Děčín získal dotaci 43 milionů na lávku pro cyklisty přes Labe a Ploučnici

Publikováno: 13. září. 2023, 3 min. čtení
Aktualizováno: 14. září. 2023
Úvodní foto: Děčín
Publikováno: 13. září. 2023, 3 min. čtení
Aktualizováno: 14. září. 2023
Úvodní foto: Děčín

Město Děčín získalo dotaci téměř 43 milionů korun na stavbu lávky pro cyklisty a pěší přes řeku Labe a Ploučnici. Lávka, která spojí břehy Labe, bude zavěšená na železniční most. Její stavba bude stát 73,8 milionu. Zbylé prostředky zaplatí město ze svého rozpočtu. V tiskové zprávě to oznámil mluvčí radnice Luděk Stínil.

„Vybudovat pro cyklisty a pěší bezpečný přejezd mezi oběma částmi Děčína patří mezi dlouholeté plány a priority našeho města,“ řekl primátor Jiří Anděl (ANO). Získání dotace vítá. Projekt má samospráva již hotový, se zahájením prací se počítá příští rok na jaře. Nejprve je ale nutné vysoutěžit zhotovitele. Práce budou následně trvat přibližně dva roky.

„Výstavbou lávky vznikne úplně nový směr, kterým se propojí město, zrychlí se přesun z jednoho břehu na druhý nejen cyklistům, ale také chodcům,“ uvedl náměstek primátora pro rozvoj a IT Ondřej Smíšek (Náš Děčín). Díky lávce se podle něj také zvýší bezpečnost a výstavba povede i ke zlepšení dopravní situace ve městě. Sníží se i počet cyklistů jak na Tyršově mostě, tak na Labském nábřeží. Proto město předpokládá, že se doprava zklidní.

Tři metry široká lávka by měla nově propojit levobřežní část Podmokly s děčínským hlavním nádražím s pravým břehem, kde se nalézá mimo jiné děčínský zámek nebo je tudy vedena mezinárodní cyklotrasa EuroVelo 7 a státní páteřní cyklotrasa č. 2.

Nápad zavěsit na železniční most lávku vznikl již po povodních v roce 2002, kdy bylo velmi složité dostat se kvůli vysoké hladině Labe z jedné části města do druhé. V roce 2014 byl železniční most doplněn o kotvící prvky pro budoucí lávku. V roce 2018 zrealizovalo město architektonickou soutěž s názvem Lávka Děčín-Podmokly. Přihlásily se čtyři týmy, porota vybrala návrh pražských architektů Alexandra Kotačky, Lukáše Vráblíka a Evy Pykové. Následně město nechalo zpracovat projekt a hledalo možný dotační titul.

O lávce pro pěší, která by propojila prostor za nádražím s cyklostezkou podél Labe na Střekově, se uvažovalo také v Ústí nad Labem kvůli opravě Benešova mostu. Vedení města nakonec usoudilo, že stavba lávky bude příliš nákladná, a proto vznikne pouze provizorní propojení, kam se také přemístí inženýrské sítě. Provizorní lávka bude v čase rekonstrukce sloužit pěším i cyklistům.

Komentáře k článku

Pavel Mašek 14. 9. 2023, 13:00

Vsadím své nové boty, že tam nebude povolený vjezd cyklistů, příkazová značka cyklisto veď kolo apod.

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat