Pět projektů za desítky milionů v Brně, většina není pro bezpečnost kol relevantní, kritizuje spolek

Publikováno: 25. února. 2023, 4 min. čtení
Úvodní foto: Podjezd Křenové, vizualizace
Publikováno: 25. února. 2023, 4 min. čtení
Úvodní foto: Podjezd Křenové, vizualizace

Brno chystá pět projektů za desítky milionů, které by dle magistrátu měly pomoct cyklistům, chodcům i řidičům. Patří mezi ně například mimoúrovňové křížení cyklostezky v Křenové ulici, vznik komunikace pro pěší a cyklisty pod Mniší horou nebo přemístění zastávky MHD v Řípské ulici.

V tiskové zprávě to uvedla Anna Dudková z tiskového oddělení magistrátu. Termíny jednotlivých prací budou záviset na tom, jak budou připravené projekty.

Spolek Brno na kole však kritizuje pomalé tempo přípravy projektů společně s tím, že pro cyklistickou dopravu je relevantním zlepšením pouze podjezd Křenové.

Podjezd Křenové

Zpracování pěti nových investičních záměrů schválili radní. Největším projektem odhadem za 60 milionů je mimoúrovňové křížení cyklostezky v Křenové ulici. „Přispěje k bezpečnosti a pohodlí cyklistů, aniž to bude mít vliv na ostatní druhy dopravy na frekventované komunikaci. Cyklostezka bude vedena pod mostem, na rampách a povrchově v navazujících úsecích. Zajištěno bude také její napojení na chodník a na připravované cyklopruhy na Křenové,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Tento projekt pozitivně kvituje i Michal Šindelář, zástupce spolku Brno na kole, zároveň ale dodává, že je to v podstatě jediný ze záměrů, který dle spolku reálně pomůže lidem jedoucím na kole: „Mezi vyjmenovanými projekty, kterými se magistrát chlubí, je pro bezpečnost lidí na kole relevantní pouze podjezd Křenové, který odstraní problematické místo na již existující městské trase.“ 

Michal Šindelář pak dále dodává, že se rozhodně nemůže hovořit o tom, že by podjezd Křenové vznikl v nejbližší době: „Jedná se však zatím pouze o zpracování investičního záměru, tedy několikastránkového dokumentu, od kterého k realizaci může uplynout tři až deset let.“

Další akce

Až 17 milionů korun by mohla stát rekonstrukce komunikace v Kolískově ulici, kde se upraví šířkové uspořádání, vzniknou parkovací stání, chodníky a bezpečnostní prvky. Rekonstrukce čeká také náměstí v Divišově čtvrti, jejímž cílem je zajištění bezpečnosti v nebezpečné křižovatce a vytvoření kvalitního parkovacího prostoru. Vzniknou i podzemní kontejnerové prostory, 21 parkovacích stání a bezpečnostní prvky.

Až devět milionů by mohla stát pěší komunikace s povoleným vjezdem cyklistů pod Mniší horou. Propojí lokalitu Medláneckých kopců a prostor v blízkosti zoo. Posledním investičním záměrem zhruba za osm milionů je přemístění a vybudování zastávky MHD v Řípské ulici. „V současnosti je zastávka ve špatném stavu. Nástupní prostor je malý, nevede sem komunikace pro pěší a povrch zastávky je částečně bahnitý, zcela chybí bezbariérové prvky,“ uvedl radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS). Město proto počítá s posunutím zastávky ke křižovatce Řípské a Tuřanky. „Nová zastávka bude delší, přístupná bezbariérovou trasou. Součástí bude i přístřešek a městský mobiliář. V místě zastávky se zruší nelegální parkovací stání. Čtyři nová místa pro parkování vozidel naopak vzniknou v místě původní zastávky,“ dodal Kratochvíl.

Jaké budou úpravy v běžných ulicích?

Michal Šindelář za spolek Brno na kole dále kritizuje, že není jasné, jaká opatření pro lidi jedoucí na kole magistrát plánuje letos v běžných ulicích města. „Připomínám, že povolení vjezdu na lávku přes Sportovní formou triviálního dopravního značení magistrát na úřední desce avizoval již před rokem, dodnes však realizace nenastala,“ ilustruje ze svého pohledu tristní stav postupu změn v brněnské infrastruktuře pro cyklisty Šindelář.

Komentáře k článku

MaT 25. 2. 2023, 16:35

No jo, nedávno jsem někde četl takový asi jakože kříovkářský vtip: "Zoufalost na čtyři..." Ale tak zase ne že by to třeba u nás na Praze 2 bylo nějaké lepší, radním pro dopravu je sice po mnoha letech někdo jiný, ale nevšiml jsem si zatím, že by se to začalo nějak výrazně projevovat...

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat