Sdílená kola nově i v Mostě. Jaká je infrastruktura?

Publikováno: 10. dubna. 2024, 2 min. čtení
Aktualizováno: 11. dubna. 2024
Úvodní foto: Město Most
Publikováno: 10. dubna. 2024, 2 min. čtení
Aktualizováno: 11. dubna. 2024
Úvodní foto: Město Most

V Mostě byl 8. dubna spuštěn systém sdílených kol. Celkem 100 sdílených kol se pohybuje na 40 stanovištích napříč městem.

Jako provozovatel bike sharingu byla vybrána firma Nextbike. Její modro-šedá kola jsou rozmístěna napříč centrem, stanice se nachází také u jezera Matylda, Most nebo Benedikt. Obslouženo je také obchodní centrum, krajská nemocnice nebo hlavní nádraží či stanice tramvají.

Prvních 15 minut jízdy mají uživatelé zdarma. Od 16. minuty se účtuje standardní sazba 25 Kč za každých 30 minut.

Cyklopruhy i stezky

Město Most se v žebříčku CykloRank 2023 srovnávající cyklistickou infrastrukturu 127 největších českých měst umístilo na 43. místě. V hustotě a množství cyklistické infrastruktury se tak řadí po bok měst jako Písek, Říčany nebo Hodonín. Na celém katastrálním územím města (které zahrnuje i široké okolí) najdeme 60 kilometrů infrastruktury pro jízdu na kole.

V samotném městě se nachází několik stezek pro pěší a cyklisty, například podél ulic Žatecká, Moskevská, Velebudická nebo Jana Palacha. Tyto stezky jsou smíšené s chodci a jsou vyznačeny převážně na stávajících chodnících, které ale disponují dostatečnou šířkou. Většinou nechybí propojení cyklopřejezdy. Most disponuje také třemi kilometry vyhrazených cyklopruhů, a to v ulicích Chomutovská, Rudolická a Slovenského národního povstání.

Novinky v mapě Městem na kole

Redakce Městem na kole v rámci startu mosteckého bikesharingu aktualizovala mapu mostecké cyklistické infrastruktury. V mapě se tak za několik dní objeví několik kilometrů stezek pro pěší a cyklisty, které v ní předtím nebyly zaneseny. Jde o stezky podél ulic Žatecká, Okružní, Velebudická, Tyršova nebo kolem jezera Benedikt.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Komentáře k článku

rastr 11. 4. 2024, 10:57

Tak v Mostě bych se o ta kola trošku bál. Především nechávat je na Budovatelce od Centrálu dolů. Kdo zná, tak ví.

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat