Co chystají městské části: Praha 9 – Tomáš Holeček

Publikováno: 09. srpna. 2023, 4 min. čtení
Aktualizováno: 19. listopadu. 2023
Publikováno: 09. srpna. 2023, 4 min. čtení
Aktualizováno: 19. listopadu. 2023

Od komunálních voleb uběhlo více než půl roku a my se ptáme pražských radních pro dopravu Prahy 1 až Prahy 22. Jaké jsou jejich plány s cyklistickou dopravou? Pokračujeme s městskou částí Praha 9, která má 55 tisíc obyvatel. Zahrnuje Vysočany, Hrdlořezy, Střížkov, Hloubětín, Libeň nebo Malešice. Na naše písemné dotazy odpovídá Tomáš Holeček, radní pro dopravu za ODS.

Plánujete v nadcházejících letech ve Vaší městské části výstavbu nové cyklostezky, značení cyklopruhů nebo legalizace průjezdů na kole? Kde?

Chceme dokončit cyklostezku A26 podél Rokytky až k MČ Praha 14 a dále propojení A26 s areálem YYT a AFI.

Jaké plány má v nejbližší době Praha 9 ohledně tzv. Severovýchodní cyklistické magistrály? Je nějaký posun s plánovanou cyklostezkou z Balabenky přes bývalý viadukt na Kolčavce nebo s jinými úseky plánované trasy?

V okolí Balabenky se připravují varianty cyklotras s ohledem na budoucí výstavbu Městského okruhu, bytové výstavby a vysokorychlostní tratě.

Podél Rokytky od Hořejšího rybníka po Průmyslovou byly v poslední době odstraněny mnohé úseky s nerovným terénem, několik kousků ještě zbývá. Podaří se zřídit asfaltový povrch i tam?

Odpověď viz první bod.

Na cyklotrase A26 ve Vysočanech je ještě několik ne příliš dobře vyřešených míst, například na křížení s ul. Piskáčkových. Plánujete v tom udělat změny?

Stávající křížení cyklostezky a ulice Piskáčkových bylo a je jediné řešení bez zásahu do zeleně tzn. kácení. Takto bylo navrženo Policií ČR.

Mezi cyklostezkou Rokytka pod Kolbenovou ulicí a železniční tratí do sadů na Klíčově vzniklo několik úprav pro vznik budoucí cyklostezky, například byl rozšířen propustek pod tratí. Jak bude celá cyklotrasa vypadat?

Jedná se o budoucí propojení EuroVelo 4 s A26 přes AFI a YYT.

Plánujete nějaké další kroky k cyklistickému zprostupnění sídliště Prosek, například rozšíření a propojení legalizovaných chodníků v parku Přátelství, vytvoření legálních propojek mezi slepými ulicemi, apod.?

Cyklodoprava v parcích je velký problém, jelikož jsou na denním pořádku kolize mezi chodci a cyklisty, a stížnosti na cyklisty jsou ze strany obyvatel stále častější. Cyklopropojky (cyklopruhy) mezi jednotlivými ulicemi na Proseku a Střížkově jsou z ohledem na šíři komunikací nereálné.

Plánujete zřizování cykloobousměrek? Dlouhodobě chybí například v ulici Kytlická

Toto je problematické a ne všechny komunikace jsou k tomu vhodné. Nicméně na Střížkově nějaké připravujeme.

Je v plánu doplňovat v ulicích stojany na kola a řešit stání pro bikesharing?

V současné době projednáváme v komisi vytvoření parkovacích hnízd u stínů přechodů pro chodce. Spolupracujeme s firmami Rekola a Lime. Jedná se o cca 90 míst na území MČ Praha 9, mapové podklady jednotlivých míst již máme připravené.

Která stavba či změna v aktuálním volebním období nejvíc pozitivně ovlivní pěší a cyklistickou dopravu ve vaší městské části?

Z dlouhodobého hlediska se bude jednat o lávky pro mikromobilitu přes Kbelskou při Čakovické a Spojovací v úrovni Třešňovky.

Jaké zahraniční město je pro Vás v oblasti dopravy inspirací?

Pokud by Praha nebyla tolik kopcovitá, tak Utrecht.

Pohybujete se někdy městem na kole? Proč ano, proč ne?

Jezdím na kole celkem pravidelně a to v letním období, ale pouze tam, kde mohu převážnou délku trasy využít cyklostezku. Jízda v některých cyklopruzích je velice stresující a raději využiji delší trasu po cyklostezce.

Sledujete náš magazín?

Váš magazín nesleduji.

