Nová lávka přes Labe v H. Králové může klouzat, město na ni dalo varovné cedule

Publikováno: 15. března. 2023
Zdroj: ČTK

Nedávno otevřená lávka pro pěší a cyklisty přes Labe v Hradci Králové může klouzat. Technické služby dnes na lávku dočasně daly informační cedule s nápisem „Pozor kluzký povrch“. Mluvčí radnice Kateřina Rohlíčková k tomu ČTK řekla, že ráno se může objevovat námraza a povrch lávky může být kluzký. Stavba 103 metrů dlouhé a 5,7 metru široké lávky stála 175 milionů korun. Šlo tak o největší dokončenou investici města za poslední roky

Uklouznutí na lávc z betonu a oceli by údajně mohlo hrozit i po dešti. „Jako každý jiný povrch je i povrch lávky po dešti více kluzký a je třeba při chůzi či jízdě dávat pozor,“ uvedl náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek (TOP 09).

Radnice v minulých dnech řešila, jak povrch lávky správně ošetřovat. „Město si od projektanta vyžádalo doplnění k plánu údržby, ve kterém jsou uvedeny vhodné posypové materiály pro zimní údržbu. Z doplnění vyplývá, že ideálním materiálem je speciální frakce (umělého kameniva) keramzitu. Doplňkově je ale možné použít i posypovou sůl,“ uvedla mluvčí.

Lávka má neobvyklou konstrukci, což bylo podle radnice i důvodem její vysoké ceny. Lávku tvoří nosná lana, ocelová žebrová konstrukce a 39 kusů subtilních segmentů tenké mostovky, které jsou vyrobené ze speciálního vysokopevnostního betonu.

Hradec si od lávky, kterou otevřel 2. března, slibuje oživení zóny Aldis a Smetanova nábřeží a jejich propojení s centrem města. V lokalitě Aldis stojí například stejnojmenné kongresové centrum, regionální centrála ČSOB nebo loni otevřený kongresový hotel Aldis. Lávka také přinese bezpečné spojení mezi centrem města a Šimkovými sady. Radnice na stavbu získala evropskou dotaci 102,7 milionu korun.

Stavbu město chystalo od roku 2003, začalo ji stavět v roce 2021. Stavbu v minulosti zdržela řada problémů. K projektu měli námitky ochránci přírody. Zdržení a spory provázely i architektonickou soutěž. K podobě lávky vznesli výhrady ornitologové. Dodavatele lávky město našlo až ve čtvrtém tendru.

Komentáře k článku

Caidel 15. 3. 2023, 13:40

No, ve skutečnosti tam nejdřív dali ceduli "Pozor kluzský povrch" z které to s posléze smazali, takže teď je to "Pozor kluzký povrch," ale zato je tam mezera ve slově kluzký, takže to vypadá echt amatérsky. Viděl jsem i fotky :)

komentář

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
8 kroků, jak na školní cyklojízdu
Návody,

8 kroků, jak na školní cyklojízdu

13. dubna. 2024, 5min. čtení