U metra na Opatově začala výstavba nové kolárny

Publikováno: 25. listopadu. 2022, 3 min. čtení
Aktualizováno: 29. prosince. 2022
Úvodní foto: Martin Duška
Publikováno: 25. listopadu. 2022, 3 min. čtení
Aktualizováno: 29. prosince. 2022
Úvodní foto: Martin Duška

U stanice metra Opatov v pražském Jižním Městě začala výstavba nové městské kolárny. Bude bezpečným místem, kam si při cestě na metro nebo autobus uložit kolo nebo koloběžku.

Jde o první projekt svého druhu v rámci hlavního města. Koncept KOLárny vznikl v roce 2019, a to po špatných zkušenostech s cykloboxy. Kontejner na uskladnění několika desítek kol je zároveň levnější a technologicky jednodušší než hojně používané cyklověže. Nejvíc se blíží řešením běžně používaným u stanic kolejové dopravy v západní Evropě.

Uschování kola bude spočívat v odemknutí kolárny (zřejmě přes kartu Lítačka) a následné uzamknutí jízdního kola ke stojanu.

Radní pro dopravu Prahy 11 Martin Duška (Piráti) k zahájení výstavby pro Městem na kole uvedl:

O veřejnou kolárnu Praha 11 usiluje několik let. Jedná se o pilotní projekt u kterého předpokládame porodní bolesti. Bezmotorová doprava má na MČ 11 obrovský potenciál a potřebuje veřejnou infrastrukturu. Těším se, až se kolárna předá veřejnosti. Zvláštní poděkování za spolupráci chci předat panu Švadlenkovi z TSK Praha a společnosti FINEP.“ Dodal, že městská část za stavební povolení usilovala 3 roky.

Otevření by mělo proběhnout již 2. prosince letošního roku.

Novinky v cyklodopravě na Praze 11

V Praze 11 v minulém volebním období přibylo několik novinek pro ty, co se po městě pohybují na kole. V městské části čítajících 75 tisíc obyvatel přibylo několik desítek cyklostojanů, v ulici Hviezdoslavova vznikl také první delší úsek s cyklopruhy. Později se nové cyklopruhy objevily také v ulici Mírového hnutí, kde byla současně legalizována jízda po chodníku. Došlo také k doplnění několika cyklopřejezdů včetně úplně nových pěších a cyklo-vazeb na křižovatce Chilské a Opatovské.

V rámci úpravy dopravního značení nad stanicí metra Opatov aktuálně probíhá vyznačení 500 metrů nových ochranných cyklopruhů. Primární přístup k nové opatovské kolárně ale bude z cyklostezky A22, která prochází jihoměstským „Central Parkem“ a skrz klidné uličky pokračuje na Chodov. Z jižního směru k Opatovu v budoucnu povede cyklostezka z Šeberova, jejíž část byla realizována letos v létě.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Jan Fiala 25. 11. 2022, 21:53

Chápu to tak, že kdo není majitelem legitimace MHD (takzvaná "lítačka"), nebude mít do kolárny přístup?

Kuba 25. 11. 2022, 22:18

Jan Fiala: zní to tak. Doufám, že to bude schopný fungovat i s aplikací v telefonu, že nebude potřeba fyzická tramvajenka, k tý už bych se vracel nerad.

Ondra 25. 11. 2022, 22:19

Předpokládám, že i když to lítačku bude chtít, tak snad jen prázdná lítačka za 50 Kč bez ročního kuponu bude stačit

Jiří Motýl 26. 11. 2022, 00:14

Metody autentifikace nám nejsou detailně známy. V minulosti bylo zmiňováno, že budou fungovat na kartu Lítačka. To ale nutně nevylučuje i jiné způsoby. Ostatně, vše bude patrně jasné již brzy.

Vratislav Filler 26. 11. 2022, 09:47

Cyklokomise na jaře důrazně doporučila, aby to šlo i jinak než s lítačkou. Ovšem cyklokomise je pouze poradní orgán.

Pražský cyklista 3. 4. 2023, 16:48

AHOJ VRÁŤO, cyklokomise, že je pouze poradní orgán? :-)
Jak to myslíš? Přece podle cyklokomise se rozdělují věechny peníze co jdou na cyklo z účtů Prahy přes TSK a ostatní akciovky. To znamená že i cyklokomise, konkrétně ty jsi tím orgánem, který předkládá hotové tisky zastupitelstvu ke schválení. Kdo má ty kolárny na starost z cyklokomise krom TSK?

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Praha 9: Nová cyklostezka podél Granitovy
Praha,

Praha 9: Nová cyklostezka podél Granitovy

15. června. 2024, 2min. čtení4