Praha vytipovala 8 lokalit pro sdílené zóny

Publikováno: 15. března. 2024
Zdroj: CzechCrunch

Na začátku roku byl do české dopravní legislativy zahrnut režim sdílené zóny. První byla vyznačena před nádražím v Brně. Pražský magistrát podle náměstka pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti) nechala vytipovat lokality, kde by sdílené zóny mohly fungovat v hlavním městě:

  • Okolí Negrelliho viaduktu, Karlín, Praha 8
  • Okolí železniční estakády na Výstavišti, Holešovice, Praha 7
  • Mariánské náměstí před městskou knihovnou, Staré Město, Praha 1
  • Horní část Václavského náměstí, Nové Město, Praha 1
  • Horní část Malostranského náměstí, Malá Strana, Praha 1
  • Strossmayerovo náměstí, Holešovice, Praha 7
  • prostor na Florenci, Praha 8
  • okolí Emauz, Praha 2

Zprávu o plánovaných lokalitách zveřejnil server CzechCrunch.

Pravidla sdílené zóny

§ 39b

(1) Sdílená zóna je zastavěná oblast, jejíž začátek je označen dopravní značkou „Sdílená zóna“ a konec je označen dopravní značkou „Konec sdílené zóny“, a je určena k užívání všemi účastníky silničního provozu.

(2) Ve sdílené zóně musí účastníci provozu na pozemních komunikacích dbát zvýšené ohleduplnosti vůči ostatním účastníkům provozu, které nesmí ohrozit. Řidiče tramvaje nesmí ostatní účastníci provozu na pozemních komunikacích ani omezit a tramvaj má vždy přednost v jízdě.

(3) Ve sdílené zóně smějí chodci a cyklisté užívat pozemní komunikaci v celé její šířce, přičemž na chodce se nevztahují § 53 a 54 a na cyklisty se nevztahuje § 57 odst. 2 a 3 (jízda při pravém okraji vozovky a pouze jednotlivě za sebou, pozn. red.). Přijíždí-li vozidlo s právem přednostní jízdy, chodci musí neprodleně uvolnit prostor pro projetí tohoto vozidla.

(4) Ve sdílené zóně smí řidič jet rychlostí nejvýše 20 km.h-1 Stání motorových vozidel je dovoleno jen na místech označených jako parkoviště. Stání jízdních kol a jiných nemotorových vozidel je dovoleno jen na místech k tomu určených.

(Zdroj: Zákon č. 361/2000 Sb.)

Komentáře k článku

Ondra 16. 3. 2024, 16:49
5
1

Tohle by se taky hodilo na Národní

Újezďák 16. 3. 2024, 21:51
1
2

Hm, v zásadě by se to dalo " vytipovat" i třeba pro Hanspaulku, Petynku, Strašnice, Bubeneč , Troju, Podbabu Třebešín , Ořechovku a další a další podobné čtvrti kde by konečně nastal klid. Zatímní vytipování mi přijde spíš míněno pro turistické a " populárně zábavní" lokace Prahy...

komentář

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
8 kroků, jak na školní cyklojízdu
Návody,

8 kroků, jak na školní cyklojízdu

13. dubna. 2024, 5min. čtení