Stěhování a otvírání

Publikováno: 18. července. 2010, 1 min. čtení
Aktualizováno: 15. ledna. 2021

Právě v těchto dnech vznikají, stěhují se nebo rozšiřují podpůrné body pražské městské cyklistiky. Ekolo.cz expanduje a má své zastoupení už na třech místech v Praze. V sobotu desátého července oficiálně otevřel první pražský Bajkazyl na náplavce. Dostala se nám zpráva o novém fixies shopu Funbikes. Největší pražský specialista na městská kola, Citybikes, se přesouvá a slavnostně otevírá větší prodejnu na Čechově náměstí. A aby toho nebylo dost, tak do vhodnějších prostor se stěhuje i Auto*Mat.

Bajkazyl

Bajkazyl
– Lidé: Martin Kontra, editor týdeníku Respekt a dlouholetý pražský biker, autor a koordinátor projektu; Jan Kovalík, novinář, spolupráce na projektu; Martin Skalský, sdružení Arnika, spolupráce na projektu
– Partneři: Nadace Vodafone (finanční podpora), sdružení Arnika
– Podpora: Auto*mat, Pražské matky, Nadace Partnerství, Atom Bike, Krab cycles, City Bikes, Nakole.cz, prahounakole.cz, Jednotka, Meetfactory

Bajkazyl [web] [facebook] otevřel Martin Kontra, editor Respektu a zarytý městský bajker, jako místo rychlých služeb a setkávání cyklistů na nejstrategičtějším možném místě: přímo na náplavce pod Palackého mostem.

Bajkazyl funguje jako multifunkční prostor, zaměřený na všechny občany, kteří mají chuť ve svém městě „žít“ v pravém smyslu tohoto slova. Inspirována příkladem berlínských svépomocných dílen, vznikla na náplavce bezbariérová pouliční opravna, která kromě běžného servisu na počkání nabízí i v Praze zatím unikátní službu svépomocného bodu, v jehož rámci si zručnější cyklisté mohou opravovat kola sami. Martin by si přál, aby se prostor Bajkazylu stal základnou pro nejrůznější aktivity, jako je hostování svépomocných cyklodílen, akcí Růžové kolo, prezentace návrhů na změnu tváře Prahy nebo jako otevřený prostor pro debatu o rozvoji cyklistické dopravy mezi politiky, úředníky a aktivisty.

Bajkazyl byl slavnostně otevřen v sobotu 10.7 a to rovnou i v úmorném horku živým koncertem cyklistické kapely Ginger Ninjas (fotografie). Ve čtvrtek u něj skončila pravidelná cyklojízda a další akce budou následovat nejméně do konce léta. Ve všední dny má Bajkazyl otevřeno od 16 do 24 hodin.

Cyklodílny v novém

Jak už bylo zmíněno, cyklodílny se z Truhlářské definitivně přesunuly do Bajkazylu, první na novém místě byla ve středu 7.července, datum se posouvá na středu, čtrnáctidenní cyklus ale zůstal nezměněn, další tedy bude 21.7. (od 19:00)

Citybikes otevírají novou prodejnu

Prostory v Sekaninově, byť umístěné optimálně přímo u cyklostezky, byly už Citybikes malé a tak se na začátku července přesunuli do větší prodejny na poněkud vzdálenějším Čechově náměstí. Ve čtvrtek 22.7. v sedm večer bude prodejna slavnostně otevřena přestřižením pásky (,,bez účasti primátora Pavla Béma“, uvádí se v pozvánce). Milovníky stylové cyklistiky čeká na místě několik příjemných překvapení.

Nový showroom Ekola

Ekolo.cz bylo ve své expanzi rychlejší, svůj druhý showroom otevřelo už koncem června a to mezi Balabenkou a Palmovkou, na adrese Sokolovská 152.

Zvláštní prodejna pro fixies

Poslední významný trend městské cyklisitky — fixies — zatím v Praze nemá zvláštní prodejnu. Tento nedostatek se pokusí napravit alespoň nový eshop zaměřený výhradně na fixies a vyskytující se na adrese www.funbikes.cz. Showroom je ale v plánu.

Auto*Mat na nové adrese

Stěhuje se také občanské sdružení Auto*Mat, s lítostí opouštějící útulné ale velmi těsné prostory Zeleného kruhu v Lublaňské ulici. Nová adresa je Bořivojova 108, na Žižkově, jen jeden blok od Rajské Zahrady. Nové prostory umožní, aby se práce lidí z organizace zkonsolidovala na jednom místě. Pronajaté kanceláře bylo třeba vzít ,,v celku“ a tak se nyní hledají spolunájemci pro jednu nebo dvě místnosti. Kdo byste tedy chtěli sdílet kancelářské prostory s neziskovkou podporující cyklistickou dopravu, ozvěte se na auto-mat@auto-mat.cz.

Vratislav Filler
Zakladatel mapy a webu Prahou na kole, předchůdců tohoto magazínu. Zaměřuje se analyticky na cyklistickou infrastrukturu, především v Praze. Je členem pražské cyklokomise, poradního orgánu Rady hl. m. Prahy. Působí jako dopravní expert ve spolku AutoMat. Vědecký pracovník zaměřený na přesné aplikace globálních navigačních systémů.

Vratislav Filler 23. 7. 2010, 00:01

Ještě upřesním nabídku Auto*Matu ke společnému nájmu:

Občanské sdružení AutoMat nabízí podnájem dvou místností ve své nové kanceláři v Bořivojově ulici (Praha 3).
Jedná se o dvě místnosti o celkové rozloze 25,5 m čtverečních. Místnosti jsou vzájemně průchozí a jsou součástí rozlehlé kanceláře, kde sídlí naše organizace.
Ve společných prostorách jsou dále k dispozici záchody, koupelna, kuchyňka a malá společenská místnost. Nabízíme i možnost sdílení skladu o rozloze cca 14 m.

Vše viz plánek, cena k jednání max 9 000 i s poplatky.

Zájemci, kontaktujte prosím Jakuba Stránského na jakub.stransky@auto-mat.cz
nebo Jakuba Hradilka na jakub.hradilek@auto-mat.cz

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Co chystají městské části: Praha 10
Praha,

Co chystají městské části: Praha 10

24. září. 2023, 7min. čtení3