U škol bude povinně i parkování kol, rozhodlo ministerstvo

Publikováno: 29. října. 2023, 2 min. čtení
Aktualizováno: 13. listopadu. 2023
Úvodní foto: Martin Š.
Publikováno: 29. října. 2023, 2 min. čtení
Aktualizováno: 13. listopadu. 2023
Úvodní foto: Martin Š.

České ministerstvo pro místní rozvoj po kritice zmírní parkovací minima automobilů při budování nových obchodů a bytů. Vznikne i povinnost u škol a školek zřídit parkování pro jízdní kola. S informací přišel Deník N.

Původně ministerstvo chtělo počty parkovacích míst pro auta u nově budovaných bytů, obchodů a kanceláří zvýšit. Po kritice se pravidla rozvolní a požadovaná minima budou o něco menší. Minimem pro jedno parkovací místo pro auta bude 120 m² podlažní plochy bytu, původně měly být dvě parkovací místa už v bytech větších než 70 m². Zruší se také povinnost budovat parkovací místa u nových parků.

Kola u škol

Ve vyhlášce bude nově zohledněna cyklistická doprava. U nově budovaných škol a školek bude povinnost budovat stání pro kola či koloběžky.

„Na základě připomínek jsme zavedli požadavek na vymezování parkovacích stání pro kola u staveb určených pro výchovu a vzdělávání,“ řekl Deníku N mluvčí ministerstva Petr Waleczko.

Úpravu pravidel přinese nová vyhláška týkající se technických požadavků na výstavbu. Ta je stále v legislativním procesu a může se ještě mírně změnit.

Bezpečné parkování chybí

V současnosti velká část škol a mateřských škol bezpečné místo pro parkování kol či koloběžek postrádá. Parkování pro kola chybí i u nově stavěných institucí, jak ukazuje například novostavba základní školy U Elektry v Praze 9.

Naopak školy, které kolárny či stojany na kola vybudovaly, motivují žáky i zaměstnance k využívání tohoto šetrného a aktivního způsobu dopravy.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Komentáře k článku

Bob 29. 10. 2023, 22:15
10
2

A proč musí mít nové domy parkoviště pro auta a nemusí mít kolárny?

Pavel Mašek 14. 11. 2023, 10:51

@Bob
- protože se koukněte, jaká je tu voličská základna, koho zvolila, dále lobby a ne dobře zvolené protestní metody některých skupin bojující za podobné věci zajišťují, že v těch výše zmíněných se automaticky nastaví "NE"

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Brno značí cyklopruhy v Kohoutovicích
Česko,

Brno značí cyklopruhy v Kohoutovicích

20. července. 2024, 1min. čtení1
Jihlava zavedla další cykloobousměrky
Česko,

Jihlava zavedla další cykloobousměrky

18. července. 2024, 1min. čtení