Rada Prahy 3 nakonec schválila navržené cykloobousměrky

Publikováno: 24. října. 2023, 2 min. čtení
Aktualizováno: 25. října. 2023
Úvodní foto: Mapy.cz
Publikováno: 24. října. 2023, 2 min. čtení
Aktualizováno: 25. října. 2023
Úvodní foto: Mapy.cz

Rada městské části Prahy 3 nakonec schválila realizaci celého balíčku cykloobousměrek. Opatření umožňující obousměrnou jízdu na kole vznikne v ulicích Biskupcova, Ambrožova, Jeseniova, Bořivojova, Orlická a Habrová.

Cílem úprav je zlepšit podmínky pro jízdu na kole, aby lidé při projíždění bočními ulicemi nemuseli složitě objíždět bloky případně nejezdili po chodnících

„Vytipovali jsme pár ulic, které jsou dostatečně široké, bezpečné a kde kvůli zlepšení pro cyklisty není třeba ubírat parkovací místa. Cykloobousměrky by tu měly vzniknout na jaře příštího roku.“ doplnil Ondřej Rut, radní pro dopravu Prahy 3 za Zelené.

Rada městské části na konci letošního září schválila k realizaci pouze dva úseky cykloobousměrek. Během října se Rutovi podařilo přesvědčit zbytek radních o tom, aby se kromě jedné realizoval zbytek cykloobousměrek. Ty už byly vyprojektované i schválené Policií ČR.

O které úseky konkrétně jde?

  • Biskupcova (Rečkova–Ambrožova)
  • Biskupcova (Za Žižkovskou vozovnou–Loudova)
  • Ambrožova (Biskupcova–Jilmová)
  • Jeseniova (Jana Želivského–Ambrožova)
  • Bořivojova (Lucemburská–Ondříčkova)
  • Orlická (Vinohradská–Lucemburská)
  • Habrová (Buková–Osiková)

Nedošlo ke schválení jedné cykloobousměrky u výjezdu z vozovny Žižkov. Důvodem bylo, že by tramvaj musela v nové cykloobousměrce dávat přednost lidem na kole vyjíždějícím z Biskupcovy ulice. Tramvaj nicméně musí dávat všem vozidlům přednost již dnes, protože vyjíždí z účelové komunikace.

  • Biskupcova (Ambrožova–Na Vápence)

Protisměrné vedení cyklistů bude značeno pomocí cyklopiktokoridoru.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Komentáře k článku

David 25. 10. 2023, 21:26
1
1

Proč? O 100% lepší, než před nemnoho lety.

Zbyněk 26. 10. 2023, 05:59
4
1

Epizodka kdy TOP 09 a mozna nekdo dalsi akci pozdrzeli je zoufalost. Stejne nutnost mit cykloobousmerky jako bod koalicni smlouvy.
Samozrejme lepsi nez sousede na dvojce.

Zdenek X 26. 10. 2023, 08:20
2
2

Docela by me zajimaly dokumenty, ktere ukazuji, jak to TOP09 pozdrzela. Uz to nebudu znova hledat, nekdy v cervenci o tom jednala dopravni komise, kde jsou nejaci dva kokoti, kteri vlastne pouze vlasnimi hlasy dokazali prozadit negativni stanovisko (z TOP09 nejsou) (nemam k temto cykloobousmerkam zadny osobni vztah, ale kdyz dva lide, kteri se navic prohlasuji za motoristy, zavrhnou postupne navrhy VSECH obousmerek, jsou to kokoti, to je jednoduse naschval) . Nicmene to je jenom komise, ktera to nerozhodne. Ted o tom jednala rada (kde TOP09 vede) a navrhy prosly vsemi kladnymi hlasy. Je nejaky jiny zapis, ktery ukazuje, ze TOP09 to zdrzela? Jinak to jsou takove pindy.

Vratislav Filler 26. 10. 2023, 09:50

Zdeněk X: Ty stížnosti chápu jako na málo proaktivní přístup TOPky právě na té dopravní komisi, jakožto koaliční strany. Což je ale přemrštěné. Lidi v komisích jsou taky jen lidi a navíc rozhodně nejsou svázaní stranickou disciplínou a ani by být neměli, i když je tam nominuje koaliční strana. Komise není exekutivní orgán, je to orgán poradní, jejím účelem je věci prodiskutovat a vyjádřit stanoviska, a i když se tam něco neodhlasuje, tak radní zpravidla ví, co se na té komisi dělo a může to radě předat i s pozadím.

Jiná věc je, že pro lidi, kteří cykloobousměrky chápou a potřebují, je váhání nad jejich zřizováním těžko pochopitelné. Ovšem jestliže ta srpnová komise vedla k tomu, že se nějací místní zvedli a členům komise a Rady napsali, že ty cykloobousměrky potřebují, tak je to jen dobře, protože opora v podobě veřejného zájmu je v těchhle věcech velmi důležitá. A ti členové komise, kteří nejsou proti cyklodopravě ideologicky, ten veřejný zájem nepochybně zaznamenali a mohou mu napříště jít vstříc.

Kuba 26. 10. 2023, 13:36

Vratislav Filler:
Nejde myslím o to jednání komise, ale o to, že na minulým zasedání rady schválili jen dvě z těch cykloobousměrek, ty doporučený komisí. Viz https://mestemnakole.cz/2023/09/praha-3-zridi-dve-cykloobousmerky-v-okoli-biskupcovy-mistostarosta-jich-chce-vic/
Až po dalším tlaku rada na aktuálním zasedání schválila i ty ostatní.

Vratislav Filler 29. 10. 2023, 12:35

@Kuba: pravda, nesledoval jsem to tak podrobně. Ale i tak chápu, že na radě napoprvé schválili to, co doporučila komise, a u toho ostatního zaváhali, ne všechno si radní obhájí.

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Další nové cykloobousměrky v Praze
Praha,

Další nové cykloobousměrky v Praze

23. května. 2024, 2min. čtení