupu do školy.

89 % lidí chtělo školní ulici zachovat

Součástí pilotního programu byla informační kampaň a výzkum hodnotící zpětnou vazbu žáků, rodičů i zaměstnanců. Z celkového počtu 308 respondentů vyjádřilo 89 procent lidí přání zákaz aut během 7:30 až 8:00 zachovat. Nejvíce (148) respondentů oceňuje vyšší bezpečnost příchodu do školy, 74 vítalo klidnější cestu do školy, 34 se líbil komfortnější a uvolněnější pohyb a ráno bez stresu, 18 ocenilo lepší ovzduší a menší obavy pustit děti do školy samotné. Od mnoha respondentů zazněly také prosby omezit vjezd aut také u dolního vchodu do základní školy v ulici Sušická.

Město plánuje stavební úpravy

Městská část zavede školní ulici Na Čihadle trvale. Zpracovává také stavební dokumentaci na rekonstrukci této komunikace, která přinese stavební zklidňující prvky.

Rozšíří se školní ulice dál?

Začátkem záměru byla Analýza bezpečnosti silničního provozu v místech některých základních škol, kterou pro Prahu 6 zpracovala Fakulta dopravní ČVUT. „Upozornila na některé nedostatky a závady, které postupně řešíme ve spolupráci se správcem komunikací. Současně ČVUT také podpořilo zavádění dalších školních ulic,“ poznamenává předseda dopravní komise Prahy 6 Vladimír Šuvarina. Zavedení zkušebního opatření předcházela pečlivá příprava a několik jednání mezi zástupci ZŠ Hanspaulka, Klubu přátel ZŠ Hanspaulka, Městské části Praha 6 a Hlavního města Prahy. Součástí projektu je i plán Dobré cesty, který mapuje doporučené trasy pro pěší, cyklisty nebo MHD.

Bude záležet na podpoře škol

Školní ulice se jako koncept úspěšně využívá v zahraničí. V Horních Počernicích v Praze 20 vznikly dvě školní ulice již v září 2020. „Aktuálně zvažujeme uplatnění podobného konceptu ještě v okolí dalších tří škol, záležet bude především na nich, zda budou záměr aktivně podporovat, či nikoliv,“ dodal místostarosta Prahy 6 Lála. Nadále pokračují i další inspekce v okolí škol, aktuálně se radnice zabývá problematikou viditelnosti za zhoršených světelných podmínek. „Proto jsme provedli noční bezpečnostní inspekci a na jejím základě budeme žádat Technologii hl. m. Prahy o úpravy a doplnění veřejného osvětlení,“ uvedl Vladimír Šuvarina.

Zapojené školy v Praze

  • ZŠ Chodovická, Praha 20 – pilotní projekt
  • ZŠ Stoliňská, Praha 20 – pilotní projekt
  • ZŠ Hanspaulka, Praha 6
  • připravuje se ZŠ v Praze – Klánovicích
  • zájem projevila ZŠ Brigádníků, Praha 10
  • předběžný zájem v průběhu pilotního projektu projevila Praha 11
  • materiál Dobré cesty do ZŠ (byl vytvořen a poprvé využit pro školní ulici v Praze 20) si v rámci osvětové kampaně vytvořila ZŠ Kutnohorská, Praha 15
  • dopravní projektant Květoslav Syrový toto opatření doporučuje do některých svých studií zklidnění ulic v okolí škol (např. Dolní Počernice)
Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Ondra 14. 12. 2021, 20:29
2
1

Jsem trochu skeptický ohledně té stálé úpravy. Např v ulici Jitřní je zákaz vjezdu (je tam škola a školka) a nikdo to tam nedodržuje, ráno mamataxi a lidé co parkují u paneláků. Musel by tam stát každý den policajt aby to mělo nějaký efekt.

Ondra 14. 12. 2021, 20:33

Oprava: myslel jsem ulici Jílovská, Jitřní je průjezdná (ale mamataxi taky hodně využívaná)

Kuba 14. 12. 2021, 20:49
10

Ondra: tak pokud by byla vůle, šlo by to zařídit i hardwarově, výsuvnými nebo posuvnými sloupky, které by byly naprogramované na příslušnou hodinu. Netřeba na to platit policistu, který může být potřeba jinde. Dokonce by se daly naprogramovat i na to, aby ulici zavíraly i odpoledne, třeba na 10-15 minut po skončení každé vyučovací hodiny. Plus by je mohl samozřejmě ovládat třeba školník manuálně v případě potřeby...

