Zprávy z lednové cyklokomise

Publikováno: 29. ledna. 2016, 1 min. čtení
Aktualizováno: 30. ledna. 2021
Publikováno: 29. ledna. 2016, 1 min. čtení
Aktualizováno: 30. ledna. 2021

vk_magistrat

První jednání cyklokomise v tomto roce proběhlo v úterý 11. ledna 2016, tedy ještě před schválením nového usnesení na podporu cyklistické dopravy. Celkově se neslo v očekávání toho, zda jednání bude, či nebude poslední a zda bude, či nebude v brzké budoucnosti nalezen způsob, jak překonat pasivní odpor Technické správy komunikací.

Ten se naposledy projevil v tom, že se letos nevyprojektovalo vůbec nic, přestože na to byly v květnu přiděleny tři miliony Kč. Jak jsem už psal dříve, tyto peníze na půl roku stopilo oddělení telematiky, aby z nich v listopadu vrátilo mrzký zlomek. Projekty, které se stihly udělat i tak, pak byly odmítnuty jako předražené. V časové tísni je samozřejmě nikdo z nás neviděl, takže nevím, co je na tom pravdy. Podstatný je praktický výsledek, tedy že TSK to na nás v roce 2015 zaválela na jedničku.

O míře absurdity svědčí dialog dvou účastníků jednání komise, které pro jejich dobro nemohu jmenovat:
„Našim úkolem není kritizovat vnitřní strukturu TSK, ale zjistit, proč nejsou schopni peníze vyčerpat.“
„To je ale to samý.“

Odbor Rozvoje a financováni dopravy (RFD) informoval, že rozbíhá komunikační projekty k udržitelné mobilitě. Kampaň bude koordinovat Lukáš Eršil s manažerskými zkušenostmi z dvouletého vedení národní kampaně Do práce na kole.

Město se opět účastní jako vystavovatel veletrhu For Bikes ve dnech 1. – 3. dubna. Proběhl průzkum dojížďky do budov magistrátu, na jehož základě budou na některých místech zlepšeny možnosti pro parkování kol. Byla zahájena příprava plánu udržitelné mobility.

V rámci operačního programu Praha pól růstu je možné zřizovat parkoviště B+R a ČD na tom chtějí spolupracovat. Jsou-li městské části, které chtějí zřídit B+R, tak to nyní půjde z těchto peněz.

RFD také informovalo o předběžných výsledcích dotazovacího průzkumu cyklistické dopravy, který proběhl po třech letech. Celoroční modal share mezi Pražany je údajně kolem 2,5 %, což znamená de facto stagnaci. Odpovídá to i výsledkům ze sčítačů a tomu, že Praha v posledních pěti letech cyklodopravu aktivně nepodporovala.

Krátká debata se vedla o stanovení priorit. RFD chce řešit přednostně páteřní trasy a dělat alespoň věci, které jim nikdo nezasklí. Letos se tak budou dělat zejména propagační kampaně.

TSK informovala o průběhu přípravy zadaných stavebních akcí pro cyklodopravu. Špatnou zprávou je pozastavení akce Krejcárek – Balabenka. Další příprava je pozastavena do r. 2019, protože SŽDC má jednu z dvaceti variant vysokorychlostní trati také v koridoru připravované stezky. Cyklostezka tedy v roce 2017 nebude, protože by tudy v roce 2050 s pravděpodobností 5 % mohla vést vysokorychlostní trať. Postižení vizí opět úřaduje.

Otázal jsem se, jak jsou na tom s cykloopatřeními akce TSK, které se v roce 2016 mají realizovat v koridorech městských cyklotras. Nedostal jsem odpověď, ale radu: když mi od června 2015 neodpověděl ředitel TSK Pivec, tak si mám napsat jeho nadřízenému, Petru Dolínkovi. Což jsem následně udělal.

Dobrá zpráva je, že se hýbe příprava podchodu Mánesova mostu na Klárově. V posledních dnech proběhlo jednání na Praze 1, zdá se, že proti realizaci již nikdo nemá zásadní námitky.

Na jednání komise jsem dostal bod řešení cykloopatření v souběhu s rekonstrukcemi tramvajových tratí v roce 2016. Nedávné příklady nepříliš zdařilých rekonstrukcí Vršovické, Střešovické a (ještě horší, byť doposud nepublikovaný případ) Bělehradské ukazují, že není dobré, když koordinaci s Dopravním podnikem zajišťuje TSK. Bohužel jsem se dozvěděl, že projekty jsou v takové fázi přípravy, že zásadní změny prakticky nejsou možné. Výjimkou je trať U Plynárny, kde je třeba jen udělat rekonstrukci chodníkové stezky. TSK bude časem požádána, aby to vzala v potaz.

Na páteřní trase A27 na vyústění Bulovky do Povltavské se objevil zákaz odbočení vlevo ve špičkách. Místo bylo o hubu už před zprovozněním Blanky, tehdy mělo být řešeno zřízením nepřímých odbočení. Bylo na ně i stavební povolení a peníze, ale (jak už jsem určitě psal) TSK nekonala. Teď je to pasé. A vzhledem k tomu, že zde za deset let možná bude Blanka 2, tu nikdo nechce investovat. Budeme ale jednat s Prahou 8, třeba se tam povede aspoň přesunout přechod na druhou stranu křižovatky a srazit obruby. Zatím by bylo možné požádat o změnu dodatkové tabulky, aby to platilo jen ve všední den.

RFD chce jednat s Prahou 1 o zřízení několika nových cykloobousměrek. Připravili jsme seznam, ze zhruba třiceti kandidátů jsme vybrali sedm prioritních. Takže půjde-li všechno dobře, možná do roka nějaké tři vzniknou.

Přestavba čističky odpadních vod způsobí v Trojské kotlině mnoho problémů. Vše začalo loni zřízením příjezdové silnice pro náklaďáky od Trojského mostu, která přeťala úsek A1 od Trojského mostu do Stromovky, fungující nově teprve rok. Do celé oblasti byl pro jistotu zakázán i vstup. Přitom panelačka jde objet, fakticky jde o jediné křížení silnice a chodníku, které by se dalo vyřešit podobně jako u betonárky na Rohanském ostrově. Je paradoxní, že náklaďáky budou jezdit od Stromovky na Císařský ostrov po mostě, kudy dneska proudí tisíce pěších a cyklistů, jsou tam ostrá odbočení a málo místa. Druhým paradoxem je, že nikoho nenapadlo odvézt z čističky ležící přímo na plavebním kanále tu zeminu lodí někam, kde by to šlo naložit a odvézt bez mnohaletého projíždění těžkých náklaďáků hlavním pražským rekreačním zázemím. Takže všem Pražanům přeji příjemných deset let s tatrovkami ve Stromovce.

Přístup cyklokomise byl pragmaticky přízemní. Namísto hledání řešení, jak ty zákazy vjezdu a vstupu zrušit, jsme navrhli předzvěsti, které budou o zákazu informovat už na druhé straně Trojského mostu. Jsme zkrátka smutnou součástí technokracie.

Praha 5 připravuje revitalizaci smíchovské náplavky. RFD se bude snažit, aby to bylo průjezdné na kole, což projekt z doby předchozí radnice sice splňuje, ale velmi hloupým způsobem – ocení ho snad jen ti, kdo chtějí při překonání půlkilometrové vzdálenosti najezdit kilometr navíc.

Probírali jsme generel cyklistické dopravy, který chce IPR zveřejnit, aby se investoři, pokud jde o přítomnost městské trasy, neřídili tím, zda to je či není na mapy.cz. Bavili jsme se také o standardu cyklotras. Dvacetiminutová debata o formě, kterou by tento dokument měl mít, vedla k tomu, že jsem si vzal za úkol udělat první nástřel.

Nu a týden na to bylo schváleno ono cyklistické usnesení, takže nás teď čeká spousta práce.

Vratislav Filler
Zakladatel mapy a webu Prahou na kole, předchůdců tohoto magazínu. Zaměřuje se analyticky na cyklistickou infrastrukturu, především v Praze. Je členem pražské cyklokomise, poradního orgánu Rady hl. m. Prahy. Působí jako dopravní expert ve spolku AutoMat. Vědecký pracovník zaměřený na přesné aplikace globálních navigačních systémů.

vlákno 29. 1. 2016, 13:54

Standard povrchu cyklotras zjednodušeně: aby se po nich dalo jezdit pohodlně na silničním kole bez odpružení :).
No, Dolínek sice vydal usnesení, ale celkově je s Pivcem a TSK asi spokojený, takže odpovědnost za současný stav je tu pro mě jasná.

Lukáš Měkota 29. 1. 2016, 16:31

Budu trochu hnidopich, správně je čistírna odpadních vod.
Už se těším na zprůjezdnění levobřežní náplavky, jezdit část Nádražní po značně nepříjemné dlažbě je otravné. Přeji spěch při vyjednávání cykloinfrastrutkury.
Ad vlákno: povrch by měl být hlavně sjízdný na kole s úzkýma pneuatikami, takový by měl být standard.

Zacyklení 30. 1. 2016, 11:48

ÚČOV: na plavením kanálu dokonce vybudovali jakési překladiště, tím spíš je mi záhadou, proč to musí vozit auta. Která tam navíc zanechávají spoustu bahna na vozovce, kde se jezdí na kole a chodí pěšky. Za mokra je tam pořádný svinčík. Neměli by to po sobě ti stavitelé uklízet?

vlákno 30. 1. 2016, 13:08

Zacyklení: tj, bahna je tam neuvěřitelně, "kvalitní" to tam bylo, když se s tím smíchala sněhová břečka. A je typické, že se k tomu zase nikdo nemohl vyjádřit.

Lukáš: Ten standard povrchu by se musel definovat přesně, aby to bylo vymahatelné. Na definovaném kole bez odpružení, s plášti s městským vzorkem dané šířky (např. 1,4"), nahuštěných na daný tlak (např. 4 bary) by na pojížděném povrchu rychlostí např. 20 km/h nesměly vibrace změřené na horní rámové trubce přesáhnout nějaký limit.
Například tu rekonstrukci, co dělali někdy loni na A2 U Českých loděnic bych té firmě vrátil, na novém asflatu to skáče jak blázen, asi to vůbec neválcovali. Nevím jak je to u silnic, ale asi na to nějaké metodiky a normy budou.

Petr Dlouhý 1. 2. 2016, 14:34

To že nevyjde Krejcárek je dost smutné. Nemá někdo nějaké podrobnější informace? Kdyby byla vůle, tak by to třeba jít mohlo - třeba kdyby se na dotčeném úseku zřídila jen dočasná štěrková cesta a pak se tam v rámci stavby rychlodráhy postavila kvalitní cyklostezka.
To propojení má značný dopravní i rekreační význam.

Co se týče propojení Trojského mostu, tak to je dost tristní. To skutečně není možné ten zákaz odstranit? Čemu tam kola vadí? Takovouhle rezignaci bych od Cyklokomise nečekal. Tohle je skutečně významné propojení a je to potřeba řešit.

Radek 1. 2. 2016, 20:05

S tou čističkou byste měli napsat na stavební úřad, který stavbu povolil. Další možnost je obrátit se na příslušný silniční správní úřad (odbor dopravy), který může znečištění komunikace pokutovat.

Zacyklení 2. 2. 2016, 07:53

ÚČOV: Ano, už jsem napsal paní Ing. Janě Volfové - vedoucí oddělení výstavby Odboru výstavby a územního rozhodování Prahy 7.

Zacyklení 3. 2. 2016, 09:34

Mám už i odpověď od Ing. Markéty Vavřinové:

Znečištění komunikace vlivem stavby je v kompetenci odboru dopravy a dle sdělení paní Fialové, vedoucí ODO ÚMČ Praha 7, již vedou se „znečišťovatelem“ správní řízení a dnes opětovně stavbu kontaktovala kvůli zjednání nápravy.

Stavební povolení na ČOV vydával věcně příslušný stavební úřad, kterým je v tomto případě MHMP – Odbor životního prostředí.

vlákno 3. 2. 2016, 15:47

Dobrá práce. Dneska jsem tam jel, bylo vidět, že to tam někdo čistil, ale není to úplně dokonalé, na krajích je bahno. Provoz těžkých nakladačů je tam dost nepříjemný, navíc se tam dvakrát otáčejí a nejsou tam ani chodníky..., jelo jich několik za sebou, pak dlouho nic.

Birdie 10. 2. 2016, 21:09

Ahoj, jak to vypadá s revitalizací Husitská - Koněvova?
Podle mých informací nemá být v projektu opatření pro cyklisty neboť souběžně vede cyklostezka Vítkov....
Podle zdroje ale TSK opatření chce, jen jiní jsou mocnější...
j.

Vratislav Filler 11. 2. 2016, 09:47

Pro mě je pozitivní novinka, že to TSK chce. Doposud jsem věděl jen, že Praha 3 nechce.

"Souběžná" stezka vede bez možnosti dostat se do zástavby od Tachovského náměstí níž a končí na úplně jiné křižovatce o půl kilometru jinde. Samozřejmě všichni vědí, odkud vítr vane.

Vratislav Filler 11. 2. 2016, 09:52

Takže další lokalita, kde vznikne tohle?

https://mestemnakole.cz/2015/03/cyklokiksy-1-pruhy-nebezpecneho-predjizdeni/

vlákno 11. 2. 2016, 10:00

Co jsem viděl diskuzi s IPRem tak tam tvrdili, že si dělali výzkum nebo analýzu a podle něj do té ulice ani piktogramy cyklisty nedostanou, že budou všichni jezdit po A25. Takže proto chtějí vozovku zúžit, piktogram vypustit a prostor přidat chodcům. Něco na tom asi je, protože do kopce jsem tam snad nikoho kromě sebe na elektrokole jet neviděl. Je tam hustý provoz, takže by tam smysl do kopce měla oddělená cyklostezka, která se tam nevejde.

Birdie 15. 2. 2016, 13:15

Ano, IPR žádné cykloopatření nechce, a ten průzkum bych rád viděl. V současném provozu se tam směrem nahoru objevují jen ti, co na silný provoz mají pevné nervy. Ale dolů nás jezdí víc. Pokud zůstane současný stav, nebude tam jezdit mnoho cyklistů. A bude zakonzervováno.
Co s IPRem? Ten nemusí respektovat rozhodnutí vedení města?

Vratislav Filler 15. 2. 2016, 14:49

Tak se bude jezdit po chodníku a cyklisti budou za hovada. Asi to tak někdo chce.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Co se dělo na cyklokomisi od loňského podzimu?
Blogy,

Co se dělo na cyklokomisi od loňského podzimu?

24. července. 2022, 15min. čtení12