Využití sdílených kol v Přerově je rekordní, město rozšíří síť stojanů

Publikováno: 20. listopadu. 2023, 4 min. čtení
Autor: ČTK
Úvodní foto: Přerov / Nextbike
Publikováno: 20. listopadu. 2023, 4 min. čtení
Autor: ČTK
Úvodní foto: Přerov / Nextbike

Využití sdílených kol v Přerově, která tu od konce června provozuje společnost Nextbike, je podle zástupců radnice v porovnání s ostatními městy rekordní. Za říjen zaznamenali provozovatelé 27.500 výpůjček. Svou roli podle zástupců města hraje terén, rozvinutá síť cyklostezek i příznivé počasí.

Město do příštího roku chce rozšířit počet stojanů, řekl novinářům náměstek primátora Tomáš Navrátil (ANO). Půjčení kola na prvních 15 minut platí město. Radnice na to letos vyčlenila téměř dva miliony korun, částka bude nakonec zřejmě vyšší.

„Nejvytíženějším místem je nádraží, na druhém místě je obchodní centrum Trumf a Předmostí, následuje stanoviště u sportovní haly, na náměstí TGM, stanoviště u centra Galerie, na Velké Dlážce a jsem rád, že kola využívají také středoškoláci, takže 830 výpůjček jsme zaznamenali u Gymnázia Jakuba Škody,“ uvedl náměstek Navrátil. „V dalším roce chceme instalovat nové stojany, aby cyklisté věděli, kam mají kola dávat,“ uvedl Navrátil.

Za říjen si obyvatelé Přerova půjčili sdílené kolo ve 27.500 případech, o měsíc dříve to bylo 24.000 a v srpnu 21.000 výpůjček, dohromady je to již podle Navrátila téměř 90.000 výpůjček. „Opravdu nás zájem překvapil. Máme dohromady 140 kol, původně jsme počítali s tím, že každé kolo bude půjčeno třikrát, stejně jako například v Prostějově. Poslední měsíc nám ukázal, že bylo půjčeno až šestkrát. Je to pozitivní věc a těší nás, že jsme v něčem takovém na špičce v celé republice,“ doplnil náměstek.

Půjčení kola na prvních 15 minut platí město. Z rozpočtu na to vyčlenilo letos téměř dva miliony a na příští rok 3,2 milionu Kč. Po první čtvrthodině zdarma platí uživatelé 25 korun za každou půlhodinu.

„Vyčleněná částka, která jde na službu z rozpočtu města, je vysoutěžena – umíme s ní však hýbat, můžeme použít prostředky z příštího roku. Částka se pak může navýšit, ale to budeme řešit až v roce 2024,“ doplnil náměstek. „Je nesmyslné, abychom tuto aktivitu tlumili, i kdyby na to město muselo v budoucnu doplácet. Veřejnost si na to zvykla, je to rekordně užíváno. I kdyby příští rok byly výpůjčky vyšší, než jsme předpokládali, beru to jako benefit, město by určitě ty prostředky mělo najít,“ doplnil primátor Petr Vrána (ANO).

Sdílená kola budou mít lidé v Přerově k dispozici do prosince. Po zimní přestávce se služba obnoví a potrvá opět do prosince. Speciálně označené bicykly se znakem města je nyní možné odložit na čtyřech desítkách stanovišť, jsou k dispozici po celém městě včetně jeho 13 místních částí.

Společnost Nextbike Czech Republic provozuje podle svého webu systém sdílených jízdních kol v 35 městech. V novém roce ale například v Krnově přejde provozování sdílených kol na konkurenta – společnost Rekola.

ČTK
Česká tisková kancelář (ČTK) je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů.

Přidej komentář

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat