V těhotenství na kole

Publikováno: 11. srpna. 2017, 1 min. čtení
Aktualizováno: 27. prosince. 2020
Publikováno: 11. srpna. 2017, 1 min. čtení
Aktualizováno: 27. prosince. 2020

Varování a předsudků, proč kolo v těhotenství zcela odložit, můžeme ve společnosti najít mnoho, což popisuje i nedávný zajímavý článek od Lee Benettové z London School of Hygiene & Tropical Medicine. Pojďme se tedy pro tentokrát soustředit na pozitivní stránku věci, tedy jak na to. Se svolením přetiskujeme blog Markéty Fillerové, redakčně doplněn a editován.

V těhotenství na kole. (Foto: britni grace)

Takřka ihned po potvrzení těhotenství vám gynekolog poví, že těhotenství není nemoc. Určitá omezení vás však čekají. Pokud jste až doteď kolo znala jen z doslechu, rozhodně s jízdou nezačínejte. Jestliže je však kolo váš věrný kamarád a jízda na kole je pro váš každodenní chleba, není nutné ho hned uklízet do sklepa. Rozumný doktor vám dokonce jízdu vřele doporučí, přiměřené cvičení je v těhotenství potřeba, tak proč ho nezajistit chvilkou jízdy na kole. Rozhodně to ale se svým lékařem proberte, řekněte mu, jak často a dlouho jezdíte na kole. Poradou s ním můžete dojít k tomu nejlepšímu informovanému rozhodnutí, jak vaše jízdy těhotenství přizpůsobit.

V prvním trimestru vám uleví od nevolností, v druhém od křečí v nohou a ve třetím je to asi poslední typ přesunu po městě, kdy vás nebude omezovat vaše váha a rozměry. Rizika pro vás i vaše dítě jsou obdobná jako pro kohokoliv jedoucího na kole, je třeba tedy zachovat své běžné bezpečnostní návyky a brát ohled na svůj aktuální stav a pocity. Samozřejmě těhotenství s sebou přináší různé obtíže: máte pocit, že obtížně udržíte rovnováhu? Hůře se vám orientuje? V takovém případě byste nejela na kole ani sama, v těhotenství tedy také nevyrážejte.

Co je tedy třeba zohlednit? A nebudete to příliš nepohodlné?

Začneme hezky od začátku. Vaším prvním úkolem bude upravit kolo pro jízdu v požehnaném stavu, přeci jen balanc se s rostoucím břichem postupně mění a je tomu třeba věnovat péči. Žádný hluboký předklon a sportovní výkony. Nechte si posunout řídítka tak, aby se vaše tělo napřímilo. Lépe vám bude vyhovovat městský typ kola s nízkým nástupem a širokými řídítky. Veškerou bagáž sundejte ze zad a dejte do vkusných brašen na nosič. Úzké sedlo vyměňte za gaučový široký typ (čím měkčí, tím lepší). Zvažte předělání kola na elektrické (po šestinedělí se vám bude opravdu hodit). Na jízdu si vymezte alespoň o půl hodiny více času. Před cestou si ověřte „únikové“ možnosti – pokud přeceníte své síly, vyplatí se znát nejbližší bezbariérové metro. Třešinkou na dortu je přidání předního košíku – do něj si dejte malou taštičku s kouskem čokolády a lahvičkou vody.

Nejdůležitější v prvním trimestru je zapomenout na předsudky a odsuzující pohledy okolí. Pohyb na kole má kladný vliv na vaše těžce zkoušená střeva, zahání ranní nevolnost a vlévá vám novou energii do unaveného organizmu. Naslouchejte svému tělu a řiďte se jím! Ono samo vám napoví, jestli na kolo v tomto období máte dost sil nebo ne.

V druhém trimestru je většina žen v největší pohodě. Nevolnosti ustoupily, bříško se stabilizovalo. Můžete si dovolit delší jízdy a rychlejší tempo. Já osobně jsem v této době začala trpět na silné křeče v nohou a občasné tvrdnutí břicha. Od obojího jízda na kole pomáhala. Větší nákup se už také bez kola neobešel – kdo to má tahat v rukách, že? Jen jsem se rychle zadýchala a tak bylo nutné více myslet před jízdou a vše plánovat s podrobnou mapou v ruce.

Třetí trimestr je ošidný a pro někoho kolo již vůbec není vhodné. Dítě může přijít každým dnem a dokáže se pořádně ozvat. Není tak překvapivé, že mnohé nastávající matky v této době již na kolo neusednou. Délka jízd by se měla každopádně zkrátit a velký vliv má i počasí. Při náledí a zimních plískanicích kolo hezky schovejte na poporodní dobu. I malý pád by mohl mít fatální následky. Při letním počasí můžete opatrně jezdit dál, pokud se na to cítíte a chcete, je však lepší mít s sebou doprovod. V případě náhle postupujícího porodu se postará o vaše kolo a vy se můžete soustředit na cestu do porodnice. Z tohoto důvodu nejsou touto dobou vhodné cesty do lesů a vůbec daleko od civilizace. Držte se blízkosti domova nebo porodnice. Plně nabitý mobil je nutností – v něm mějte uložená čísla na svou porodnici a gynekologa. Nebojte se, sanitka vás naloží kdekoli a bezpečně vás doručí do nejbližší porodnice. Pokud s sebou budete mít dost peněz, můžete si dovolit luxus taxíku. Tašku vám pak může kdokoli dovézt dodatečně. Většina lékařů navíc dnes zastává názor, že aktivně žijící matky mívají kratší a jednodušší porod.

Teď už máme za sebou těhotenství i porod. Nastává šestinedělí. To je velice speciální čas v životě ženy. Liší se při každém dítěti a vždy nás něčím překvapí. Prvorodičky by se při něm rozhodně měly šetřit. To samé ženy po císařském řezu nebo s poporodními komplikacemi. Pokud proběhl porod bez problémů a i vaše rekonvalescence probíhá v normě, můžete své kolo opatrně oprášit a vyndat ze sklepa. Teď doopravdy oceníte pohodlné sedlo a elektrickou výpomoc. Nezapomenu na svou jízdu po prvním porodu. Trvala sotva pět minut, jen jsem si projela park z jednoho konce na druhý. Ale ten pocit! Najednou mi spadla tíže z nohou, jemně se promasírovala poškozená hráz, křuplo to a povolilo v blokovaných zádech a narovnala se ramena. A hlavně – ta hlava! Myšlenky se přestaly točit okolo mrněte, jen já a cesta. Pohybová meditace v praxi.

Čím bylo dítě starší, tím byly cesty delší. Konečně byly dcerce zhruba tři měsíce a já ji poprvé položila do dětské autosedačky a tu připevnila do dětského vozíku za kolo. Časem jsem ji vyměnila za pohodlnější speciální vložku do vozíku – tzv. miminkovník. Od toho byl jen krůček k normálnímu sezení a pak už to šlo rychle. Brzo jsme kupovali dvojvozík a přibyl další pasažér. A já mohu kolo stále jen a jen doporučit.

Připraveno na drobného pasažéra, až trochu povyroste.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Na kole ve městě (10): Dopravní nehody
Pokročilí,

Na kole ve městě (10): Dopravní nehody

04. prosince. 2022, 12min. čtení5