Opletalova: nová cykloobousměrka v centru Prahy

Publikováno: 26. května. 2022, 1 min. čtení
Úvodní foto: Martin Š.
Publikováno: 26. května. 2022, 1 min. čtení
Úvodní foto: Martin Š.

Centrum Prahy získalo další cykloobousměrku. Nově byl umožněn průjezd cyklistů v protisměru Opletalovy ulice v úseku mezi ulicí Politických vězňů a Václavským náměstím.

V ulici byl pro umožnění průjezdu v protisměru vyznačen protisměrný cyklopruh. Nový průjezd umožní průjezd od pražského hlavního nádraží do horní části Václavského náměstí. Může se jednat i o zajímavou trasu vyhýbající se tramvajovým kolejím v Jindřišské.

Jedná se o jedno z dalších drobných zlepšení pro průjezd cyklistů centrem Prahy, které bylo v nedávné době realizováno. Přímo pak navazuje na nedávno vyznačené cyklopruhy v navazující části Opletalovy.

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Tik 26. 5. 2022, 22:29
1
17

Jestli teda ten vybarvenej vyjezd na Vaclavak ma byt zjednoduseni pro lepsi bezpecnost vsech, tak imfo #epicFail.

Dušan Stejskal 27. 5. 2022, 07:28
1
21

Neuvěřitelná hurá akce magistrátu, bez vědomí vlastníků nemovitostí. A hlavně bez jakýchkoliv zvážení na dopad na dopravní situaci v Opletalce. Včera byly auta až na Václaváku, protože zásobování nebylo schopný se vytočit do ňejakyho baráku.

Timur 27. 5. 2022, 08:55
18
2

Z těch komentářů je mi opravdu zle. Pokud takové kontroverze vyvolává nejméně sporné cykloopatření (cykloobousměrka v klidné ulici, která je dostatečně široká), tak jsme na tom fakt špatně. Občas se mi chce brečet z ignorance lidí, kteří proti tomu vystupují, ale pak si uvědomím, že my nakonec stejně vyhrajeme a jejich autocentrické názory skončí v propadlišti dějin.

Zdenek X 27. 5. 2022, 10:17

@Timur: ... musel jsem si vzpomenout na svoje mlade leta, kdyz soudruzka ucitelka (pamatuji si na jednu skutecne se slzami v ocich) s podobnou retorikou hovorila o jinych spravnych nazorech, vitezstvi a svetle budoucnosti. Ve skutecnosti to bylo lhani do kapsy. Asi to na me zanechalo stopy a ve vitezstvi nejake jedne ideologie neverim, lide jsou nesmirne rozdilni, maji velmi rozlicne potreby a jine pohledy na svet, ja si na to jiz zvykl a dokonce si to uzivam.

Michael 27. 5. 2022, 10:46
6
2

Kdo si to tam dovolil načmárat ?. Tam obtýden vozím babičku v almaře na kroužek přenášení pytlů s cementem, a teď tam nebudu mít kde zaparkovat (kromě chodníku ?).

Martin M. 27. 5. 2022, 13:10
13

Proč fail?
Parkovacích míst je stejně, jen se přesunula na protější stranu chodníku, aby cyklisti jezdili vpravo.
Do teď měli cyklisté v tomto směru jen 2 možnosti: magistrálu nebo brzdit tramvaje ve Jindřišské.
Snad se ta barva na silnici promění časem v nějaké trvalejší řešení: hezčí a sjízdnější povrch.

Jerzy 27. 5. 2022, 15:36
4
6

"my nakonec stejně vyhrajeme a jejich autocentrické názory skončí v propadlišti dějin"
Co to je za hrozné myšlení jak z propagandistického válečného plakátu? Cykloobousměrka se mi líbí, ale s Vámi v žádné "My" skupině být nechci.

Timur 27. 5. 2022, 15:54
7
2

Jerzy, je to jednodušší než se Vám zdá. “My” jsme lidé, kteří se zasazují o lepší, inkluzivní a udržitelná města pro všechny. “My” jsme lidé, kteří se řídí poznatky urbanistů a zkušenostmi z těch nejkomfortnějších měst světa. “My” jsme lidé, kterým není jedno, jak bude vypadat veřejný prostor a jaké město předáme následujícím generacím.

Ano, bojujeme, ale bojujeme za lepší budoucnost, urbanismus je totiž mimo jiné politickou záležitostí. Na serveru, který se věnuje městské cyklistice si můžu dovolit ráznější vyjádření, avšak na svém blogu jemně a nevtíravě vysvětluji, že si naše města zaslouží vic než aktuálně mají. O tom to je.

Pěkný den :)

Tomáš 27. 5. 2022, 16:09

@Timur: pošlete adresu vašeho blogu? Rád bych ho pročetl.

Tik 27. 5. 2022, 18:46
1
5

Ja si tu z vas prubezne delam srandu, ne ze ne.
Ale pokud Timur netrolli, tak tomu rikam spravne revolucni nadseni. Kam se hrabete vsichni dohromady ;)

Jerzy 27. 5. 2022, 18:55

Timur: Já jen oceňuji, když jsou lidé natolik poctiví a sebevědomí, že mluví sami za sebe a nemají potřebu se zaštiťovat nějakým abstraktním davem.

jkjk 29. 5. 2022, 04:36

Pěkná a praktická realizace. Ale chtělo by to i nějaké pokračování přímo na Václaváku směrem na druhou stranu náměstí.

Tomáš 29. 5. 2022, 11:17

(Jsem jiný Tomáš, než ten, co chtěl adresu blogu)
Ad budoucnost a pokrok: Já si teda taky spíš myslím, že kola budou hrát v Praze o dost významnější roli než teď, ale taky mi to vyjádření přijde trochu nešťastné. Jednak je víra v pokrok a lepší budoucnost trošku arogantní vůči současnosti, jednak je ale hlavně fakticky nesprávná, budoucnost vůbec nemusí být lepší, než současnost (klimatická změna s lidstvem pěkně zatočí), a to že je něco nové, nutně neznamená, že je to lepší, než staré. To že to v některých rozdmýchává laciný antikomunismus, je jejich historická neznalost (víra v pokrok je velká nadmnožina komunismu), ale to rozhořčení nad tím pojmem chápu.

A mimochodem tahle víra taky přispívá k lenosti těch, co nějakou změnu chtějí, protože si myslí, že jim spadne do klína.

Vítek 30. 5. 2022, 14:10

Namalované na silnici to sice je, ale na značkách je povolení pro vjezd cyklistů přeškrtnuté. Oficiálně to tedy pořád je jednosměrka... Ví někdo, kdy to otevřou?

Kuba 6. 6. 2022, 09:48

Vítek: V sobotu jsem tudy jel a už to bylo otevřené, nebo jsem aspoň nenarazil na nic, co by vjezd na kole směrem k Václaváku zakazovalo (asi omylem zůstalo škrtnutí na tabulce informující, že pro lidi na kolech to tak není, pod značkou slepá ulice, ale ta je jen informativní, dodatková povolující kola pod značkou jednosměrky o kus dál už byla bez škrtnutí, stejně tak vodorovné značení už bylo bez škrtnutí, auta parkovala na opačné straně.)

Martin M 6. 6. 2022, 13:06

Navíc Nextbike udělal v tom parkovacim okně virtuální stanici. V te oblasti chyběla. ?

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Praha 9: Nová cyklostezka podél Granitovy
Praha,

Praha 9: Nová cyklostezka podél Granitovy

15. června. 2024, 2min. čtení4