Co chystají městské části: Praha 21 (Újezd nad Lesy)

Publikováno: 08. července. 2023, 3 min. čtení
Publikováno: 08. července. 2023, 3 min. čtení

Od komunálních voleb uběhlo více než půl roku a my se ptáme pražských radních pro dopravu Prahy 1 až Prahy 22. Jaké jsou jejich plány s cyklistickou dopravou? Pokračujeme s městskou částí Praha 21, která má 10 tisíc obyvatel. Zahrnuje Újezd nad Lesy. Na naše písemné dotazy odpovídá Libor Václavík, radní pro dopravu a bezpečnost z ODS.

Plánujete v nadcházejících letech ve Vaší městské části výstavbu nové cyklostezky, značení cyklopruhů nebo legalizace průjezdů na kole? Kde? 

Ano, v plánu je propojení Ježovická – Oplanská, pod Dubinským rybníkem, převážně pro bezmotorovou dopravu, navazující na stávající trasu v Ježovické a nově projektovanou trasu od Běchovic.

Chystáte se další zlepšování prostupnosti Vaší městské části pro průjezd kol pomocí zavádění cykloobousměrek? Naši čtenáři navrhovali ulice Rápošovská, Holšická, Hodkovská, Lomecká, Chmelnická

Ano, i nadále počítáme se zaváděním těchto opatření, vždy však v součinnosti s Policií ČR, tak aby byly zajištěny dostatečné šířkové a rozhledové poměry. Přesto za urgentnější cíl považujeme zajištění bezpečnosti pro pěší, zvláště s ohledem na skutečnost, že většina ulic v naší MČ není vybavena žádným chodníkem.

Je v plánu doplňovat v ulicích stojany na kola? Kde?

Ano, převážně v cílových místech jako jsou nádraží, škola, školky, nákupní centra, parky a u odpočinkových míst podél cyklotras.

Co vy a bikesharing? Chtěli byste ho u Vás v MČ?

Pro naší městskou část úplně nedává smysl, model provozovaný ve vnitřní Praze by zde zřejmě nebyl funkční.

Jak jinak hodláte zlepšovat na vaší městské části podmínky pro jízdu na kole?

V souladu s výše uvedenými odpověďmi.

Která stavba či změna v aktuálním volebním období nejvíc pozitivně ovlivní pěší a cyklistickou dopravu ve vaší městské části?

Výstavba společné stezky pro pěší a cyklisty podél Staroklánovické směrem k nádraží ČD (končí v křižovatce Staroklánovická x Zájezdská), s plánovanou celkovou rekonstrukcí komunikace Staroklánovická v navazujícím úseku, tj. od předmětné křižovatky k nádraží.

Jaké zahraniční město je pro Vás v oblasti dopravy inspirací?

Nemám konkrétní místo, nebo město jako modlu, nebo jasnou inspiraci. Rád se inspiruji konkrétním řešením v daném místě.

Pohybujete se někdy městem na kole? Proč ano, proč ne?

Osobně se z pracovních důvodů musím převážně, i po centru Prahy, pohybovat automobilem. V momentě, kdy je to možné, rád využiji službu sdílených koloběžek. Po Praze 21 se pohybuji převážně pěšky.

Sledujete náš magazín?

Ne, ale rád se podívám

Děkujeme za rozhovor

Články týkající se Prahy 21 najdete na Městem na kole zde. Ze začátku minulého volebního období (2018–2022) bohužel rozhovor nemáme.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat Co chystají MČ 2023