Zdeněk 14. 12. 2021, 22:24
9
3

Já bych šel ještě dál - okolo každé školy, školky a družiny dal pěší zóny (zachovat možnost vjezdu do garáží či vjezdů co už tak byly předtím, třeba těmi elektrickými sloupky)

Vratislav Filler 15. 12. 2021, 10:29

@Martin Šnobr: Ví se, které školy na Praze 11 by měly zájem? Mne by docela zajímala třeba naše základka v Mikulově ulici, kde je to ráno docela mazec.

Pavel Mašek 15. 12. 2021, 16:24

@Martin Šnobr
- nejsem schopen dohledat výzkum samotný, natož data k výstupu v tomto článku, jsou někde?

@Vratislav
- už jsem zjišťoval přes sociální síť, bohužel správkyně nevěděla, jdu to zjistit znova ofiko kanálem... co se děje nejen ráno, ale i odpo a paradoxně po kroužcích u Campanusu například, to je ne mazec, to je megagigamazec, a co se na jihu stalo za poslední dva měsíce s parkovanim a chovanim ridicu, to je totalni anarchie.

Pavel Mašek 15. 12. 2021, 16:28
2
2

@článek
- ještě dodatková otázka - nevyhnalo to jen mamataxi na místo, kde je zavřený vjezd do ulice? Tedy netvoří se nebezpečná situace "jen u jiného přechodu"?

Zdenek X 15. 12. 2021, 16:57

Nemam s touto skolou osobni zkusenost, moje deti tam nechodily. Ale pobliz te skoly nekolik desitek let pracuji a obcas jsem tam parkoval: jak souvisi zneprujezdneni ulice Na Cihadle s nizsim rannim provozem u skoly? Vchod je uplne z druhe strany, zminena ulice je zezadu, jit touto ulici znamena pravdepodobne zachazku, predpokladam, ze vetsina deti tudy nechodila, mama-taxi prijizdeji uplne jinudy a stale mohou zastavit pet metru od vchodu. Samozrejme se mi takovy smer libi, ale nerozumim, z ceho vyplyva veta "Nový dopravní režim zásadně zlepšil podmínky pro děti jezdící do školy na kole, ...".

Martin Šnobr 15. 12. 2021, 20:26

@Vratislav – konkrétní školu bohužel nevím.
@Pavel – výzkum samotný jsem také nenašel, konkrétní data asi zveřejněny nebyly, Praha 6 jen zveřejnila shrnující výsledky.

Kuba 15. 12. 2021, 21:20

Zdenek X: Jestli jsem to dobře pochopil, má škola dva vchody, jeden z ulice Na Čihadle a jeden ze Sušické (který pravda vypadá jako hlavní, ale to nemusí být rozhodující) + je z té Na Čihadlech zřejmě ještě vchod do MŠ sdílející budovu. U toho v Sušické je provoz zklidněn režimem obytné zóny a sloupky zužujícími ulici, u toho z ulice Na Čihadle je ta uzávěra průjezdu před vyučováním. Co se týče toho zlepšení podmínek pro děti jezdící do školy na kole, napadá mě, jestli ten vchod z Na Čihadle není pro kola preferovaný (vzhledem k tomu, že do toho ze Sušické vedou schody, přijde mi to jako možné). Ale taky tu školu neznám z první ruky, jen tipuju.

Zdenek X 16. 12. 2021, 11:05

Kuba: mate pravdu, chodim tam leta, a toho horniho vchodu jsem si nevsiml. A je to takova uzka ulicka, kde i v aute ma ridic stisneny pocit, urcite omezeni provozu prospeje (jak pisi: obecne je to dobra myslenka). Chumel zaku/aut jsem videl vzdy u vchodu dolniho. Jak je to s koly nevim, vidam tu casto deti na kolobezce, ale dite na kole jsem snad jeste nevidel. Ona je Hanspaulka docela kopec a navic motani mistnimi ulickami stoji za prd, myslim, ze zavreni ulice ma na dojizdeni na kole naprosto marginalni vliv.

újezďák 19. 12. 2021, 20:29
3
1

hodně dobrý, u nás u školy bývá ráno takový provoz, že některé " zoufalé matky" odstavují vozidla na jednosměrce protisměrné cyklostezce. (Čentická ulice). Je to jedna z největších základních škol v Praze , navíc se školkou... Popravdě je to prakticky neřešitelné v tom smyslu, že část rodičů považuje provoz aut kolem školy za tak velký, že tam raději odvezou dítě autem :(

Martin Šnobr 20. 12. 2021, 21:19

@újezďák – tak jim pošlete třeba tento článek, to by se mohlo vydařit. :-)

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat