Strašení statistikou

Publikováno: 20. května. 2010, 1 min. čtení
Aktualizováno: 25. prosince. 2020
strasaci_tomsiddel
Některá média informují o městské cyklistice takto…
(picture by Tom Siddell).

Ministerstvo dopravy vypracovalo střednědobou studii vývoje nehodovosti cyklistů v ČR. Tiskové pokrytí této jistěže zajímavé zprávy si ovšem z celé plejády informací vybralo jedinou: 79% dopravních nehod cyklistů se odehraje v obcích: a závěr z toho vyplývající: ,,Zastavěné území cyklistům vůbec nepřeje.“ Z článku přímo srší, jaká je to hrůza, a že každý, kdo v obci sedá na tak nebezpečný předmět jako je jízdní kolo, by se nad sebou měl vážně zamyslet.

Trvalo mi jen deset minut, abych z podobných čísel (byť jen za rok 2009) získal docela jiný závěr: u nehod cyklistů jsou v obcích závažné následky nehody o třetinu méně časté, než pokud k nehodě dojde mimo obec. Jinými slovy, dopravní nehody cyklistů v obci jsou méně závažné, jízda v obci je tedy, pokud jde o následky případné dopravní nehody, méně riziková.

Zpráva prefabrikovaná ČTK a v dramatické podobě otištěná ve vybraných novinách je tak naprosto planým strašákem a pokud se kdokoliv začne tímhle výsledkem zaklínat, odkažte ho na tento článek.

Ani můj výpočet není dokonalý, protože nepřevádí počet nehod na počet ujetých kilometrů v obcích a mimo, nebo ještě lépe na počet cest vykonaných v obci a mimo obec. Existence podrobné studie nehodovosti cyklistů ale dává naději, že se tyto výpočty někde uvnitř toho statistického materiálu skrývají. Studii se pokusíme získat a s výsledky vás seznámit.

Vratislav Filler
Zakladatel mapy a webu Prahou na kole, předchůdců tohoto magazínu. Zaměřuje se analyticky na cyklistickou infrastrukturu, především v Praze. Je členem pražské cyklokomise, poradního orgánu Rady hl. m. Prahy. Působí jako dopravní expert ve spolku AutoMat. Vědecký pracovník zaměřený na přesné aplikace globálních navigačních systémů.

újezďák 21. 5. 2010, 10:26

Víš proč to je ? Protože v obci jezdí děti...
Vážně , protože 87 procent všech dopravních nehod, zaviněných dětmi na kole, je v obci.

Martin 24. 5. 2010, 16:15

Jestli to nebude definici dopravni nehody. Kdyz si rozbiju usta o strom v lese - mimo dopravni komunikace - je to klasifikovano jako dopravni nehoda? Rekl bych ze ne. Nehlede na to, ze tyto "nehody" asi vetsinou nejsou nikde evidovany. Z vlastni statistiky mi vyplyva, ze sportovni adrenalinova jizda po lese je mnohem nebezpecnejsi (evidobal jsem vice nehod) nez cesta na kole do prace :)

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat