3. června projede Prahou Světová cyklojízda

Publikováno: 28. května. 2021, 3 min. čtení
Autor: Martin Šnobr
Úvodní foto: Hynek Moravec, Wikipedia Commons
Publikováno: 28. května. 2021, 3 min. čtení
Autor: Martin Šnobr
Úvodní foto: Hynek Moravec, Wikipedia Commons

Ve čtvrtek 3. června vyjede z centrálního parku na pražském Pankráci Světová cyklojízda. Hromadná jízda na podporu dopravy na kole proběhne na Světový den jízdního kola. Poprvé v historii se ji zúčastní i zástupci OSN a velvyslanci 10 ambasád v Praze. Akci zaštítil a zúčastní se jí i náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

Událost tradičně pořádá pražský spolek AutoMat, který usiluje o udržitelnější dopravu ve městě. První oficiální cyklojízda Prahou projela v roce 2002. Cyklojízdy mnohdy zaznamenaly velký úspěch, například v roce 2012 se Velké jarní cyklojízdy zúčastnilo na 5 tisíc lidí.

Letošní cyklojízda bude unikátní v tom, že ji bude doprovázet celodenní mezinárodní seminář “Cyklodoprava v době post/covidové”. Ten bude v Centru architektury a městského plánování (CAMP) pořádat AutoMat spolu s brněnskou Nadací Partnerství. Světová cyklojízda také ukončí letošní rekordní ročník kampaně Do práce na kole. Ta má přes 22 tisíc účastníků po celém Česku.

Cyklojízdou chceme zároveň připomenout, že atraktivita, radost i užitek (z) jízdy na kole závisí na kvalitě, hustotě a bezpečnosti cyklistické infrastruktury a také, že je součástí cílů udržitelného rozvoje SDG’s Organizace spojených národů, jejíž pražská kancelář naši jízdu oficiálně zaštiťuje,” říká jeden z hlavních organizátorů Michal Lehečka.

10 velvyslanectví i zástupci OSN

Součástí jízdy na propagaci a podporu udržitelné dopravy budou také zástupci deseti zahraničních ambasád v Praze: velvyslanectví Dánska, Lotyšska, Norska, Německa, Nizozemska, Polska, Rakouska, Slovinska, Spojeného království a Švédska. Na dálku akci podpoří velvyslanci z Finska a Estonska.

Moje minulá funkce byl post velvyslance v nizozemském Haagu. My Němci a Češi se můžeme ještě hodně učit od našich nizozemských přátel, pokud jde o cyklistickou infrastrukturu. Cyklostezky tam jsou bezpečnější a pohodlnější než v Německu nebo Česku. Proto si přeji, aby se nám podařilo využívat tamní zkušenosti i v našich zemích,“ říká velvyslanec Spolkové republiky Německo v Praze, Dr. Christoph Israng, který se cyklojízdy také zúčastní.

Nebudou zde chybět ani lidé z pražské pobočky Organizace světových národů (OSN). Cyklistická doprava je totiž součástí cílů udržitelného rozvoje (SDG).

Zažít magistrálu jinak

Stovky účastníků odstartují krátce po 18:00 z centrálního parku na Pankráci. Trasa povede skrz pražské centrum a bude mít přibližně devět kilometrů. Zakončení jízdy proběhne na Štvanici, tedy na ostrově mezi Holešovicemi a Karlínem.

Pro epidemiologická opatření a další informace sledujte akci na Facebooku.

Zúčastníte se Světové cyklojízdy 2021?

Ano 40%
Zatím nevím 22%
Ne 38%
Hlasovalo: 55
Nahrávání ... Nahrávání ...
Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

újezďák 28. 5. 2021, 21:44
11
8

Jejda jejda, takže se nám, po několika rocích normálních víkendových cyklojízd proti kterým nic nemám , vrací onen nechvalně známý čtvrtek ? Tedy jak kdysi bylo uváděno, " vyhodnotili jsme si den, který pražskou dopravu . nejvíc bolí a kdy jsou největší zácpy a tak má cyklojízda největší dopad a je to čtvrtek . Hm to zase bude úplně zbytečně naštvaných obyčejných lidí, lidí kteří budou mít v následujících dnech větší chuť to každodenním cyklistům " nechat sežrat". Dáván tomu palec dolů a ptám se proč to opět nemohla být parádní víkendová akce ?

Martin Šnobr 28. 5. 2021, 22:25
9
2

@újezďák – Co vím, tak pořadatelé zvolili čtvrtek kvůli tomu, že jde o světový den kola. jiné souvislosti bych v tom příliš nehledal.

TiK 29. 5. 2021, 02:54
6
10

Ctvrtek v sest na magistrale z Pankrace. Jednoznacne tleskam a doufam, ze bude co nejviditelnejsi, kdo to organizuje a za ci podpory.
Protoze jednim vrzem nas*at tolik lidi, to bude neco.

újezďák 29. 5. 2021, 21:11
6
1

Martin Šnobr, tak to mi nedošlo, ale pamatuji si ty pátky po velkých cyklojízdách ze dvou důvodů , nepotkal jsem pak na kole žádné extra cyklisty navíc ( což by člověk tak nějak čekal po takové akci) ale v ty pátky jsem pravidelně míval víc " příhod" nejenom na silnici, ale dávali mi to sežrat i kolegové, kteří zdůrazňovali, že naštvaní nejsou jen oni, ale i jejich rodiny, protože přijeli později. Proto jsem byl rád, že se to přesunulo na víkendy , pak už nedocházelo k excesům typu Hrabosh vs ten primitiv, které darmo rozdělovaly účastníky provozu... tak snad to proběhne důstojně.

Michael 30. 5. 2021, 14:13
11
6

Dle zdejších komentářů... snad nebude narušen pokojný průběh souběžné každotýdenní akce Světová autojízda na Pražské magistrále ?.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Praha 6: Nová cykloobousměrka v Lotyšské
Praha,

Praha 6: Nová cykloobousměrka v Lotyšské

10. července. 2024, 1min. čtení3