Křižovatka Veletržní a Bubenské nově s cyklopruhy

Publikováno: 07. září. 2023, 3 min. čtení
Aktualizováno: 26. ledna. 2024
Publikováno: 07. září. 2023, 3 min. čtení
Aktualizováno: 26. ledna. 2024

Pražský magistrát v Holešovicích obnovil křižovatku Bubenské a Veletržní ulice. Nestavební úprava pomocí cyklopruhů, přejezdu i parkingu kol zlepšila podmínky cyklodopravě.

Na Veletržní byly v délce 200 metrů doplněny nevyhrazené cyklopruhy, které vedou až do křižovatky s Bubenskou. Celou Veletržní tak po více než 10 letech od prvního cykloopatření projedete v souvislém cyklopruhu – a to v obou směrech. V ulici vzniklo také nové bezstojanové hnízdo pro kola a motorky.

V Bubenské ulici ubylo před křižovatkou s Veletržní nepříjemné řazení do levého pruhu. To bylo potřeba, pokud chtěl člověk na kole jet rovně do centra. Nyní je možné rovně pokračovat i z pruhu pravého. Zároveň zde směrem do centra přibyl nevyhrazený cyklopruh.

Samozřejmostí jsou nová předsunutá stání pro lidi na kolech na všech ramenech světelné křižovatky.

Bezdotykový přejezd Bubenské

Zajímavostí na Bubenské ulici je nové nepřímé odbočení na cyklistickou a pěší propojku Letné a Holešovic. Ta má být otevřena již letos na podzim. Vznikl zde malý ostrůvek a signalizovaný přejezd, který umožňuje bezpečné překonání Bubenské ulice. Člověk nemusí při přejíždění na kole mačkat tlačítko, je zde automatický detektor, který semafor aktivuje sám. V případě, že by nefungoval, je k dispozici bezdotykové tlačítko.

Lepší podmínky pro všechny

Úpravy neprospěly zdaleka jen lidem na kole. Na křižovatce Janovského a Veletržní přibyl přechod s ostrůvkem, pomocí sloupků došlo k zlepšení rozhledových poměrů před přechody. Přechod přes Veletržní byl stejně jako přechod přes Bubenskou zkrácen o 2 metry. Automobilové dopravě zas v ulici přibylo asi 10 parkovacích míst pro zásobování.

Zároveň ale nové vodorovné značení bylo děláno zatím pouze přebarvením značení původního. Změn v místě je ale velké množství a je tak dle zkušenosti redakce i ohlasů veřejnosti zatím  poměrně náročné se ve značení orientovat.

Nová cyklistická infrastruktura v Praze

Tento článek vyšel za finanční podpory hlavního města Prahy v rámci projektu „Cyklisté sobě pro Prahu“. Projekt zajišťuje soustavné informování o nové cyklistické infrastruktuře v Praze.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Komentáře k článku

Ondra 7. 9. 2023, 10:04
9
2

Pan starosta Čižinský říkal, že cyklopruhy jsou jen dočasné řešení a že se již brzy budou dělat stavebně oddělené řešení. Tak zatím furt čekám a nic..

David 7. 9. 2023, 20:52
8
1

Jsou části Prahy, kde bych byl vděčný i za takovéto "nic".

Tik 8. 9. 2023, 01:14
3
9

uz jsem tam jel na vsem co mam a to znaceni je jednim slovem mrdnik. Nelze jinak

plus ocenuju "Lepší podmínky pro všechny" - teda krome aut.

Bohdan 8. 9. 2023, 12:43

To nepřímé odbočení do nového tunelu je zajimavé, jsem zvědav, jak to bude fungovat. Také jsem zvědav, jak bude onen tunel řešen. Trochu se obávám, aby nebyl podobně (ne)průjezdný, jako HolKa, která už je pro cyklisty docela peklíčko a s přibývajícími počty cyklistů v letech se to jen zhoršovat.

Motorista 9. 9. 2023, 18:47
1
2

Ano, už jsem bohužel měl tu "cest" tudy jet. Je to odporná změť nových čar a starých, špatně zmalovaných. Jel jsem tam zrovna za deště a fakt jsem neměl šajna, která z těch čar platí a která ne. A tomu má někdo tu drzost říkat zlepšení.

Nightrider 11. 9. 2023, 16:12

Pro odbočení z Veletržní doleva je to príma: nemusím několik cyklů křižovatky poskakovat s kolonou v levém pruhu, místo toho zajedu cyklopruhem až dopředu a rozjedu se na první zelenou, aniž by to kohokoli z té kolony nějak omezilo.

Pro směr doprava už to takové terno není, cyklopruh vede po nejhrbatějším asfaltu blízko u zaparkovaných aut.

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Praha 9: Nová cyklostezka podél Granitovy
Praha,

Praha 9: Nová cyklostezka podél Granitovy

15. června. 2024, 2min. čtení4