Nová cyklostezka spojí Votice a Olbramovice

Publikováno: 18. dubna. 2021, 4 min. čtení
Aktualizováno: 19. dubna. 2021
Autor: Martin Šnobr
Publikováno: 18. dubna. 2021, 4 min. čtení
Aktualizováno: 19. dubna. 2021
Autor: Martin Šnobr

Ve Středočeském kraji vyroste mezi městem Votice a obcí Olbramovice cyklostezka. Bude mít délku 2,4 kilometry a šířku 3 metry.

Asfaltobetonová cyklostezka bude vedena po bývalé železniční trati, která byla nahrazena moderní dvoukolejkou. První etapa, jejíž výstavba má brzy začít, povede od železniční stanice Votice k železniční stanici Olbramovice.

V přípravě je také II. etapa cyklostezky, která povede z Olbramovic do Tomic (cca 5 km). Třetí etapa, která je aktuálně ve fázi studie proveditelnosti až za město Sedlec-Prčice.

Překonání hlavní silnice

V délce 2440 metrů půjde o cyklostezku a severně od křížení se silnicí I/18 u Olbramovic půjde v 75 metrech o cyklotrasu. Koridor pro cyklisty se zde zúží na 2,25 metru. Přes samotnou silnici I/18 povede přechod pro chodce: „Po dlouhých jednáních podařilo se zástupci ŘSD domluvit na výsledném řešení, které bude spojené s přesunutím autobusové zastávky, výstavbou středového ostrůvku a přechodu pro chodce.“ řekl pro Městem na kole starosta Votic Jiří Slavík.

Liniové stavby trvají více volebních období

Celkové náklady dosáhnou 51 milionů korun. Velkou část zaplatí fond SFDI a částečně se budou na financování podílet také obce a Středočeský kraj.

Starosta dále řekl: „Ve stávající finanční situaci obcí by bez dotačních titulů nebylo vůbec možné tak nákladnou liniovou stavbu realizovat. U cyklostezky z Votic do Olbramovic se jasně ukazuje, že příprava liniových staveb, u kterých není ani vyřešeno vlastnictví pozemků, je věc na přípravu v řádu několika let a může se stát, že dokončení takto složité investice může být realizováno až po volbách za jiného politického vedení. Důležité je mít odvahu připravovat projekty s dlouhodobějším efektem a jsem rád, že na toto současné i minulé vedení Votic odvahu mělo

Viktor Liška z odboru dopravy Středočeského kraje naznačil, že by cyklostezka mohla v budoucnu vést až do Prahy: „Stejně tak by se cyklostezka mohla rozrůstat severním směrem až k hlavnímu městu. Je však škoda, že se na to nemyslí již v současnosti, kdy probíhají velké dopravní stavby v okolí Benešova. S cyklisty se na nich bohužel nepočítá, snad ale existují jiné varianty. Příklady využití již zmiňované Krčínovy cyklostezky, nebo nově otevřené cyklostezky na Říčansku ukazují, že zájem o tento způsob dopravy a rekreace je veliký. Těším se, že na Voticku tento trend podpoříme a nabídneme občanům i turistům kvalitní infrastrukturu, na kterou se naváží potřebné služby.“ zakončuje Viktor Liška.

Martin Šnobr

Student architektury se zájmem o urbanismus, udržitelnou dopravu a fungování měst. Členem redakce je od roku 2018.

Komentáře k článku1

Zbyněk 18. 04. 2021, 22:36

Jen dodám, že v Olbramovicích zastavují rychlíky, takže cyklostezka se hodí pro dojíždění do Prahy nebo Sedlčan bez přestupu. Škoda, že se nepovedlo I/18 překonat mimoúrovňově, mohlo to omezit ztracené spády.
Teď ještě vyřešit bezpečné parkování kol na nádraží.

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Hlasování o cyklonovele se opět nestihlo
Česko,

Hlasování o cyklonovele se opět nestihlo10

24. března. 2021, 2min. čtení