Děkujeme za rozhovor

Články týkající se Prahy 9 najdete na Městem na kole zde. Rozhovor ze začátku minulého volebního období (2018–2022) zde.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Komentáře k článku

Kuba 9. 8. 2023, 05:24
36
2

Vzorem Utrecht, ale na zcela rovne placce Strizkova nejde udelat propojky mezi jednotlivymi ulicemi. To jsou fakt neskutecni komedianti.

David 9. 8. 2023, 06:46
11

A mají už to, co sliboval vloni? Abychom mohli odtušit, jak dopadnou letošní sliby...:)

Martin Šnobr 9. 8. 2023, 08:02
15
1

@David je pravda, že minulé volební období pan radní sliboval nový cyklogenerel, Praha 9 dodnes žádný nemá. Zapomněli jsme se zeptat.

Anča 9. 8. 2023, 15:11

máte u článku fotku starosty Portlíka místo radního Holečka :)

Tomáš Ulrych 9. 8. 2023, 21:41
11

Je někde dostupný projekt lávky přes Kbelskou při Čakovické? Současná křižovatka s vysokými obrubníky je příšerná.

Tomáš 10. 8. 2023, 11:36
14
3

Zaujal mě argument: "stížnosti na cyklisty jsou ze strany obyvatel stále častější".
Jsem také obyvatel. Kde bych si mohl efektivně stěžovat na individuální automobilovou dopravu a chválit cyklisty?

Václav Řehák 10. 8. 2023, 14:05

Tomáš Ulrych: Tady se plánuje náhrada celé křižovatky, která je šílená i pro auta, velkým kruháčem

https://mestskyokruh.info/studie-prumyslovy-polookruh/

Tomáš Ulrych 10. 8. 2023, 14:21

O tom velkém kruháči vím, ale myslel jsem, že to bude otázka nejdříve za 10 let. I pro auta je ta křižovatka hrozná a nepřehledná zejména pro výjezdy z Kbelské na Mladoboleslavskou a Čakovickou

Bohdan Dudys 10. 8. 2023, 14:49

@Martin Šnobr: Zatím jsem to raději nečetl, protože se toho bojím, ale pan Holeček vypadá trochu jinak, ne? :-D https://www.ods.cz/ms.liben-vysocany/profil/731-tomas-holecek

Martin Šnobr 10. 8. 2023, 16:04

@Bohdas Dudys, Anča – všem se omlouvám, fotku pana radního už jsem vyměnil. Zpracováváme rozhovory s celkem 22 radními, tak při tom množství nastala procesní chyba.

Motorista 10. 8. 2023, 20:45
1
5

@Václav Řehák

Za mě by stačil menší kruhák namísto semaforů na křiž. Mladoboleslavská X Beladova. A na sjezdu z Kbelské levé odbočení buď zakázat, anebo tam nechat enpécéčka čekat ve frontě a chytřejší by si to objeli přes ten kruháč.

Tomas 12. 8. 2023, 14:01

Co je myšleno lávkou Spojovací v úrovni Třešňovky. Je k tomu něco? Slyším o tom poprvé. To by jako měla vést lávka z kopce Třešňovky dolů do ulice Na Balkáně, nebo snad přímo do lesa naproti zapraséneho bezdomovci?

Jan Novotný 12. 8. 2023, 22:54
6
2

Jinými slovy: nehodláme dělat nic, co by zahrnovalo použití mozku, nebo nedej bože minimální omezení aut. Na cyklisty si v parku stěžují chodci, ale bezpečnou infrastrukturu pro ně místo zaparkovaných aut neuděláme...

MartinP 19. 8. 2023, 22:06

Aha tak na cyklisty si stěžují chodci v parku ale že bysme jim třeba parkem vytvořili několik samostatných stezek a to ještě tak, jak potřebují nejvíce, po použití STRAVY a nějakého dotazníku na místě, tak na to se výše**m a radši jim zákažem se tam pohybovat. A ty propojky.. no pan radní je úplně stejný jako Portlík, kolo slouží k rekreaci o víkendu a nazdar, tak to nedávno prezentoval v podcastu newstreamu.

Jinak k té lávce přes Kbelskou, osobně si myslím, že povede o něco severněji, cca 100m od ulice Čakovické, město vytvořilo novou alej od starého letiště přes Beladovu ke Kbelské dále právě v těchto místech a alej je ukončená zhruba v půlce mezi Kbelskou a Beladovou, to indikuje budoucí lávku. Myslím že tohle všechno tam staví magoš, nahání v tom místě km vybudovaných stezek protože tam mají pozemky.

Pavel 20. 8. 2023, 08:04

Tenhle seriál, to je nekonečná horror show.

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat : Co chystají MČ 2023