Kde si v Česku půjčit nákladní kolo?

Publikováno: 26. září. 2023, 4 min. čtení
Aktualizováno: 27. září. 2023
Autor: Martin Šnobr
Publikováno: 26. září. 2023, 4 min. čtení
Aktualizováno: 27. září. 2023
Autor: Martin Šnobr

Popularita nákladních kol, neboli „cargobikes“ vzrůstá. Stejně tak přibývají možnosti, kde si kolo vypůjčit nebo i koupit. Pokud si cargobike chcete vyzkoušet, nebo ho potřebujete jen na kratší dobu, přinášíme Vám seznam možností výpůjček v největších českých městech – Praze, Brně, Ostravě a Plzni.

Ne každý může nákladní kolo vlastnit – nemá kde přes noc parkovat, pořizovací cena je příliš vysoká, anebo by kolo pro náklad využil jen několik týdnů v roce. Půjčovny nabízejí nákladní kola na kratší časové úseky. Kolo si tak lze rezervovat jen na dny, kdy ho skutečně potřebujete. Ať už přepravujete náklad, děti, nebo plánujete výlet. Kde všude je to v Česku možné?

Praha

  • Firma Endio.cz kromě aut půjčuje také nákladní elektrokolo Riese & Müller Load 60 pro děti i náklad. Kolo má integrovaný zámek a bylo vyrobeno v roce 2022. Cena za jeden den je 600 Kč, delší výpůjčky vyjdou v přepočtu na den levněji. Rezervaci lze provést online zde.
  • Prodejna Tokyobike nabízí v pražském Karlíně výpůjčku nákladního kola Riese & Müller Transporter. Výpůjčka je možná na 2 h (600,-), 4 h (890,-), den (1490,-) nebo i déle. Vyzvednutí v otevírací době prodejny, rezervaci lze provést telefonicky i online. Více informací zde.
  • Obchod Ekolo.cz umožňuje výpůjčku nákladního elektrokola Riese & Müller Packster 40 na 1 až 14 dní. Jeden den vyjde na 1135 Kč. Kolo stanicuje u nedaleko letiště v Praze 6–Ruzyni. Více informací zde.
  • Zelení půjčují své nákladní elektrokolo svým členům a podporovatelům. Rok výroby 2013. Výpůjčka zdarma. Kolo stanicuje na náměstí Hrdinů v Praze 4. Pro více informací pište na info@zeleni.cz.
  • Firma Cargio zde poskytuje dlouhodobé výpůjčky nákladních elektrokol. Jde o výpůjčky delší než 14 dní. Více informací zde.

Brno

  • Firma Cargio zde poskytuje dlouhodobé výpůjčky nákladních elektrokol. Jde o výpůjčky delší než 14 dní. Více informací zde.

Ostrava

  • Prodejna Cargo Bike Daddy provozuje i půjčovnu. Lze si vypůjčit nákladní elektrokola Urban Arrow Family nebo Tern HSD, případně i dětské vozíky. 2 hodinová výpůjčka Urban Arrow vyjde na 550 Kč, celodenní na 1190 Kč. U kola Tern HSD je cena mírně nižší. Více informací zde.
  • Firma Cargio zde poskytuje dlouhodobé výpůjčky nákladních elektrokol. Jde o výpůjčky delší než 14 dní. Více informací zde.

Plzeň

  • Spolek Plzeň na kole půjčuje nákladní elektrokolo typu „Christiania“. Cena 40 Kč / hod, max. 400 Kč / den. Místo v korbičce pro 4 děti nebo pro náklad cca 100 kg (80 x 50 x 50 cm). Kolo parkuje v areálu DEPO2015. Více informací zde.

Ostatní místa

V dalších velkých českých městech příliš možností výpůjčky nákladních kol není. Můžete zkusit:

  • Obchod a půjčovna Little David’s neboli Spolu v jednom kole v Českém Ráji nabízí výpůjčku nákladního elektrokola Urban Arrow Family. Je to možné na den (1200 Kč), týden (2500), víkend (4000) i měsíc (9000). Kolo si lze vyzvednout v Rovensku pod Troskami. Při výpůjčce delší než týden Vám půjčovna kolo přiveze. Více informací zde.

A co vy? Vlastníte nákladní kolo? Uvažujete o jeho koupi nebo alespoň výpůjčce? Zkoušeli jste si ho půjčit v zahraničí? Podělte se o Vaše zkušenosti v komentářích.

Jeli jste někdy na nákladním kole?

Výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Komentáře k článku

Jakub Ditrich 26. 9. 2023, 21:41
3
5

A proč není uvedena Půjčovna ekolo.cz která nabízí toto + jestě tříkolku s ložností 500 litrů. www.nakladnikola.cz/pujcovna
Pokud se jedná o placené PR @lubozostravy alias cargio pak se omlouvám, ale na semi-odborném serveru už bychom skoro měli rozlišovat profesionální cyklsitický HW a nebezpečné konstrukční startupové pokusy dle návodů z internetu, byť legitimizované dotací od EIT Mobility.

Martin Šnobr 26. 9. 2023, 22:45

@Jakub Nemohli jsme předem vychytat všechny půjčovny, Ekolo.cz tak do článku přidávám dodatečně. Díky! Snad bude seznam dobře sloužit. :)

Nightrider 2. 10. 2023, 21:14

Jakkoli nákladním kolům fandím (sám jedno vlastním a nemůžu si ho vynachválit), nejsem si úplně jistý konkurenceschopností půjčoven s cenami 1000+ Kč/den. Dodávky začínají zhruba na 700, osobní auta na 300 i míň a pokud nemám nějaké hodně specifické zadání (zákaz vjezdu motorových vozidel, nemožnost parkování, chybějící řidičák...), zvládnou stejnou práci přinejmenším stejně dobře. A když auto nechci z principu, můžu si ke svému existujícímu kolu pořídit za pár tisíc nákladní vozík.

Jinak díky za seznam.

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Video: Cykloráje Utrecht a Houten
Inspirace z Evropy,

Video: Cykloráje Utrecht a Houten

10. května. 2024, 5min. čtení